REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy opłata motywacyjna stanowi koszt uzyskania przychodu potrącalny jednorazowo w momencie jego poniesienia?

umowa podpisanie umowy zawarcie umowy dokument dokumenty podpisanie dokumentów uścisk dłoni handshake hendszejk szejk porozumienie konsensus konsens
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata motywacyjna uiszczona przez spółkę stanowi pośredni koszt uzyskania przychodu, potrącalny jednorazowo w momencie jego poniesienia.

Opłata motywacyjna jako koszt uzyskania przychodu potrącalny jednorazowo

Spółka, realizująca sprzedaż wyrobów zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym, zobowiązała się do uiszczenia opłaty motywacyjnej w zamian za nominację do długoterminowego kontraktu oraz możliwość utrzymania statusu dostawcy dla obowiązujących umów i nowych projektów. Opłata ta, mająca charakter bezzwrotny, została poniesiona niezależnie od innych zobowiązań umownych i uwzględniona w bazie kosztowej, co miało wpływ na ustalenie ceny jednostkowej sprzedawanego wyrobu.

REKLAMA

REKLAMA

Spółka zwróciła się do KIS z pytaniem, czy wspomniana opłata motywacyjna może być uznana za pośredni koszt uzyskania przychodu, z możliwością jednorazowego potrącenia w momencie poniesienia kosztu, tj. w dniu ujęcia w księgach rachunkowych na podstawie dowodu księgowego, bez konieczności jego rozliczania w czasie.

Spółka argumentowała, że uiszczenie opłaty motywacyjnej było warunkiem kontynuowania współpracy z kontrahentem, co miało bezpośredni wpływ na utrzymanie oraz zabezpieczenie źródła przychodów.

Stanowisko KIS

Organ podatkowy potwierdził prawidłowość argumentacji spółki, wskazując, że opłata motywacyjna, poniesiona w celu uzyskania, zachowania, czy zabezpieczenia źródła przychodów, spełnia warunki pośredniego kosztu uzyskania przychodu. Takie koszty są potrącalne w dacie ich poniesienia, co w przypadku opłaty motywacyjnej oznacza jej jednorazowe potrącenie w momencie ujęcia w księgach rachunkowych na podstawie dowodu księgowego. 

REKLAMA

Interpretacja KIS opierała się na przepisach ustawy o CIT, które stanowią, że kosztami uzyskania przychodu są te koszty, które poniesione zostały w celu osiągnięcia przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, z wyłączeniem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowując, opłata motywacyjna poniesiona przez spółkę w związku z długoterminową umową i utrzymaniem statusu dostawcy stanowiła pośredni koszt uzyskania przychodu z możliwością jednorazowego potrącenia w momencie poniesienia.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.79.2024.1.MF

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA