Czy sprzedaż towarów używanych może być opodatkowana przy zastosowaniu procedury VAT-marża?
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż towarów używanych a VAT-marża
Wnioskodawca zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej (być czynnym podatnikiem podatku VAT), w ramach której będzie sprzedawał używane płyty winylowe, meble, oświetlenie, zegary i dodatki do wnętrz. Planuje nabywać te przedmioty na różnych giełdach, bazarach i portalach internetowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą, od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Wyżej wymienione przedmioty zakupione na giełdzie lub portalu internetowym będą podlegały dalszej odsprzedaży jako towar handlowy. Podatnik zamierza dokumentować zakupy samodzielnie sporządzonymi dowodami wewnętrznymi zawierającymi nazwę towaru i kwotę, za jaką został zakupiony. Tak sporządzone dokumenty nie będą zawierały danych sprzedającego, a jedynie nazwę towaru oraz cenę nabycia.
REKLAMA
Zainteresowany argumentował, że do sprzedaży używanych towarów nabytych wcześniej od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i niewystawiających dokumentów sprzedaży na giełdach lub portalach internetowych, udokumentowanych dowodami wewnętrznymi niezawierającymi danych sprzedawcy, można stosować procedurę VAT-marża. Jednakże w celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przedstawił, jest prawidłowe.
Możliwość stosowania procedury VAT-marża
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że do sprzedaży używanych towarów zakupionych od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i niewystawiających dokumentów sprzedaży, wnioskodawca będzie mógł stosować procedurę VAT-marża.
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o VAT. Wyjaśnił, że przepisy ww. ustawy przewidują stosowanie szczególnej procedury opodatkowania dostawy m.in. towarów używanych, polegającej na opodatkowaniu marży. Ta szczególna forma opodatkowania może być stosowana w przypadku dostawy towarów używanych nabytych wcześniej przez podatnika w ramach prowadzonej działalności w celu odsprzedaży. Dla opodatkowania dostawy towarów używanych w procedurze marży ważny jest nie tylko rodzaj towaru, który może zostać objęty tą procedurą, ale również to, od kogo ten towar został kupiony. Zastosowanie tej procedury wymaga, aby towary używane były nabyte od podmiotów wymienionych w art. 120 ust. 10 ustawy o VAT.
REKLAMA
Po szczegółowej analizie stanu faktycznego sprawy oraz konkretnych przepisów prawa KIS doszła do wniosku, że w przypadku przedsiębiorcy, który zamierza sprzedawać używane przedmioty zakupione wcześniej od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, może on stosować procedurę VAT-marża. Pomimo braku dokumentów sprzedaży wystawionych przez te osoby, podatnik będzie mógł prowadzić ewidencję zakupu za pomocą samodzielnie sporządzonych dowodów wewnętrznych zawierających nazwę towaru i kwotę zakupu. Taka ewidencja pozwoli na określenie marży i zastosowanie szczególnej procedury opodatkowania.
„Podsumowując, należy stwierdzić, że skoro zamierza Pan dokonywać sprzedaży towarów używanych (tj. płyt winylowych, mebli, oświetlenia, zegarów i dodatków do wnętrz), zakupionych na giełdach i portalach internetowych, stanowiących towary używane w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy, nabytych od podmiotów wskazanych w art. 120 ust. 10 pkt 1 ustawy w celu ich dalszej odsprzedaży oraz będzie Pan prowadził ewidencję, w postaci wystawianych przez siebie dowodów wewnętrznych, na podstawie których będzie Pan mógł określić kwotę marży, to będzie miał Pan prawo do zastosowania szczególnej procedury VAT-marża zawartej w art. 120 ust. 4 ustawy” - zakończył organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.