Czy korzystanie z usług internetowych portali rezerwacyjnych wiąże się z utratą prawa do opodatkowania wynajmu pokoi w formie karty podatkowej?
REKLAMA
REKLAMA
Korzystanie z usług portali rezerwacyjnych
Wnioskodawczyni prowadząca działalność polegającą na wynajmie pokoi dla turystów zdecydowała się na opodatkowanie w formie karty podatkowej. Kobieta zamierza nawiązać współpracę z internetowymi portalami rezerwacyjnymi, gdzie mogłaby ogłosić pokoje do wynajęcia. W przypadku portali rezerwacyjnych pobierających prowizję schemat transakcji będzie wyglądać następująco: wnioskodawczyni będzie mieć ustawioną płatność przez portal rezerwacyjny, co oznacza, że goście rezerwując pokój przez portal, opłacają pobyt, dokonując przelewu na rachunek portalu rezerwacyjnego. Płatność od portalu rezerwacyjnego podatniczka będzie otrzymywać przelewem. Kwota, którą otrzyma na konto, stanowić będzie kwotę opłaconą przez gości, pomniejszoną o prowizję portalu rezerwacyjnego.
REKLAMA
Zainteresowana argumentowała, że usługa pośrednictwa w pozyskiwaniu rezerwacji pokoi jest usługą specjalistyczną, a co za tym idzie skorzystanie z takich usług, nie powoduje utraty prawa do opodatkowania wynajmu pokoi w formie karty podatkowej. Jednakże w celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przedstawiła, jest prawidłowe.
Opodatkowanie w formie karty podatkowej
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że korzystanie z usług internetowych portali rezerwacyjnych nie wiąże się z utratą prawa do opodatkowania wynajmu pokoi w formie karty podatkowej.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Na podstawie obowiązujących przepisów wyjaśnił, że aby nabyć i zachować uprawnienia do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej należy spełnić szereg warunków podmiotowych i przedmiotowych, jednak korzystanie z portali rezerwacyjnych nie jest ograniczeniem w tym zakresie.
Następnie organ wskazał, że usługi świadczone przez portale rezerwacyjne można uznać za usługi specjalistyczne, które nie wpływają na status opodatkowania w formie karty podatkowej. Po szczegółowej analizie stanu faktycznego sprawy oraz konkretnych przepisów prawa KIS stwierdziła, że korzystanie z usług portali internetowych, które pobierają z tytułu rezerwacji pokoi prowizje bądź opłaty za dokonane za ich pośrednictwem rezerwacje nie wiąże się z utratą prawa do opodatkowania wynajmu pokoi w formie karty podatkowej.
„Mając to na uwadze, korzystanie z usług internetowych portali rezerwacyjnych nie spowoduje utraty przez Panią prawa do opodatkowania wynajmu pokoi w formie karty podatkowej” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.