Czy środki pieniężne otrzymywane od kupujących na pokrycie kosztów przesyłki stanowią dla sprzedawcy przychód podlegający opodatkowaniu?

REKLAMA
REKLAMA
Środki pieniężne na pokrycie kosztów przesyłki
Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą, opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w zakresie sprzedaży detalicznej towarów przez Internet za pośrednictwem portali internetowych. Sprzedawane towary wysyłane są kupującym za pośrednictwem firm kurierskich. Po zakupie klient uiszcza na firmowy rachunek bankowy podatniczki zapłatę za towar powiększoną o koszty przesyłki należne dostawcy. W regulaminie sklepu internetowego kobieta planuje zawrzeć informację na temat jednorazowego zawarcia umowy, dotyczącej odpłatnej dostawy zakupionego towaru. Każdy kupujący w celu sfinansowania transakcji zakupu będzie miał obowiązek zaakceptować zapisy regulaminu. Klient za zakupione artykuły dokonuje wpłaty jednej kwoty, na którą składa się cena towaru powiększona o kwotę odpowiadającą faktycznej odpłatności za wysyłkę towaru.
REKLAMA
Zainteresowana była zdania, że w opisanej przez nią sytuacji nie powstanie przychód w rozumieniu art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Argumentowała, że otrzymywane przez nią kwoty na dostarczenie przesyłek z zakupionym towarem nie zwiększają podstawy opodatkowania, jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. W przypadku, gdy po pokryciu kosztów przesyłki pozostają ewentualne nadwyżki środków pieniężnych, zwiększają one podstawę opodatkowania, jako przychód w rozumieniu ww. ustawy. Jednakże w celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu kobieta zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przedstawiła, jest prawidłowe.
Brak przychodu podlegającego opodatkowaniu
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że środki pieniężne, które wpływają na rachunek bankowy podatniczki, na opłacenie w imieniu kupującego kosztów przesyłki nabytego towaru, nie stanowią dla niej przychodu podlegającego opodatkowaniu.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które szczegółowo definiują, jakie przychody z działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu. Dodatkowo organ odniósł się do przepisów Kodeksu cywilnego regulujących kwestię przedstawicielstwa.
„Mając powyższe na względzie, stwierdzam, że jeżeli w regulaminie prowadzonej sprzedaży (wysyłkowej) towarów zostanie wyraźnie zastrzeżone, że kupujący automatycznie udziela Pani pełnomocnictwa na jednorazowe zawarcie umowy z firmą realizującą odpłatną dostawę zamówionych towarów na nadanie przesyłki w imieniu i na rzecz kupującego, to – w zakresie otrzymanych od kupującego kwot stanowiących rzeczywiście poniesione koszty wysyłki towarów – nie powstanie u Pani przychód podatkowy w rozumieniu cytowanych powyżej przepisów. Działając w imieniu i na rachunek nabywcy towarów, jako jego pełnomocnik, zobowiązana jest Pani do przekazania kwot otrzymanych tytułem kosztów wysyłki towaru na rzecz firmy realizującej odpłatną dostawę zamówionych towarów. Podkreślić należy jednak, że warunkiem bezwzględnym i podstawowym dla takiej klasyfikacji ww. kwot otrzymanych od nabywcy towarów jest działanie Pani w imieniu i na jego rzecz (rachunek) na podstawie zawartej umowy i stosownego udzielonego pełnomocnictwa” - wskazał organ.
Na podstawie powyższego KIS stwierdziła, że środki otrzymywane od kupujących na pokrycie kosztów przesyłki nabytego towaru, które są przekazywane dostawcom, nie stanowią dla wnioskodawczyni przychodu podlegającego opodatkowaniu. Uzasadnienie organu opiera się na rozumieniu, że działanie w imieniu i na rachunek kupującego, jako jego pełnomocnik, nie generuje przychodu podatkowego. Jest to możliwe dzięki jednorazowemu pełnomocnictwu, które kupujący udziela przy akceptacji regulaminu sklepu, zgodnie z którego warunkami działa sprzedawca jako pośrednik w realizacji odpłatnej dostawy towaru.
„Reasumując – w sytuacji przedstawionej we wniosku środki pieniężne, które wpływają na Pani rachunek bankowy, na opłacenie w imieniu kupującego kosztów przesyłki nabytego towaru, nie będą dla Pani stanowiły przychodu do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne” - zakończył organ.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA