REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na zakup towarów z aukcji internetowych mogą stanowić koszty podatkowe?

online, strona internetowa, kupno online
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała że wydatki na zakup towarów za pośrednictwem portali aukcyjnych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem należytego udokumentowania transakcji.

Zakup towarów z aukcji online a koszty podatkowe

Wnioskodawcą jest mężczyzna, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Przedmiotem działalności podatnika jest sprzedaż używanych towarów zakupionych na aukcjach internetowych. Zakupy dokonywane są głównie od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Nabycie towarów dokumentowane jest wydrukami potwierdzeń zamówień i przelewów bankowych, które nie zawierają pełnych danych sprzedawcy, a jedynie jego nazwę użytkownika z portalu aukcyjnego. Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem do KIS czy wydatki poniesione na zakup towarów mogą być uznane za koszty podatkowe w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Wnioskodawca uznał, że poniesione wydatki spełniają wszystkie warunki niezbędne do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów: są definitywne, pozostają w ścisłym związku z przychodami, nie są wymienione na liście wydatków wyłączonych z kosztów i są odpowiednio udokumentowane. 

KIS: wydatki na zakup towarów z aukcji online stanowią koszty podatkowe

Według oceny organu podatkowego przedstawione stanowisko przez podatnika było prawidłowe. KIS uznała, że poniesione wydatki przez mężczyznę na zakup towarów na aukcjach internetowych mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Według organu, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania źródła przychodów, o ile nie są wyłączone z tego tytułu. Zatem wydatek, aby mógł być uznany za koszt podatkowy musi spełniać określone warunki, w tym pozostawać w związku przyczynowo -skutkowym z przychodem oraz być właściwie udokumentowany.

W przypadku gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą dokonuje zakupów od osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, dokumentami stanowiącymi podstawę do ujęcia operacji gospodarczych w księdze przychodów i rozchodów mogą być dokumenty wymienione w § 12 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Według KIS, wydruki zamówień przez podatnika zawierały istotne dane dotyczące transakcji, takie jak nazwa portalu aukcyjnego, numer zamówienia, data zakupu, opis towaru oraz dane kupującego. Ponadto, wnioskodawca dysponował potwierdzeniami wykonania przelewów dotyczących transakcji. Zatem organ uznał, że wskazane dokumenty spełniały wymogi dotyczące udokumentowania operacji gospodarczych, o których mowa w przepisach dotyczących prowadzenia księgi przychodów i rozchodów.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 11 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. Znak pisma 0115-KDIT3.4011.127.2024.1.PS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA