REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy świadczenia relokacyjne są zwolnione z podatku dochodowego?

Ulga dla młodych, ulga na powrót, ulga dla rodzin 4+ i ulga dla pracujących seniorów w PIT-37 za 2023 rok
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dodatki relokacyjne otrzymane przez pracownika, będące zasiłkiem na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym, są przychodem ze stosunku pracy, ale korzystają ze zwolnienia podatkowego do wysokości 200% wynagrodzenia należnego za miesiąc przeniesienia.

Dodatki relokacyjne otrzymane przez pracownika, a PIT

Wnioskodawczyni zatrudniona w pewnej firmie wskutek potrzeb operacyjnych była przenoszona między lokalizacjami, co uniemożliwiło jej codzienny dojazd z miejsca zamieszkania. Z tego powodu otrzymała wsparcie finansowe, obejmujące koszty przeprowadzki i relokacji, zgodnie z firmowymi wytycznymi. Pomimo zmiany miejsca pracy i okresowego przejścia na pracę zdalną z powodu pandemii, w lipcu 2022 roku wróciła do pracy stacjonarnej.

REKLAMA

Kobieta chciała dowiedzieć się, czy wypłacone świadczenia relokacyjne podlegają zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o PIT, do wysokości 200% miesięcznego wynagrodzenia za okres przeniesienia.

Pracownica argumentuje, że jej świadczenia relokacyjne powinny być zwolnione z podatku, jako że stanowią one zasiłek na zagospodarowanie się w nowym miejscu pracy, co jest zgodne z celami art. 21 ust. 1 pkt 14 PIT. Wskazuje, że spełnia wszystkie wymagane warunki, w tym wysokość świadczeń do 200% miesięcznego wynagrodzenia oraz zmianę miejsca zamieszkania z przyczyn zawodowych.

Przychód ze stosunku pracy, który podlega zwolnieniu

REKLAMA

Organ podatkowy, w swojej interpretacji indywidualnej potwierdził, że dodatki relokacyjne i z tytułu przeprowadzki stanowią przychód ze stosunku pracy, ale podlegają zwolnieniu z opodatkowania do określonej wysokości. Analizując przepisy, stwierdził, że świadczenia te, o ile nie przekraczają 200% wynagrodzenia za miesiąc przeniesienia, są zwolnione z podatku. Uzasadnił to odwołując się do art. 12 ust. 1 ustawy o PIT oraz do przepisu zwalniającego.

"Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że otrzymane przez Panią dodatki (relokacyjny i z tytułu przeprowadzki), będące zasiłkiem na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym stanowiły dla Pani – w momencie ich wypłaty – przychód ze stosunku pracy zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże – na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 14 ww. ustawy – dodatki te (suma tych świadczeń otrzymanych z tytułu każdorazowego przeniesienia) objęta jest zwolnieniem do wysokości 200% wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wobec powyższego, sporządzając zeznanie roczne za 2023 r., może Pani wyłączyć z podstawy opodatkowania kwotę dodatków korzystających z przedmiotowego zwolnienia." - wskazał Dyrektor KIS. 

Podsumowanie

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej stanowi istotne wyjaśnienie dla pracowników i pracodawców dotyczące opodatkowania świadczeń relokacyjnych. Podkreśla ona, że przy spełnieniu określonych warunków, takie świadczenia mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego, co ma znaczący wpływ na politykę kadrową firm oraz indywidualne rozliczenia podatkowe pracowników. Warto zauważyć, że decyzja organu podatkowego opiera się na dokładnej analizie obowiązujących przepisów, oferując podatnikom jasną wykładnię w kontekście zmieniającego się rynku pracy i mobilności zawodowej.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA