REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy praca zdalna poza miejscowością zakładu pracy uprawnia do podwyższonych kosztów uzyskania przychodu?

praca zdalna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pracownicy wykonujący obowiązki w ramach pracy zdalnej, których miejsce zamieszkania znajduje się poza miejscowością, w której zlokalizowany jest zakład pracy, mają prawo do stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu.

Praca zdalna a podwyższone koszty uzyskania przychodu

Pracownik zatrudniony na umowę o pracę w spółce, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej wykonywał swoje obowiązki w 100% zdalnie, z domu, korzystając ze sprzętu udostępnionego przez pracodawcę. Pracownik ten mieszkał poza miejscowością, gdzie zlokalizowany był zakład pracy, nie otrzymywał dodatku za rozłąkę, jednak w przypadku konieczności stawienia się w biurze, pokrywane były jego koszty podróży.

REKLAMA

REKLAMA

Pytanie, z którym zwróciła się do KIS spółka, dotyczyło możliwości zastosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu w sytuacji pracy zdalnej, gdy miejsce zamieszkania pracownika znajduje się poza miejscowością, w której zlokalizowany jest zakład pracy.

Spółka uważała, że miejsce pracy zdalnej, w przypadku pełnego wykonywania pracy z domu, może być traktowane na równi z siedzibą pracodawcy. W związku z tym, przyjęła, że pracownikowi przysługują standardowe koszty uzyskania przychodów, określone w art. 22 pkt 2 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko KIS

REKLAMA

Organ podatkowy w odpowiedzi na pytanie uznał, że stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę jest nieprawidłowe. Krajowa Informacja Skarbowa powołała się na zasady powszechności opodatkowania, zgodnie z którymi opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody. Następnie stwierdzono, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednoznacznie określają, że koszty uzyskania przychodu mogą być zwiększone w sytuacji, gdy miejsce zamieszkania pracownika znajduje się poza miejscowością zakładu pracy i pracownik ten nie otrzymuje dodatku za rozłąkę, co było zgodne z sytuacją wnioskodawcy.

KIS podkreśliła, że zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy wprowadzającą prace zdalną, miejsce wykonywania pracy zdalnej nie wpływa na definicję miejsca zamieszkania dla celów stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu. Zatem, w świetle obowiązujących przepisów, pracownikom świadczącym pracę w sposób zdalny, których miejsce zamieszkania jest położone poza miejscowością zakładu pracy, przysługują podwyższone koszty uzyskania przychodów wynikające z art. 22 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1 omawianej ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 22 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.70.2024.2.KC

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA