Czy odpisy amortyzacyjne od domu wypoczynkowego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
REKLAMA
REKLAMA
Amortyzacja domu wypoczynkowego a koszty uzyskania przychodów
Podatnik, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydaniem interpretacji podatkowej zdecydował się na rozszerzenie zakresu swoich usług o wynajem krótkoterminowy. W tym celu wybudował w pobliżu znanej miejscowości turystycznej dom wypoczynkowy, przeznaczony całkowicie na potrzeby wynajmu turystycznego. Budynek, zaprojektowany z myślą o komforcie turystów, składał się z trzech pokoi, dwóch łazienek, salonu połączonego z kuchnią oraz odpowiednich ciągów komunikacyjnych.
REKLAMA
REKLAMA
Podatnik zadbał także o pełne wyposażenie domu, instalację fotowoltaiczną oraz ogrodzenie i utwardzenie terenu. Następnie zgłosił zmianę sposobu użytkowania budynku oraz dokonał wpisu do ewidencji obiektów noclegowych, a budynek zakwalifikował do Klasyfikacji Środków Trwałych KŚT-109 jako pozostałe budynki niemieszkalne.
Wnioskodawca chciał się dowiedzieć czy ma możliwość zaliczenia odpisów amortyzacyjnych od wybudowanego domu wypoczynkowego do kosztów uzyskania przychodów. Uważał, że odpisy amortyzacyjne od domu wypoczynkowego, wykorzystywanego na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, spełniają wymogi określone przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Stanowisko organu podatkowego
Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.
REKLAMA
Organ podatkowy wskazał na art. 22a ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którym amortyzacji podlegają środki trwałe wykorzystywane przez podatnika na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, o ile są one własnością lub współwłasnością podatnika, są kompletne, zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania i mają przewidywany okres używania dłuższy niż rok.
Podkreślono, że dom wypoczynkowy, zaklasyfikowany do KŚT-109 jako pozostały budynek niemieszkalny, nie mieści się w zakresie wyłączeń określonych w art. 22c, który mówi o nieruchomościach, które nie podlegają amortyzacji. W związku powyższym, biorąc pod uwagę cel i charakter eksploatacji domu wypoczynkowego, KIS uznała, że wskazane odpisy amortyzacyjne kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.