REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy darowizna lokalu mieszkalnego otrzymana od brata podlega zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn?

prawo
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła prawidłowość zaprezentowanego stanowiska zgodnie, z którym darowizna w postaci lokalu mieszkalnego otrzymana od brata, która zostanie przekazana z majątku wspólnego brata i bratowej (za jej zgodą), podlega w całości zwolnieniu z obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn.

Darowizna lokalu mieszkalnego od brata

Wnioskodawca zamierza przyjąć od swojego brata darowiznę w postaci lokalu mieszkalnego. Przekazanie nieruchomości zostanie dokonane na podstawie umowy darowizny, która przyjmie formę aktu notarialnego. Stronami umowy darowizny będą wyłącznie bracia. Przedmiot darowizny należy obecnie do majątku wspólnego brata oraz jego żony. Bratowa wyrazi pisemną zgodę na dokonanie przez męża darowizny z majątku wspólnego. W związku, z tym darowizna lokalu mieszkalnego z majątku wspólnego zostanie dokonana na podstawie pisemnej zgody, o której mowa w art. 37 § 1 pkt 4 ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

REKLAMA

Zainteresowany argumentował, że darowizna w postaci lokalu mieszkalnego otrzymana od brata, która zostanie przekazana z majątku wspólnego brata i bratowej (za jej zgodą), podlega w całości zwolnieniu z obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn. Jednakże w celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przedstawił, jest prawidłowe.

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

REKLAMA

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że darowizna w postaci lokalu mieszkalnego otrzymana od brata, która zostanie przekazana z majątku wspólnego brata i bratowej (za jej zgodą), podlega w całości zwolnieniu z obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn.

KIS zauważyła, że podatnik oparł swoją argumentację o konkretne przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz Kodeksu cywilnego. Słusznie przywołał art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zgodnie, z którym nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez osoby bliskie, w tym rodzeństwo, jest zwolnione z podatku, pod warunkiem zgłoszenia nabycia w przewidzianym terminie lub gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Ponadto, organ podkreślił, że zgoda bratowej na darowiznę, będąca wymogiem w świetle prawa rodzinnego i opiekuńczego, nie wpływa na kwestie opodatkowania, gdyż bratowa nie staje się przez to stroną umowy darowizny, a jedynie wyraża zgodę na dysponowanie majątkiem wspólnym.

Z uwagi na powyższe KIS za trafny uznała pogląd zgodnie, z którym skoro w przedmiotowej sprawie darczyńcą będzie tylko brat, to nabycie przez wnioskodawcę lokalu mieszkalnego tytułem opisanej we wniosku darowizny będzie w całości korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Tym samym, obdarowany nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od spadków i darowizn z tego tytułu. Po szczegółowej analizie stanu faktycznego sprawy oraz argumentacji wnioskodawcy organ podatkowy odstąpił, od uzasadnienia prawnego oceny przedstawionego stanowiska w pełni zgadzając się z nim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: W związku z tym skoro w przedmiotowej sprawie darczyńcą będzie tylko Brat, to nabycie przez Pana lokalu mieszkalnego tytułem opisanej we wniosku darow... - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4015.27.2024.1.JS - (interpretacje.pl)

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA