Czy darowizna lokalu mieszkalnego otrzymana od brata podlega zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn?
REKLAMA
REKLAMA
Darowizna lokalu mieszkalnego od brata
Wnioskodawca zamierza przyjąć od swojego brata darowiznę w postaci lokalu mieszkalnego. Przekazanie nieruchomości zostanie dokonane na podstawie umowy darowizny, która przyjmie formę aktu notarialnego. Stronami umowy darowizny będą wyłącznie bracia. Przedmiot darowizny należy obecnie do majątku wspólnego brata oraz jego żony. Bratowa wyrazi pisemną zgodę na dokonanie przez męża darowizny z majątku wspólnego. W związku, z tym darowizna lokalu mieszkalnego z majątku wspólnego zostanie dokonana na podstawie pisemnej zgody, o której mowa w art. 37 § 1 pkt 4 ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
REKLAMA
Zainteresowany argumentował, że darowizna w postaci lokalu mieszkalnego otrzymana od brata, która zostanie przekazana z majątku wspólnego brata i bratowej (za jej zgodą), podlega w całości zwolnieniu z obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn. Jednakże w celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przedstawił, jest prawidłowe.
Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że darowizna w postaci lokalu mieszkalnego otrzymana od brata, która zostanie przekazana z majątku wspólnego brata i bratowej (za jej zgodą), podlega w całości zwolnieniu z obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn.
KIS zauważyła, że podatnik oparł swoją argumentację o konkretne przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz Kodeksu cywilnego. Słusznie przywołał art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zgodnie, z którym nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez osoby bliskie, w tym rodzeństwo, jest zwolnione z podatku, pod warunkiem zgłoszenia nabycia w przewidzianym terminie lub gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Ponadto, organ podkreślił, że zgoda bratowej na darowiznę, będąca wymogiem w świetle prawa rodzinnego i opiekuńczego, nie wpływa na kwestie opodatkowania, gdyż bratowa nie staje się przez to stroną umowy darowizny, a jedynie wyraża zgodę na dysponowanie majątkiem wspólnym.
Z uwagi na powyższe KIS za trafny uznała pogląd zgodnie, z którym skoro w przedmiotowej sprawie darczyńcą będzie tylko brat, to nabycie przez wnioskodawcę lokalu mieszkalnego tytułem opisanej we wniosku darowizny będzie w całości korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Tym samym, obdarowany nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od spadków i darowizn z tego tytułu. Po szczegółowej analizie stanu faktycznego sprawy oraz argumentacji wnioskodawcy organ podatkowy odstąpił, od uzasadnienia prawnego oceny przedstawionego stanowiska w pełni zgadzając się z nim.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.