REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługi hotelarskie podlegają opodatkowaniu podatkiem od przychodów z budynków?

Hotel
hotel
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi hotelarskie, w tym udostępnianie apartamentów i domków na krótkie pobyty, podlegają opodatkowaniu podatkiem od przychodów z budynków.

Usługi hotelarskie a podatek od przychodów z budynków

Spółka specjalizująca się w świadczeniu usług hotelarskich, zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej. Przedmiotem jej działalności było udostępnianie miejsc noclegowych w budynkach, w których zlokalizowane były apartamenty oraz w domkach, skierowanych głównie do turystów i osób szukających krótkoterminowego zakwaterowania. Oferta spółki obejmowała różnorodne typy apartamentów i domków, każdy z nich wyposażony był w sposób umożliwiający komfortowy pobyt gości. Usługi te były świadczone w różnych lokalizacjach na terenie Polski, a obiekty udostępniane gościom były zgłoszone do ewidencji obiektów świadczących usługi hotelarskie.

REKLAMA

REKLAMA

Zasadnicze pytanie, które wnioskodawca skierował do organu podatkowego, dotyczyło opodatkowania budynków apartamentowych i domków wykorzystywanych do świadczenia usług hotelarskich podatkiem od przychodów z budynków, określonym w art. 24b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko wnioskodawcy opierało się na przekonaniu, że świadczone przez niego usługi nie są tożsame z oddaniem nieruchomości do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, co byłoby kluczowym warunkiem koniecznym do opodatkowania tych obiektów zgodnie z omawianym artykułem ustawy CIT. Wnioskodawca argumentował, że jego działalność polega na zapewnieniu krótkotrwałego zakwaterowania i noclegu, a nie na oddaniu nieruchomości do używania w sposób przewidziany przez ustawę.

Stanowisko KIS

Odpowiadając na pytanie wnioskodawcy, organ podatkowy przyjął odmienne stanowisko. W swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi hotelarskie świadczone przez spółkę, polegające na udostępnianiu apartamentów i domków na krótkie pobyty, w istocie kwalifikują się jako działalność podobna do najmu, co czyni je przedmiotem opodatkowania podatkiem od przychodów z budynków, zgodnie z art. 24b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

REKLAMA

KIS szczegółowo uzasadniła swoje stanowisko, odwołując się do charakteru umowy hotelowej jako umowy mieszanej, łączącej elementy różnych typów umów, w tym najmu. Podkreśliła, że z punktu widzenia nabywcy usługi hotelowej, najważniejszym elementem jest właśnie usługa zakwaterowania, co przybliża tę działalność do definicji najmu zawartej w kodeksie cywilnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Zgodnie z art. 24b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”, „updop”), Podatek dochodowy od przychodu ze środka trwałego będącego budynkiem, który: 1)stanowi własność albo współwłasność podatnika, 2)został oddany w całości albo w części do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, 3)jest położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej‒ zwany dalej „podatkiem od przychodów z budynków”, wynosi 0,035% podstawy opodatkowania za każdy miesiąc."- wskazał organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.26.2024.1.KK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA