REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nagrody z akcji promocyjnej są zwolnione z podatku dochodowego?

kasowy pit 2024 wyższa podwyżka limitu przychodu przychód limit 250 tys. euro projekt ustawy
kasowy pit 2024 wyższa podwyżka limitu przychodu przychód limit 250 tys. euro projekt ustawy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nagrody wypłacane przez wnioskodawców uczestnikom akcji promocyjnej nie kwalifikują się do zwolnienia z opodatkowania na mocy art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Sprzedaż przestrzeni reklamowej w aplikacji mobilnej i na stronie internetowej

Wnioskodawca w sprawie - pewna spółka z o.o., polski rezydent podatkowy, działający jako aktywny podatnik VAT i należący do międzynarodowej grupy kapitałowej specjalizującej się w usługach IT, w tym marketingu internetowym, stanęła przed wyzwaniem prawnym związanym z organizacją akcji promocyjnej. Firma ta zajmuje się sprzedażą przestrzeni reklamowej w aplikacji mobilnej i na stronie internetowej, prezentując oferty różnych sieci handlowych. Użytkownicy aplikacji, w zamian za udostępnianie danych i oglądanie reklam, mogą otrzymywać nagrody w ramach akcji promocyjnej.

W kontekście planowanej akcji promocyjnej, podczas której użytkownicy mieliby być zachęcani do zakupu produktów oznaczonych jako "Cashback", wnioskodawca zwrócił się o interpretację dotyczącą możliwości zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych przekazywanych nagród, nieprzekraczających wartości 2000 zł.

Spółka argumentowała, iż nagrody powinny być zwolnione z podatku, gdyż są one częścią programu sprzedaży premiowej, nie przekraczają ustalonej wartości i są przekazywane osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej. W opinii Wwioskodawcy, wszystkie warunki zwolnienia zostały spełnione, a koszty organizacji akcji promocyjnej i przekazanie nagród dodatkowo potwierdzają prawo do korzystania ze zwolnienia.

Zwolnienie dotyczy wartości nagród bezpośrednio związanych ze sprzedażą

Dyrektor KIS przyjął odmienne stanowisko. Z jego analizy wynika, że aby nagrody mogły zostać zwolnione z opodatkowania, muszą być spełnione trzy warunki: muszą one wynikać ze sprzedaży premiowej, ich jednorazowa wartość nie może przekroczyć 2000 zł, a odbiorcy nie mogą otrzymać ich w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Organ podatkowy podkreślił, że zwolnienie dotyczy wartości nagród bezpośrednio związanych ze sprzedażą, a w przypadku wnioskodawcy, brak jest bezpośredniego związku między sprzedażą a nagrodą, co klasyfikuje je jako przychody z innych źródeł.

W rezultacie, interpretacja organu podatkowego oznacza, że nagrody te podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, co wymaga od Wnioskodawcy sporządzenia i przekazania informacji o przychodach z tych nagród zarówno podatnikom, jak i odpowiednim organom podatkowym.

"W przedmiotowej sprawie dochodzi do „sprzedaży usług” poprzez umożliwienie Użytkownikom korzystania z Aplikacji w zamian za udostępnienie danych. Umowę o świadczenie takich usług dany Użytkownik zawiera jednak z Dostawcą Aplikacji, tj. spółką prawa cypryjskiego, a nie z Państwem. Użytkownik nie będzie zatem otrzymywać Nagrody od sprzedawcy usługi w związku z zawarciem z nim ww. umowy, a od Państwa jako organizatora akcji promocyjnej.

Nie będą więc Państwo względem obdarowanych ani sprzedawcą towarów ani świadczeniodawcą usług.

Uwzględniając powyższe, w przypadku nagród wypłacanych przez Państwa Użytkownikom Aplikacji nie występuje związek między sprzedażą premiową a nagrodą, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, w związku z wypłatą tych świadczeń Użytkownikom Aplikacji, po ich stronie powstanie przychód z innych źródeł określony w art. 20 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 9 powołanej ustawy, podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 tej ustawy." - wskazał Dyrektor KIS. 

Podsumowanie

Interpretacja rzuca światło na interpretację przepisów dotyczących zwolnień podatkowych w kontekście akcji promocyjnych, podkreślając znaczenie dokładnego analizowania związków między nagrodami a działalnością sprzedażową, aby uniknąć nieoczekiwanych obowiązków podatkowych.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA