REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Interpretacje podatkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Budowa infrastruktury sieci kanalizacji i wodociągowej. Co z odliczeniem VAT?

Gmina realizująca inwestycje w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich zadała pytanie, czy będzie mogła odliczyć VAT naliczony od wydatków związanych z budową infrastruktury sieci kanalizacji i wodociągowej. Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że gmina, będąc czynnym podatnikiem VAT, będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ infrastruktura ma być udostępniona na rzecz spółki w ramach umowy dzierżawy. To oznacza, że gmina będzie mogła zredukować obciążenie podatkowe i skorzystać z pozytywnego wpływu na jej finanse.

Czy sprzedaż lokalu użytkowego przez gminę jest zwolniona z VAT?

Gmina planuje sprzedaż długoletnio wynajmowanego lokalu użytkowego, co rodzi pytanie dotyczące obowiązku doliczenia podatku VAT. Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) udzieliła odpowiedzi, w której stwierdzono, że sprzedaż tego lokalu będzie zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Dla gminy oznacza to brak konieczności doliczania 23% podatku VAT do ceny sprzedaży, natomiast organy administracji skarbowej powinny zaakceptować to zwolnienie.

Czy gmina może odliczyć VAT od zakupu sprzętu do monitoringu?

Gmina złożyła wniosek do Krajowej Izby Skarbowej (KIS) dotyczący możliwości odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakup sprzętu do monitoringu akwenów wodnych. KIS wydała interpretację, w której stwierdza, że gmina nie ma prawa do odliczenia VAT. W artykule omawiamy argumentację KIS oraz konsekwencje tej decyzji dla gminy i organów administracji skarbowej.

Ulga termomodernizacyjna a wymiana dachu

Interpretacja dotyczy możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w związku z wymianą dachu na budynku mieszkalnym. Zgodnie z interpretacją, wydatki poniesione na takie działania mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy podatnik po śmierci żony może uwzględnić jej dochód przy uldze termomodernizacyjnej?

KIS uznała, że wnioskodawca nie ma prawa do odliczenia, ponieważ wydatek na przedsięwzięcie termomodernizacyjne został poniesiony po śmierci żony wnioskodawcy.

Czy hodowla roślin akwariowych i krewetek ozdobnych podlega opodatkowaniu?

Przychody ze sprzedaży roślin akwariowych i krewetek ozdobnych, pochodzących z własnej uprawy i hodowli, są wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych - podkreślił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Rozwój infrastruktury kulturalnej, rekreacyjnej i turystycznej. Czy może odzyskać VAT?

W artykule omawiamy kwestię odzyskiwania podatku VAT w ramach projektów dofinansowanych przez Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wnioskodawca, który złożył wniosek o dofinansowanie operacji mającej na celu rozwój infrastruktury kulturalnej, rekreacyjnej i turystycznej w swojej wiosce, zwrócił się z prośbą o interpretację indywidualną odnośnie możliwości odzyskania VAT. Czy podatnik, która nie jest podatnikiem VAT, ma szansę na zwrot podatku od zakupionych materiałów i usług? Przeczytaj artykuł, aby poznać stanowisko KIS w tej sprawie oraz dowiedzieć się o konsekwencjach dla budżetu projektu.

Czy sprzedaż nieruchomości wpłynie na limit zwolnienia podmiotowego z VAT?

Omawiamy kwestię zwolnienia podmiotowego z VAT w kontekście sprzedaży nieruchomości przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy sprzedaż wpłynie na limit 200 tysięcy uprawniający do zwolnienia? Odpowiedź KIS oraz argumenty spółki w tej sprawie. Czy transakcja jest uznawana za pomocniczą? Czy wpływ ma fakt, że nieruchomość była wpisana do ewidencji środków trwałych i była amortyzowana? Dowiedz się więcej na ten temat.

REKLAMA

Czy zbycie przedsiębiorstwa w drodze aportu wymaga korekt VAT?

W artykule przedstawione jest stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczące zbycia przedsiębiorstwa w drodze aportu. Wnioskodawca planuje przekazać swoje przedsiębiorstwo na rzecz spółki poprzez wniesienie go jako wkład niepieniężny. KIS stwierdziła, że taka czynność nie podlega przepisom ustawy o VAT, co oznacza, że nie ma obowiązku dokonywania korekt w odniesieniu do odliczonego wcześniej podatku VAT.

Modernizacja elektroenergetyczna i termoenergetyczna. Czy gmina może odliczyć VAT?

Prezentujemy interpretację Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącą odliczenia VAT naliczonego przez gminę związane z realizacją usług modernizacji elektroenergetycznej i termoenergetycznej. KIS stwierdziła, że gmina nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur, gdyż usługi nie są bezpośrednio związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Ta interpretacja ma istotne konsekwencje dla gminy, która nie będzie mogła odliczyć VAT od kosztów inwestycji. Artykuł analizuje stanowisko KIS oraz jego implikacje dla organów administracji skarbowej.

Darowizna udziału w nieruchomości obciążonej hipoteką. Co z podatkiem?

W interpretacji indywidualnej z dnia 20 czerwca 2023 roku, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził, że - w przypadku darowizny udziału w nieruchomości obciążonej hipoteką -  jeżeli wartość hipoteki przekracza wartość nabywanego udziału w nieruchomości, podstawa opodatkowania wyniesie zero. W takim przypadku, na podatniku nie ciąży obowiązek uiszczenia podatku od spadków i darowizn.

Czy gmina może odzyskać VAT z inwestycji w infrastrukturę kanalizacyjną?

W artykule omawia się interpretację Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczącą prawa gminy do odzyskania podatku VAT naliczonego związanych z realizacją inwestycji w sieć kanalizacyjną. Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego i podatnik VAT zwróciła się do KIS z pytaniem w tej sprawie. Wynika z udzielonej odpowiedzi, że gmina nie będzie mogła odzyskać tego podatku, ponieważ nie będzie działać jako podatnik VAT w związku z tym projektem. Artykuł analizuje konsekwencje tej interpretacji dla gminy oraz dla spółki z o.o., która będzie odprowadzać ścieki w imieniu gminy.

Czy gmina ma prawo do odliczenia VAT od inwestycji w instalacje fotowoltaiczne na własnej infrastrukturze?

Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie do WFOŚiGW dotyczące zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych na stacjach uzdatniania wody. W celu pozyskania informacji na temat odliczenia podatku naliczonego, Gmina zwróciła się do KIS. Odpowiedź potwierdziła jej prawo do częściowego odliczenia podatku, zgodnie z zasadami ustawy o VAT.

Projekt grantowy na cele publiczne. Czy gmina może odliczyć VAT?

W artykule omawiamy możliwość obniżenia kwoty podatku należnego przez gminę, która realizuje projekt grantowy na cele publiczne. Zapytanie podatnika do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczyło wykorzystania podatku naliczonego z faktur związanych z zakupem sprzętu IT i oprogramowania, budową strony internetowej oraz szkoleniem pracowników.

Czy dzierżawa obwodów łowieckich może być zwolniona od VAT?

Omawiamy zwolnienie od podatku VAT w przypadku dzierżawy obwodów łowieckich. Wnioskodawca, będący powiatem, zapytał organy administracji skarbowej o interpretację prawa podatkowego w tej sprawie. Wnioskodawca argumentuje, że dzierżawa obwodów łowieckich powinna być objęta zwolnieniem, gdyż są one wykorzystywane na cele rolnicze. Organ administracji skarbowej potwierdził to stanowisko, uznał opłatę za dzierżawę za zwolnioną od VAT. Artykuł analizuje podstawy prawne i argumenty stron w tej kwestii.

Usunięcia dzikiego wysypiska śmieci. Czy gmina może odliczyć VAT?

W artykule omawiamy stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczące odliczenia podatku VAT przez gminę w związku z realizacją projektu usunięcia dzikiego wysypiska śmieci. KIS twierdzi, że gmina nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego związanego z zakupem towarów i usług na potrzeby projektu, gdyż nie wykonuje czynności opodatkowanych. Czy taka interpretacja jest słuszna? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Opodatkowanie wypłaty zaległych świadczeń z ZUS i korekta zeznań podatkowych

Interpretacja KIS dotyczy opodatkowania wypłaty zaległych świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz możliwości dokonania korekty zeznań podatkowych. Według KIS, stanowisko wnioskodawcy w tej sprawie było nieprawidłowe.

Darowizna działek od siostry i szwagra - interpretacja podatkowa

W najnowszej interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że darowizna działek od siostry, nawet jeśli są one częścią majątku wspólnego z jej mężem, jest w pełni zwolniona z podatku od spadków i darowizn.

Czy zwrot kosztów przejazdu samochodem prywatnym w celu wykonywania pracy stanowi dla pracownika przychód?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że zwrot przez pracodawcę pracownikowi wydatków (kosztów) przejazdu samochodem prywatnym (pracownika) wykorzystywanym w celu wykonywania przez niego obowiązków pracowniczych stanowi przychód pracownika w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podatek dochodowy a programy motywacyjne: Interpretacja KIS

Krajowa Informacja Skarbowa wydała interpretację dotyczącą skutków podatkowych uczestnictwa w programie motywacyjnym organizowanym przez spółkę z siedzibą w Meksyku.

Zakup telewizora jako koszt uzyskania przychodu

Wydatki poniesione na zakup telewizora, niezbędnego do świadczenia usług w formie zdalnej, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Udokumentowanie czynności, w związku z którą wartość sprzedaży przekroczyła kwotę 200 000 zł

Dyrektor KIS potwierdził, że można wystawić część faktur za organizację konferencji z zastosowaniem art. 113 ust. 1 i 9, jako dopełnienie kwoty zwolnienia podmiotowego do wysokości 200 000,00 zł, a pozostałe faktury wystawiając już jako czynny podatnik VAT z zastosowaniem ustawy o podatku od towarów i usług. 

Czy otrzymanie darowizny pieniężnej z zagranicy (z Ukrainy) jest opodatkowane w Polsce?

Obywatelka Ukrainy, zamieszkująca na stałe w Polsce, oczekuje na darowiznę pieniężną od matki i babki, które mieszkają na Ukrainie. Wartość darowizny wynosić ma aż 150 000 USD. Czy ta darowizna będzie opodatkowana w Polsce? 

Czy osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą opodatkować wygrane w konkursach?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdza, że podatnicy uzyskujący dochody ze źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, sami dokonają opodatkowania wygranych w konkursach nagród (zgodnie z wybraną formą opodatkowania).

Ulga na zabytki: Interpretacja KIS dotycząca odliczenia wydatków na prace budowlane

Według Krajowej Informacji Skarbowej podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w budynkach wpisanych do ewidencji zabytków mają prawo do odliczenia 50% wydatków na prace budowlane związane z odnową zabytków.

Czy firma wytwarzająca energię elektryczną na własne potrzeby musi się rejestrować w celu podatku akcyzowego?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, która dotyczy podatku akcyzowego i obowiązku złożenia zgłoszenia rejestracyjnego w związku ze zużyciem energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii. 

Amortyzacja lokali mieszkalnych po 2022 roku

Dyrektor (KIS) odniósł się do kwestii amortyzacji lokali mieszkalnych. W skrócie, organ podatkowy stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy dotyczące możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od lokali mieszkalnych nabytych przed 1 stycznia 2022 r. jest nieprawidłowe.

Czy podatnik może odliczyć darowiznę na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą od podstawy opodatkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że odliczenie darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze kościelnej osoby prawnej od dochodów opodatkowanych stawką liniową 19% jest niewłaściwe, gdyż przepisy podatkowe nie umożliwiają takiego odliczenia w przypadku tego rodzaju opodatkowania.

Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości

KIS stwierdziła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku lub zasiedzenia nie generuje obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, jeżeli minął pięcioletni okres od daty nabycia.

Jakie są stawki amortyzacji dla samochodów elektrycznych?

W świetle najnowszej interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, samochód osobowy o napędzie elektrycznym nie będzie podlegał amortyzacji według stawki 18%. To stanowisko jest niezgodne z oczekiwaniami wnioskodawcy, który zakładał, że zakupiony samochód elektryczny będzie podlegał amortyzacji zgodnie z tą stawką.

Czy Ochotnicza Straż Pożarna ma prawo obniżyć podatek należny o podatek naliczony?

Ochotnicza Straż Pożarna zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z pytaniem dotyczącym możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w kontekście realizacji dofinansowanego projektu. Organ wydał odpowiedź, w której stwierdził, że stowarzyszenie nie ma prawa do takiego odliczenia, ponieważ nie jest zarejestrowane jako czynny podatnik VAT i nie wykonuje czynności opodatkowanych.

Czy sprzedaż majątku nabytego w wyniku likwidacji spółki przed upływem 5 lat powoduje powstanie przychodu?

W artykule omawia się interpretację organów administracji skarbowej dotyczącą sprzedaży majątku nieruchomego nabytego w wyniku likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wnioskodawca, będący udziałowcem spółki, w 2018 roku sprzedał składniki majątku likwidacyjnego. Interpretacja KIS wyjaśnia, że taka transakcja powoduje powstanie przychodu, który będzie pomniejszony o koszty uzyskania przychodu. Wartość nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego gruntów będzie ustalana na podstawie wartości rynkowej w czasie likwidacji spółki.

Wycofanie samochodu z majątku spółki jawnej do majątku prywatnego wspólników a podatek od spadków i darowizn

Interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 17 stycznia 2023 r. potwierdza, że przeniesienie samochodu do majątku prywatnego wspólników spółki jawnej nie jest czynnością opodatkowaną podatkiem od spadków i darowizn.

Czy straty z poprzednich lat można uwzględnić przy obliczaniu daniny solidarnościowej dla dochodów opodatkowanych podatkiem liniowym?

W artykule omawiamy interpretację organów administracji skarbowej dotyczącą możliwości uwzględnienia straty z poprzedniego roku przy obliczaniu daniny solidarnościowej. Według stanowiska KIS, podatnik prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo ma prawo odliczyć stratę z roku 2020 przy obliczaniu daniny za rok 2021. Artykuł analizuje przepisy prawne oraz ich implikacje dla podatników oraz organów administracji skarbowej. Pozwala to na lepsze zrozumienie zasad obliczania daniny solidarnościowej i może mieć istotne znaczenie dla podatników, którzy chcą zminimalizować swoje obciążenia podatkowe.

Czy fakturę za wcześniejsze rozwiązanie umowy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

W artykule omawiamy stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów faktury dotyczącej opłaty za wcześniejsze rozwiązanie umowy. KIS potwierdza, że w przypadku Spółki zajmującej się sprzedażą paliw i olejów, taka faktura może być uwzględniona jako koszt, co przyczynia się do obniżenia podatku dochodowego od osób prawnych. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym artykułem.

Czy Spółka może refakturować opłaty przyłączeniowe na generalnego wykonawcę, by było one uwzględnione w wartości inwestycji?

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczyła kwestii, czy Spółka postąpiła prawidłowo, pod względem prawno-podatkowym, refakturując opłatę przyłączeniową dotyczącą sieci elektroenergetycznej i sieci gazowej na generalnego wykonawcę krytej pływalni. KIS stwierdziła, że stanowisko Spółki w tej sprawie jest nieprawidłowe.

Czy muszę zapłacić podatek dochodowy od umowy zamiany nieruchomości?

Artykuł dotyczy interpretacji indywidualnej na temat skutków podatkowych zamiany nieruchomości. Osoba pytająca zawarła umowę zamiany z drugą stroną, ale pojawia się pytanie dotyczące obowiązku zapłaty podatku. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w swoim stanowisku wskazał, że osoba pytająca nie jest zobowiązana do zapłaty podatku, ponieważ umowa była nieodpłatna i nie przyniosła jej żadnej korzyści materialnej. Zapoznanie się z treścią artykułu pozwoli lepiej zrozumieć tę kwestię.

Czy odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego po przekształceniu formy własności jest opodatkowane podatkiem PIT?

Podatnik, który nabył lokal mieszkalny w wyniku licytacji komorniczej, zadał pytanie dotyczące opodatkowania planowanego zbycia nieruchomości. Organ administracji skarbowej odpowiedział, że odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego w 2023 roku nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem PIT. Interpretacja ta opiera się na 5-letnim okresie nabycia, który został spełniony, mimo przekształcenia formy własności w 2018 roku. To oznacza, że podatnik uniknie obowiązku płacenia podatku od zbycia nieruchomości.

Czy wypłacone dodatkowe wynagrodzenie pracownikowi może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu?

Artykuł dotyczy interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów dodatkowego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi.

Czy spółka sprzedająca towar podmiotowi powiązanemu może skorzystać z preferencyjnego opodatkowania?

Interpretacja indywidualna z dnia 13 stycznia 2023 r. dotyczyła pytania, czy Spółka, dokonująca transakcji ze Spółką amerykańską, jest uprawniona do opodatkowania dochodów ryczałtem od dochodów spółek na zasadach przewidzianych w rozdziale 6b ustawy CIT.

Czy bezpłatne zniesienie współwłasności dzierżawczej generuje dochód podatkowy?

Interpretacja indywidualna z dnia 13 stycznia 2023 r. dotyczyła skutków podatkowych zniesienia współwłasności nieruchomości. Wnioskodawcy, małżeństwo, nabyli w 1998 r. na podstawie umowy darowizny udział ułamkowy wynoszący 1/2 w prawie własności działki. Na części tej działki rozpoczęli budowę domu jednorodzinnego, który zakończyli w 2003 r. Drugą połowę działki nabył B. J. po śmierci dawcy darowizny.

Czy można stosować stawkę ryczałtu 3% w modelu sprzedaży dropshippingu?

W artykule omawiamy interpretację Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącą stosowania stawki ryczałtu 3% w modelu sprzedaży dropshippingu. Podatniczka zajmująca się sprzedażą w formie dropshippingu ma prawo do korzystania z tej stawki, zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Dowiedz się więcej o tym, jakie warunki muszą być spełnione i jak to wpływa na działalność podatniczki.

Jak rozliczyć podatki po połączeniu spółek?

Interpretacja indywidualna z dnia 5 stycznia 2023 r. dotyczyła skutków podatkowych wynikających z połączenia spółek. Wnioskodawca, Spółka Przejmująca, dokonała połączenia z innymi spółkami kapitałowymi, B S.A. oraz z P Spółka z o.o. (Spółki Przejmowane), w trybie wskazanym w art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (KSH), to jest przez przeniesienie całego majątku Spółek Przejmowanych na Spółkę Przejmującą (połączenie przez przejęcie).

Czy członkowie wspólnoty gruntowej muszą płacić zryczałtowany podatek od podziału zysków spółki?

Artykuł dotyczy opodatkowania przychodów uzyskanych przez członków wspólnoty gruntowej z tytułu podziału zysków spółki zajmującej się zarządzaniem majątkiem wspólnoty. Krajowa Informacja Skarbowa wydała interpretację, zgodnie z którą zysk ten nie podlega zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Zamiast tego, członkowie wspólnoty powinni opodatkować ten przychód według skali podatkowej. W artykule znajduje się szczegółowa analiza stanowiska KIS oraz wyjaśnienie obowiązków podatkowych członków wspólnoty gruntowej.

Czy usługi programistyczne mogą być opodatkowane ryczałtem?

Interpretacja indywidualna z dnia 5 stycznia 2023 r. dotyczyła możliwości zastosowania 8,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną.

Czy umowa zlecenia zawarta przez polskiego rezydenta na obsługę magazynu w bazie wojskowej w USA jest zwolniona od PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS), w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa zlecenia, zawarta przez rezydenta Polski, będzie zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych. KIS opiera się na przepisach ustawy o podatku dochodowym, które zwalniają od podatku przychody osób do 26 roku życia w wysokości do 85.528,00 zł. 

Wydatki na akcje promocyjne to koszty uzyskania przychodów

Interpretacja indywidualna z dnia 17 stycznia 2023 r. dotyczyła pytania, czy środki przeznaczone na wypłaty dla klientów w związku z realizacją akcji marketingowej mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Czy Spółka z o.o. może odzyskać VAT z termomodernizacji obiektów medycznych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że spółka nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego, gdyż zakupione towary i usługi są związane z działalnością zwolnioną od VAT. 

Czy umowa dożywocia przed upływem 5 lat od zakupu mieszkania jest obciążona podatkiem 19%?

Interpretacja indywidualna z dnia 3 stycznia 2023 r. dotyczyła skutków podatkowych zbycia nieruchomości w drodze umowy dożywocia. Wnioskodawczyni, która w lutym 2022 r. nabyła z mężem mieszkanie, planowała przenieść własność tego lokalu na rzecz swojej pełnoletniej córki na podstawie umowy dożywocia. Wnioskodawczyni zapytała, czy umowa dożywocia zawarta przed upływem 5 lat od zakupu mieszkania obciążona jest podatkiem 19%.

Czy budynek i plac po likwidacji działalności gospodarczej są zwolnione z podatku VAT?

Interpretacja indywidualna Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z 12 stycznia 2023 r. dotyczyła kwestii zwolnienia z VAT dla budynku i placu na dzień likwidacji działalności gospodarczej. KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy w tej sprawie było nieprawidłowe.

REKLAMA