REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy solaria mogą ewidencjonować obrót bez użycia kas fiskalnych?

kasa fiskalna
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że działanie spółki świadczącej usługi solaryjne i ewidencjonującej obrót w sposób zbiorczy na koniec miesiąca jest nieprawidłowe.

Ewidencjonowanie obrotu solariów bez użycia kas fiskalnych

Głównym obszarem działalności spółki, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej było świadczenie usług solaryjnych i sprzedaż kosmetyków. Solaria obsługiwane były przez klientów za pomocą automatów wrzutowych, umożliwiających korzystanie z usług bez udziału personelu. Opłaty, które były wrzucane do automatu nie były ewidencjonowane na bieżąco, a suma wpłat była rejestrowana jednorazowo na koniec miesiąca.

REKLAMA

Wnioskodawca chciał się dowiedzieć, czy taka praktyka ewidencjonowania obrotu jest zgodna z przepisami.

Stanowisko wnioskodawcy opierało się na przekonaniu, że jego działanie jest zgodne z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów, pozwalającego na zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących do końca 2023 roku w określonych przypadkach.

Stanowisko KIS

REKLAMA

Stanowisko organu podatkowego było odmienne. Zgodnie z interpretacją KIS, obowiązek stosowania kas rejestrujących wynika z ustawy o podatku od towarów i usług i dotyczy sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Z analizy przepisów oraz opisanego stanu faktycznego wynikało, że spółka, ewidencjonując obrót w sposób zbiorczy na koniec miesiąca, nie spełnia wymogów prawnych.

Organ podatkowy wskazał, że spółka nie może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania świadczeń usług solaryjnych pobieranych w bilonie za pomocą samoobsługowych urządzeń i powinna każdorazowo rejestrować usługi na kasie rejestrującej w momencie ich realizacji, nie później niż z chwilą przyjęcia należności tj. wrzucenia bilonu do automatu wrzutowego uruchamiającego solarium. Tym samym, działanie spółki, polegające na zbiorczym ewidencjonowaniu obrotu na koniec miesiąca, zostało uznane za nieprawidłowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.671.2023.2.MGO

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA