REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy cygara i cygaretki na targach i wystawach wymagają znaków akcyzy?

akcyza
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że cygara i cygaretki przeznaczone do bezpłatnego rozdania na targach i wystawach, mające charakter marketingowy, nie wymagają nakładania znaków akcyzy.

Cygara a znaki akcyzy 

Wnioskodawcą jest przedsiębiorstwo działające w branży tytoniowej. Wnioskodawca planuje import nietypowych papierosów wypełnionych rozdrobnionymi fragmentami konopi cannabis, przeznaczonych wyłącznie do promocji na targach i wystawach. Produkt, niezawierający nikotyny ale z niewielką zawartością THC, ma być prezentowany w różnych formach opakowań. Celem jest wykorzystanie tych produktów do bezpłatnego rozdania w celach marketingowych podczas konkretnego wydarzenia, by w ten sposób promować swoją ofertę i kojarzyć potencjalnych dostawców z nabywcami. 

REKLAMA

Wnioskodawca skierował pytanie do KIS, czy na wyżej opisane towary, które mają być używane wyłącznie do celów promocyjnych i reklamowych na wystawach i targach, należy nakładać znaki akcyzy. Wnioskodawca uważa, że wyroby, zgodnie z warunkami rozporządzenia ministra finansów, nie powinny być oznaczane znakami akcyzy, biorąc pod uwagę ich specyficzne zastosowanie na imprezach o charakterze marketingowym.

KIS: cygara rozdane na targach są zwolnione z oznaczania znakami akcyzy 

REKLAMA

Według organu podatkowego, przedstawione stanowisko przez przedsiębiorstwo było prawidłowe. KIS uznała, że cygara i cygaretki, które są importowane i przeznaczone do zużycia na wystawach i targach o charakterze marketingowym, mogły być zwolnione z obowiązku oznaczania znakami akcyzy. Organ odwołał się do odpowiednich przepisów ustawy o podatku akcyzowym oraz rozporządzenia ministra finansów w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy. KIS podkreśliła, że imprezy, na których odbyło się rozdanie cygar i cygaretek, miały charakter marketingowy. Były to wydarzenia mające na celu promocję i reklamę produktów, a także budowanie relacji między dostawcami a potencjalnymi klientami.

Organ wskazał na przepisy rozporządzenia, zgodnie z którymi wyroby akcyzowe mogą być zwolnione z obowiązku oznaczania znakami akcyzy, jeśli spełniają są określone warunki. Przesłanki te obejmują m.in. fakt, że wyroby są przeznaczone do bezpłatnego rozdania publiczności podczas imprezy, nie są wprowadzone do sprzedaży, mają niską wartość jednostkową oraz są wykorzystane wyłącznie w celu reklamy. W świetle przedstawionego stanu faktycznego, gdzie cygara i cygaretki były rozdawane bezpłatnie na imprezach o charakterze marketingowym, spełnione zostały wszystkie wymogi zawarte w przepisach dotyczących zwolnienia z oznaczania znakami akcyzy.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.364.2023.2.AW

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA