REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką stawkę ryczałtu należy zastosować dla opodatkowania wynagrodzenia dyrektora przedszkola, które to wynagrodzenie zostało pokryte dotacją oświatową?

Mały podatnik 2024. Limity VAT, PIT, CIT
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie za pełnienie funkcji dyrektora niepublicznego przedszkola, pokryte środkami z dotacji oświatowej, podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w stawce 3%.

Wynagrodzenie za funkcję dyrektora pokrywane jest środkami z dotacji oświatowej

Podatniczka złożyła wniosek, który dotyczył opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej, wynikających z prowadzenia niepublicznego przedszkola oraz otrzymywanego wynagrodzenia za pełnienie funkcji dyrektora tej placówki. Przychody te generowane są z działalności gospodarczej, opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dodatkowo, wynagrodzenie za funkcję dyrektora pokrywane było środkami z dotacji oświatowej.

REKLAMA

REKLAMA

Wnioskodawczyni zapytała, czy w kontekście otrzymywanego wynagrodzenia za funkcję dyrektora przedszkola, pokrytego środkami z dotacji oświatowej, należy zastosować stawkę ryczałtu podatkowego w wysokości 3%, zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W uzasadnieniu swojego stanowiska kobieta argumentowała, że dotacja otrzymana na wynagrodzenie za pełnienie funkcji dyrektora stanowi przychód podlegający opodatkowaniu. Zgodnie z ustawą, stawka ryczałtu od takiej dotacji wynosi 3%. 

Jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej

REKLAMA

Organ podatkowy odpowiedział, że dotacja otrzymana przez osobę prowadzącą niepubliczne przedszkole, częściowo jako wynagrodzenie za funkcję dyrektora, jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej. Została zaklasyfikowana nie jako przychód ze świadczenia usług przedszkolnych, ale jako przychód z działalności gospodarczej. W związku z tym, organ zastosował stawkę 3% dla tej części dotacji, która nie korzysta ze zwolnienia podatkowego, zgodnie z odpowiednimi przepisami.

Uzasadnienie organu podatkowego skupiało się na prawnej podstawie opodatkowania, kwalifikacji dotacji jako przychodu z działalności gospodarczej, stawce opodatkowania oraz warunkach stosowania stawki podatkowej. Stanowisko to jest uzasadnione przepisami prawa podatkowego oraz obowiązującym orzecznictwem, co wskazuje na prawidłową interpretację organu podatkowego w kontekście opodatkowania dotacji otrzymanej na wynagrodzenie dyrektora niepublicznego przedszkola.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W świetle powyższego, dotacja w części przeznaczonej na wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w postaci przedszkola i pełniącej jednocześnie funkcję dyrektora tej placówki, stanowi przychód, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT. Niewątpliwie, przedmiotowa dotacja ma ścisły związek z prowadzeniem przedszkola, dzięki czemu możliwe jest zakwalifikowanie jej do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT. Nie jest zatem przychodem ze świadczenia usług przedszkolnych, czyli przychodem, o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy o PIT.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić należy, że skoro – jak wynika z wniosku – prowadzi Pani Niepubliczne Przedszkole i jednocześnie pełni funkcję dyrektora, to do uzyskiwanych przez Panią przychodów z dotacji oświatowej w części dotyczącej wynagrodzenia za pełnienie funkcji dyrektora (tj. w części, w jakiej dotacja ta nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 10 ustawy o ryczałcie, w związku z art. 21 ust. 1 pkt 129 i art. 21 ust. 36 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), zastosowanie znajdzie stawka ryczałtu wynosi 3%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. e ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne." - wskazał Dyrektor KIS. 

Podsumowanie

Interpretacja organu podatkowego wydaje się być zgodna z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego oraz orzecznictwem. Zastosowanie stawki ryczałtu 3% do części dotacji na wynagrodzenie dyrektora przedszkola odzwierciedla obecną praktykę podatkową i uwzględnia specyfikę prowadzenia działalności gospodarczej w sektorze oświaty. Dlatego stanowisko to można uznać za prawidłowe i rzetelnie uzasadnione.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA