REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Ochotnicza Straż Pożarna ma prawo obniżyć podatek należny o podatek naliczony?

strażak osp
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ochotnicza Straż Pożarna zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z pytaniem dotyczącym możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w kontekście realizacji dofinansowanego projektu. Organ wydał odpowiedź, w której stwierdził, że stowarzyszenie nie ma prawa do takiego odliczenia, ponieważ nie jest zarejestrowane jako czynny podatnik VAT i nie wykonuje czynności opodatkowanych.

Realizacja projektu, na który otrzymano dofinansowanie

Ochotnicza Straż Pożarna zwróciła się do Dyrektora KIS z zapytaniem, dotyczącym obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w związku z realizacją projektu, na który otrzymała dofinansowanie. Stowarzyszenie nie jest zarejestrowane jako czynny podatnik VAT i nie wykonuje czynności opodatkowanych. W ramach projektu planuje zakup instrumentów muzycznych oraz kurtek reprezentacyjnych dla członków orkiestry. 

REKLAMA

Pytający chciał się dowiedzieć, czy ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Nie ma prawa do obniżenia podatku

REKLAMA

Dyrektor KIS odpowiedział, że Ochotnicza Straż Pożarna nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Argumentację oparła na tym, że stowarzyszenie nie wykonuje czynności opodatkowanych i towary nabyte w ramach projektu nie będą wykorzystywane do wykonywania takich czynności. Ponieważ Stowarzyszenie nie jest zarejestrowane jako czynny podatnik VAT, nie jest uprawnione do dokonywania odliczenia podatku naliczonego.

"Biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że odliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. W omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z realizacją ww. projektu nie zostaną spełnione. Jak bowiem wynika z treści przedstawionego opisu sprawy, nabywane towary w ramach realizacji opisanego we wniosku projektu, a także i efekty projektu nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej, że Ochotnicza Straż Pożarna nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu, na który otrzymała dofinansowanie. Stowarzyszenie nie wykonuje czynności opodatkowanych i nie jest zarejestrowane jako czynny podatnik VAT, dlatego nie jest uprawnione do odliczenia podatku naliczonego. Informacja ta ma znaczenie dla pytającego, który będzie musiał uwzględnić ten fakt w rozliczeniach podatkowych. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 11 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.582.2022.1.MW

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA