Czy działalność artystyczna i tantiemy są zwolnione z VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Wnioskodawczyni, która działa w branży artystycznej
W przedmiotowej sprawie wnioskodawczyni, działająca w branży artystycznej, zajmuje się uczestnictwem w koncertach dla dzieci oraz udostępnianiem swojej twórczości muzycznej na platformach internetowych. Otrzymuje również tantiemy za sprzedaż płyt i udostępnianie muzyki online. W swojej działalności współpracuje z osobami zatrudnionymi na różnych formach umowy.
Podatniczka zadała pytanie, czy jej działalność, w tym otrzymywane tantiemy, podlega zwolnieniu od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług. Argumentowała, że jej działalność spełnia kryteria zwolnienia, ponieważ jest oparta na indywidualnej twórczości artystycznej i wynagradzana honorariami.
Stanowisko wnioskodawczyni opierało się na definicji prawa autorskiego oraz na interpretacjach prawnych wskazujących na możliwość zwolnienia jej usług kulturalnych z VAT. Podkreślała, że jako artysta wykonawca i twórca, jej działalność kwalifikuje się jako usługi kulturalne niezależnie od formy zatrudnienia innych osób.
Usługi artystyczne i licencje na prawa autorskie są zwolnione z VAT, jednak sprzedaż płyt muzycznych nie
Organ podatkowy, odpowiadając na wniosek, potwierdził prawidłowość stanowiska wnioskodawczyni w zakresie zwolnienia od VAT usług artystycznych i licencji na prawa autorskie. Jednakże stwierdził, że sprzedaż płyt nie podlega zwolnieniu, gdyż stanowi dostawę towarów. Uzasadnienie organu oparto na analizie przepisów dotyczących podatku od towarów i usług, zwracając uwagę na definicje dostawy towarów, świadczenia usług oraz na przepisy szczegółowe dotyczące zwolnień dla usług kulturalnych.
"W konsekwencji świadczone przez Panią usługi w postaci uczestnictwa w koncertach organizowanych dla dzieci oraz usługi polegające udzieleniu licencji do praw autorskich w celu udostępnienia Pani twórczości na (...) i innych platformach muzycznych są objęte zwolnieniem od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy.
Natomiast nagranie i sfinansowanie przez Panią płyt w celu sprzedaży ich za pomocą wytwórni muzycznej w sklepach internetowych, za co otrzymuje Pani wynagrodzenie w postaci honorarium w zależności od ilości sprzedanych płyt, nie stanowi w tym przypadku świadczenia usług kulturalnych, ponieważ dokonuje Pani dostawy towarów jakimi są nagrane płyty. W związku z powyższym, skoro ww. czynność, tj. przekazywanie twórczości na wszelkich nośnikach stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, to zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy nie znajduje zastosowania, gdyż dotyczy ono wyłącznie usług." - wskazał Dyrektor KIS.
Podsumowanie
Organ podatkowy szczegółowo omówił przepisy ustawy o VAT, wskazując na art. 43 ust. 1 pkt 33, który zwalnia od VAT usługi kulturalne świadczone przez twórców i artystów wykonawców, ale jednocześnie wyłącza z tego zwolnienia usługi związane z filmami, nagraniami na wszelkich nośnikach oraz produkcją filmów i nagrań.
Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.