REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na broń i amunicję mogą stanowić koszty uzyskania przychodów dla instruktora strzelectwa?

strzelnica strzelanie strzelectwo strzelnictwo pistolet rewolwer broń ochraniacze słuchawki okulary trener instruktor kursant kursantka trening szkolenie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na broń, amunicję, sprzęt taktyczny i akcesoria mogą być rozliczane jako koszty uzyskania przychodów przez prowadzącego zajęcia rekreacyjne na strzelnicy. 

Wydatki na broń a koszty podatkowe 

Wnioskodawcą jest mężczyzna, który prowadzi działalność gospodarczą obejmującą m.in. prowadzenie zajęć rekreacyjnych oraz sportowych na strzelnicy oraz działalność twórcy internetowego, tworzącego materiały o tematyce strzeleckiej. Podatnik posiada pozwolenie na broń sportową do celów sportowych i kolekcjonerskich oraz uprawnienia instruktora strzelania. Główne obszary jego działalności to organizowanie zajęć rekreacyjnych i sportowych na strzelnicy, a także tworzenie materiałów fotograficznych i wideo o tematyce związanej ze strzelectwem, które publikuje na różnych platformach społecznościowych. Wnioskodawca wykorzystuje swoje umiejętności, doświadczenie i pasję, aby dostarczać wartościowe treści i edukować swoich odbiorców w zakresie bezpieczeństwa, obsługi broni oraz technik strzeleckich.

REKLAMA

REKLAMA

W ramach zajęć na strzelnicy mężczyzna oferuje strzelanie rekreacyjne do tarcz, korzystając z własnej broni i amunicji. Jego celem jest nie tylko dostarczanie rozrywki, ale także promowanie odpowiedzialnego i bezpiecznego podejścia do strzelectwa sportowego. Jako twórca internetowy, wnioskodawca angażuje się w produkcję i publikację materiałów edukacyjnych i artystycznych. 

Podatnik skierował pytanie do KIS czy koszty broni, amunicji i sprzętu taktycznego używane podczas prowadzenia zajęć na strzelnicy oraz wykorzystywane do tworzenia treści internetowych mogą być zaliczone do kosztów podatkowych. Mężczyzna jest zdania, że ponoszone wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów.

KIS: wydatki na broń i sprzęt częściowo zaliczane do kosztów podatkowych

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez podatnika było w części prawidłowe, w części błędne. Organ podatkowy uznał, że wydatki na broń, amunicję, sprzęt taktyczny i akcesoria używane podczas zajęć rekreacyjnych na strzelnicy miały bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz były poniesione w celu osiągnięcia przychodów, co spełniało kryteria kosztów podatkowych zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. KIS zaznaczyła, że przychody generowane z prowadzonych zajęć (rozliczane w zależności od ilości strzałów daną bronią danego kalibru) stanowiły bezpośredni efekt wykorzystania tych środków, co uzasadniało zaliczenie ich do kosztów podatkowych.

W zakresie drugiego pytania stanowisko wnioskodawcy zostało uznane przez organ za nieprawidłowe, ponieważ wydatki na broń, amunicję, sprzęt taktyczny i akcesoria związane z działalnością internetową na portalach internetowych oraz działalnością artystyczno-fotograficzną nie spełniały kryteriów kosztów uzyskania przychodów. KIS wskazała, że przychody z prowadzonej działalności nie pochodziły bezpośrednio z treści tworzonych przez wnioskodawcę, lecz z reklam, co stanowiło formę udostępniania powierzchni reklamowej. Organ podkreślił, że nie było zatem bezpośredniego związku przyczynowo - skutkowego między poniesionymi wydatkami a osiąganymi przychodami z reklam.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 19 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.8.2024.2.AD

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA