REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy straty z poprzednich lat można uwzględnić przy obliczaniu daniny solidarnościowej dla dochodów opodatkowanych podatkiem liniowym?

podatek, PIT, nadpłata, zwrot podatku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W artykule omawiamy interpretację organów administracji skarbowej dotyczącą możliwości uwzględnienia straty z poprzedniego roku przy obliczaniu daniny solidarnościowej. Według stanowiska KIS, podatnik prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo ma prawo odliczyć stratę z roku 2020 przy obliczaniu daniny za rok 2021. Artykuł analizuje przepisy prawne oraz ich implikacje dla podatników oraz organów administracji skarbowej. Pozwala to na lepsze zrozumienie zasad obliczania daniny solidarnościowej i może mieć istotne znaczenie dla podatników, którzy chcą zminimalizować swoje obciążenia podatkowe.

Stan faktyczny

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach podatku liniowego. W 2020 r. poniósł stratę z tytułu prowadzonej działalności w wysokości ponad 1 200 000 zł, a w 2021 r. osiągnął dochód z działalności - ponad 1 100 000 zł. Wnioskodawca złożył deklarację o wysokości daniny solidarnościowej (DSF-1) za 2021 r., nie uwzględniając w niej straty z 2020 r. Powstała u niego wątpliwość, czy na potrzeby obliczania daniny solidarnościowej za 2021 r. jest uprawniony do uwzględnienia straty za 2020 r.

REKLAMA

Stanowisko KIS

Według interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, podatnik jest uprawniony do uwzględnienia straty za rok 2020 przy obliczaniu daniny solidarnościowej za rok 2021. Art. 30h ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że podstawą obliczania daniny solidarnościowej jest nadwyżka ponad 1 mln zł sumy dochodów podlegających opodatkowaniu. Art. 30c ust. 2 ustawy odwołuje się do art. 9 ust. 2 i 3, które mówią o możliwości obniżenia dochodu o stratę ze źródła przychodów. Zatem, przy ustalaniu podstawy obliczenia daniny solidarnościowej dla dochodów z działalności opodatkowanych podatkiem liniowym, można uwzględnić stratę ze źródła przychodów z poprzednich lat.

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją organu, podatnik jest uprawniony do uwzględnienia straty za rok 2020 przy obliczaniu daniny solidarnościowej za rok 2021. Wynika to z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które pozwalają obniżyć dochód o stratę ze źródła przychodów. Interpretacja ta ma znaczenie dla podatnika, ponieważ pozwala mu obniżyć wysokość daniny solidarnościowej, co może wpłynąć na jego sytuację finansową. Dla organów administracji skarbowej oznacza to konieczność uwzględniania straty z poprzednich lat przy obliczaniu daniny solidarnościowej dla dochodów opodatkowanych podatkiem liniowym.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.951.2022.1.AD

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można zaliczyć odpisy amortyzacyjne od darowanego samochodu ciężarowego do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik, który nie korzystał ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn i dokonał zapłaty tego podatku, ma prawo do amortyzacji samochodu ciężarowego otrzymanego w drodze darowizny od ojca. Może on również zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów.

Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

REKLAMA

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

REKLAMA

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

REKLAMA