REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o. generuje przychód na gruncie ustawy o PIT?

praca
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że jeżeli w wyniku przekształcenia spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wartość objętych udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie będzie wyższa niż wartość udziału w spółce jawnej, to nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o.

Wnioskodawca jest jednym z właścicieli spółki jawnej. Z uwagi na rozwój prowadzonej działalności i wiążącą się z nim potrzebę ograniczenia ryzyka prawnego właściciele planują przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o. na podstawie art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Z dniem przekształcenia właściciele staną się z mocy prawa wspólnikami spółki z o.o., a wkłady wniesione do spółki jawnej staną się wkładami spółki z o.o. Ponadto, kapitał zakładowy spółki z o.o. po przekształceniu będzie odpowiadać kapitałowi podstawowemu spółki jawnej na moment przekształcenia. Właściciele będą partycypować w zyskach odpowiednio do wartości posiadanych udziałów. Wartość majątku spółki z o.o. na dzień przekształcenia będzie taka sama jak wartość majątku spółki jawnej na dzień poprzedzający dzień przekształcenia.

REKLAMA

Zainteresowany argumentował, że za prawidłowe należy uznać stanowisko, zgodnie z którym przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o. w sposób opisany w zdarzeniu przyszłym nie generuje przychodu na gruncie ustawy o PIT. Jednakże w celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przedstawił, jest prawidłowe.

Skutki podatkowe przekształcenia

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że planowane przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o. nie generuje przychodu na gruncie ustawy o PIT.

REKLAMA

KIS zauważyła, że podatnik oparł swoją argumentację o konkretne przepisy ustawy o PIT i Kodeksu spółek handlowych oraz inne interpretacje indywidualne wydane przez organy podatkowe w podobnych stanach faktycznych. Słusznie dostrzegł, że przekształcenie kodeksowe spółki jawnej w spółkę z o.o. nie stanowi likwidacji spółki osobowej – spółka nie zostaje rozwiązana i w jej miejsce nie jest tworzona nowa spółka, tj. brak jest poprzednika i następcy prawnego. W przypadku przekształcenia istnieje ta sama spółka, a dochodzi jedynie do modyfikacji formy prawnej tej spółki – następuje kontynuacja działalności spółki w zmienionej formie prawnej.

W analizowanej sytuacji na skutek przekształcenia kodeksowego właściciele nie uzyskają żadnego przysporzenia majątkowego. W przypadku planowanego przekształcenia skład właścicieli spółki z o.o. będzie taki sam jak spółki jawnej. Wartość objętych udziałów poszczególnych właścicieli będzie odpowiadać wartości udziałów/wkładów w spółce jawnej. Wartość majątku/kapitałów spółki z o.o. będzie także taka sama jak spółki jawnej przed przekształceniem. Brak jest zatem podstaw do uznania, iż w analizowanym zdarzeniu przyszłym wnioskodawca otrzyma jakiekolwiek przysporzenie skutkujące koniecznością opodatkowania podatkiem PIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z uwagi na powyższe KIS za trafny uznała pogląd zgodnie, z którym jeżeli faktycznie w wyniku przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.o. wartość objętych przez właściciela udziałów w spółce z o.o. nie będzie wyższa niż wartość udziału w spółce jawnej, to po jego stronie nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu PIT. Po szczegółowej analizie stanu faktycznego sprawy oraz argumentacji wnioskodawcy organ podatkowy odstąpił, od uzasadnienia prawnego oceny przedstawionego stanowiska w pełni zgadzając się z nim.

Źródło: Skutki podatkowe przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.o. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-3.4011.108.2024.1.NM - (interpretacje.pl)

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA