Czy wydatki na zakup słodyczy, alkoholu oraz cateringu dla klientów mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
REKLAMA
REKLAMA
Słodycze, alkohol oraz catering dla klientów
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie krótkoterminowego zakwaterowania. Rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a wybrana przez niego forma opodatkowania to podatek liniowy. Każdy klient, który zdecyduje się na krótkoterminowe wynajęcie nieruchomości, otrzymuje słodką przekąskę, tj. cukierki lub batonika oraz butelkę piwa. Przedsiębiorca planuje również zapewniać klientom catering, tj. gotowy posiłek dostępny w lodówce do samodzielnego odgrzania, który byłby dostępny w ramach najmu.
REKLAMA
Zainteresowany był zdania, że wydatki poniesione w związku z zakupem słodyczy, piwa oraz cateringu mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Argumentował, że wydatki poniesione w celu zadbania o wysoką jakość świadczenia usług spełniają przesłanki, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Jednakże w celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu mężczyzna zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przedstawił, jest prawidłowe.
Koszty uzyskania przychodów - reprezentacja
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że wydatki poniesione na zakup słodyczy, alkoholu oraz cateringu dla klientów nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o PIT. Wskazał na konieczność indywidualnej analizy każdego wydatku pod kątem jego kwalifikacji jako kosztu uzyskania przychodu, z uwzględnieniem związku przyczynowego między poniesieniem kosztów a uzyskaniem przychodów. Zauważył, że kosztami uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, lecz tylko te spełniające określone kryteria, które nie są wymienione w negatywnym katalogu kosztów, tj. w art. 23 ww. ustawy.
Następnie organ zaznaczył, że w myśl przepisu art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT: „nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych". Za wydatki na zakup żywności, napojów w tym alkoholowych i usług gastronomicznych, wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie ww. uregulowania, należy uznać te, których wyłącznym bądź dominującym celem jest stworzenie pewnego wizerunku podatnika, stworzenie dobrego obrazu jego firmy, czy działalności, wykreowanie pozytywnych relacji z klientami.
"W mojej ocenie – poniesione wydatki na zakup słodkich przekąsek (cukierki, batoniki), piwa oraz na zakup cateringu nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów w Pana działalności gospodarczej, ponieważ stanowią wydatki na reprezentację. Reasumując – wydatki poniesione na zakup słodyczy, piwa, cateringu dla klientów nie mogą stanowić dla Pana kosztów uzyskania przychodów. Jako wydatki na reprezentację są wyłączone z kosztów podatkowych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych" - zakończył organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.