REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Ochotnicza Straż Pożarna ma prawo obniżyć podatek należny o podatek naliczony?

strażak osp
strażak osp
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ochotnicza Straż Pożarna zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z pytaniem dotyczącym możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w kontekście realizacji dofinansowanego projektu. Organ wydał odpowiedź, w której stwierdził, że stowarzyszenie nie ma prawa do takiego odliczenia, ponieważ nie jest zarejestrowane jako czynny podatnik VAT i nie wykonuje czynności opodatkowanych.

Realizacja projektu, na który otrzymano dofinansowanie

Ochotnicza Straż Pożarna zwróciła się do Dyrektora KIS z zapytaniem, dotyczącym obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w związku z realizacją projektu, na który otrzymała dofinansowanie. Stowarzyszenie nie jest zarejestrowane jako czynny podatnik VAT i nie wykonuje czynności opodatkowanych. W ramach projektu planuje zakup instrumentów muzycznych oraz kurtek reprezentacyjnych dla członków orkiestry. 

REKLAMA

Pytający chciał się dowiedzieć, czy ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Nie ma prawa do obniżenia podatku

REKLAMA

Dyrektor KIS odpowiedział, że Ochotnicza Straż Pożarna nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Argumentację oparła na tym, że stowarzyszenie nie wykonuje czynności opodatkowanych i towary nabyte w ramach projektu nie będą wykorzystywane do wykonywania takich czynności. Ponieważ Stowarzyszenie nie jest zarejestrowane jako czynny podatnik VAT, nie jest uprawnione do dokonywania odliczenia podatku naliczonego.

"Biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że odliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. W omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z realizacją ww. projektu nie zostaną spełnione. Jak bowiem wynika z treści przedstawionego opisu sprawy, nabywane towary w ramach realizacji opisanego we wniosku projektu, a także i efekty projektu nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej, że Ochotnicza Straż Pożarna nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu, na który otrzymała dofinansowanie. Stowarzyszenie nie wykonuje czynności opodatkowanych i nie jest zarejestrowane jako czynny podatnik VAT, dlatego nie jest uprawnione do odliczenia podatku naliczonego. Informacja ta ma znaczenie dla pytającego, który będzie musiał uwzględnić ten fakt w rozliczeniach podatkowych. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 11 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.582.2022.1.MW

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA