REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy straty z poprzednich lat można uwzględnić przy obliczaniu daniny solidarnościowej dla dochodów opodatkowanych podatkiem liniowym?

podatek, PIT, nadpłata, zwrot podatku
podatek, PIT, nadpłata, zwrot podatku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W artykule omawiamy interpretację organów administracji skarbowej dotyczącą możliwości uwzględnienia straty z poprzedniego roku przy obliczaniu daniny solidarnościowej. Według stanowiska KIS, podatnik prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo ma prawo odliczyć stratę z roku 2020 przy obliczaniu daniny za rok 2021. Artykuł analizuje przepisy prawne oraz ich implikacje dla podatników oraz organów administracji skarbowej. Pozwala to na lepsze zrozumienie zasad obliczania daniny solidarnościowej i może mieć istotne znaczenie dla podatników, którzy chcą zminimalizować swoje obciążenia podatkowe.

Stan faktyczny

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach podatku liniowego. W 2020 r. poniósł stratę z tytułu prowadzonej działalności w wysokości ponad 1 200 000 zł, a w 2021 r. osiągnął dochód z działalności - ponad 1 100 000 zł. Wnioskodawca złożył deklarację o wysokości daniny solidarnościowej (DSF-1) za 2021 r., nie uwzględniając w niej straty z 2020 r. Powstała u niego wątpliwość, czy na potrzeby obliczania daniny solidarnościowej za 2021 r. jest uprawniony do uwzględnienia straty za 2020 r.

REKLAMA

Stanowisko KIS

Według interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, podatnik jest uprawniony do uwzględnienia straty za rok 2020 przy obliczaniu daniny solidarnościowej za rok 2021. Art. 30h ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że podstawą obliczania daniny solidarnościowej jest nadwyżka ponad 1 mln zł sumy dochodów podlegających opodatkowaniu. Art. 30c ust. 2 ustawy odwołuje się do art. 9 ust. 2 i 3, które mówią o możliwości obniżenia dochodu o stratę ze źródła przychodów. Zatem, przy ustalaniu podstawy obliczenia daniny solidarnościowej dla dochodów z działalności opodatkowanych podatkiem liniowym, można uwzględnić stratę ze źródła przychodów z poprzednich lat.

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją organu, podatnik jest uprawniony do uwzględnienia straty za rok 2020 przy obliczaniu daniny solidarnościowej za rok 2021. Wynika to z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które pozwalają obniżyć dochód o stratę ze źródła przychodów. Interpretacja ta ma znaczenie dla podatnika, ponieważ pozwala mu obniżyć wysokość daniny solidarnościowej, co może wpłynąć na jego sytuację finansową. Dla organów administracji skarbowej oznacza to konieczność uwzględniania straty z poprzednich lat przy obliczaniu daniny solidarnościowej dla dochodów opodatkowanych podatkiem liniowym.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.951.2022.1.AD

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA