REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o. generuje przychód na gruncie ustawy o PIT?

praca
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że jeżeli w wyniku przekształcenia spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wartość objętych udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie będzie wyższa niż wartość udziału w spółce jawnej, to nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o.

Wnioskodawca jest jednym z właścicieli spółki jawnej. Z uwagi na rozwój prowadzonej działalności i wiążącą się z nim potrzebę ograniczenia ryzyka prawnego właściciele planują przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o. na podstawie art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Z dniem przekształcenia właściciele staną się z mocy prawa wspólnikami spółki z o.o., a wkłady wniesione do spółki jawnej staną się wkładami spółki z o.o. Ponadto, kapitał zakładowy spółki z o.o. po przekształceniu będzie odpowiadać kapitałowi podstawowemu spółki jawnej na moment przekształcenia. Właściciele będą partycypować w zyskach odpowiednio do wartości posiadanych udziałów. Wartość majątku spółki z o.o. na dzień przekształcenia będzie taka sama jak wartość majątku spółki jawnej na dzień poprzedzający dzień przekształcenia.

REKLAMA

Zainteresowany argumentował, że za prawidłowe należy uznać stanowisko, zgodnie z którym przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o. w sposób opisany w zdarzeniu przyszłym nie generuje przychodu na gruncie ustawy o PIT. Jednakże w celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przedstawił, jest prawidłowe.

Skutki podatkowe przekształcenia

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że planowane przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o. nie generuje przychodu na gruncie ustawy o PIT.

REKLAMA

KIS zauważyła, że podatnik oparł swoją argumentację o konkretne przepisy ustawy o PIT i Kodeksu spółek handlowych oraz inne interpretacje indywidualne wydane przez organy podatkowe w podobnych stanach faktycznych. Słusznie dostrzegł, że przekształcenie kodeksowe spółki jawnej w spółkę z o.o. nie stanowi likwidacji spółki osobowej – spółka nie zostaje rozwiązana i w jej miejsce nie jest tworzona nowa spółka, tj. brak jest poprzednika i następcy prawnego. W przypadku przekształcenia istnieje ta sama spółka, a dochodzi jedynie do modyfikacji formy prawnej tej spółki – następuje kontynuacja działalności spółki w zmienionej formie prawnej.

W analizowanej sytuacji na skutek przekształcenia kodeksowego właściciele nie uzyskają żadnego przysporzenia majątkowego. W przypadku planowanego przekształcenia skład właścicieli spółki z o.o. będzie taki sam jak spółki jawnej. Wartość objętych udziałów poszczególnych właścicieli będzie odpowiadać wartości udziałów/wkładów w spółce jawnej. Wartość majątku/kapitałów spółki z o.o. będzie także taka sama jak spółki jawnej przed przekształceniem. Brak jest zatem podstaw do uznania, iż w analizowanym zdarzeniu przyszłym wnioskodawca otrzyma jakiekolwiek przysporzenie skutkujące koniecznością opodatkowania podatkiem PIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z uwagi na powyższe KIS za trafny uznała pogląd zgodnie, z którym jeżeli faktycznie w wyniku przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.o. wartość objętych przez właściciela udziałów w spółce z o.o. nie będzie wyższa niż wartość udziału w spółce jawnej, to po jego stronie nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu PIT. Po szczegółowej analizie stanu faktycznego sprawy oraz argumentacji wnioskodawcy organ podatkowy odstąpił, od uzasadnienia prawnego oceny przedstawionego stanowiska w pełni zgadzając się z nim.

Źródło: Skutki podatkowe przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.o. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-3.4011.108.2024.1.NM - (interpretacje.pl)

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA