REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy działalność artystyczna i tantiemy są zwolnione z VAT?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS stwierdził, że usługi, polegające na uczestniczeniu w koncertach oraz udzieleniu licencji do praw autorskich w celu udostępnienia twórczości na Spotify i innych platformach muzycznych, podlegają zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy, natomiast dostawa na rzecz wytwórni nagranych płyt w celu ich sprzedaży nie korzysta ze zwolnienia na podstawie tego samego przepisu. 

Wnioskodawczyni, która działa w branży artystycznej

W przedmiotowej sprawie wnioskodawczyni, działająca w branży artystycznej, zajmuje się uczestnictwem w koncertach dla dzieci oraz udostępnianiem swojej twórczości muzycznej na platformach internetowych. Otrzymuje również tantiemy za sprzedaż płyt i udostępnianie muzyki online. W swojej działalności współpracuje z osobami zatrudnionymi na różnych formach umowy.

Podatniczka zadała pytanie, czy jej działalność, w tym otrzymywane tantiemy, podlega zwolnieniu od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług. Argumentowała, że jej działalność spełnia kryteria zwolnienia, ponieważ jest oparta na indywidualnej twórczości artystycznej i wynagradzana honorariami.

Stanowisko wnioskodawczyni opierało się na definicji prawa autorskiego oraz na interpretacjach prawnych wskazujących na możliwość zwolnienia jej usług kulturalnych z VAT. Podkreślała, że jako artysta wykonawca i twórca, jej działalność kwalifikuje się jako usługi kulturalne niezależnie od formy zatrudnienia innych osób.

Usługi artystyczne i licencje na prawa autorskie są zwolnione z VAT, jednak sprzedaż płyt muzycznych nie

Organ podatkowy, odpowiadając na wniosek, potwierdził prawidłowość stanowiska wnioskodawczyni w zakresie zwolnienia od VAT usług artystycznych i licencji na prawa autorskie. Jednakże stwierdził, że sprzedaż płyt nie podlega zwolnieniu, gdyż stanowi dostawę towarów. Uzasadnienie organu oparto na analizie przepisów dotyczących podatku od towarów i usług, zwracając uwagę na definicje dostawy towarów, świadczenia usług oraz na przepisy szczegółowe dotyczące zwolnień dla usług kulturalnych.

"W konsekwencji świadczone przez Panią usługi w postaci uczestnictwa w koncertach organizowanych dla dzieci oraz usługi polegające udzieleniu licencji do praw autorskich w celu udostępnienia Pani twórczości na (...) i innych platformach muzycznych są objęte zwolnieniem od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy.

Natomiast nagranie i sfinansowanie przez Panią płyt w celu sprzedaży ich za pomocą wytwórni muzycznej w sklepach internetowych, za co otrzymuje Pani wynagrodzenie w postaci honorarium w zależności od ilości sprzedanych płyt, nie stanowi w tym przypadku świadczenia usług kulturalnych, ponieważ dokonuje Pani dostawy towarów jakimi są nagrane płyty. W związku z powyższym, skoro ww. czynność, tj. przekazywanie twórczości na wszelkich nośnikach stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, to zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy nie znajduje zastosowania, gdyż dotyczy ono wyłącznie usług." - wskazał Dyrektor KIS. 

Podsumowanie

Organ podatkowy szczegółowo omówił przepisy ustawy o VAT, wskazując na art. 43 ust. 1 pkt 33, który zwalnia od VAT usługi kulturalne świadczone przez twórców i artystów wykonawców, ale jednocześnie wyłącza z tego zwolnienia usługi związane z filmami, nagraniami na wszelkich nośnikach oraz produkcją filmów i nagrań.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA