Czy bezpłatne zniesienie współwłasności dzierżawczej generuje dochód podatkowy?
REKLAMA
REKLAMA
Stan faktyczny:
W 2021 r. dokonano podziału geodezyjnego działki na dwie części. W wyniku tego podziału dom jednorodzinny Zainteresowanych znalazł się w granicach działki nr 2, natomiast druga działka o numerze 1 pozostała działką niezabudowaną. Współwłaścicielami obu działek w częściach wynoszących po 1/2 byli Zainteresowani i B. J. Zainteresowani i B. J. planowali zawrzeć umowę nieodpłatnego zniesienia współwłasności działek nr 1 i 2 bez spłat i dopłat, w taki sposób, że działka nr 2 przypadnie na wyłączną własność Zainteresowanych, a działka nr 1 na wyłączną własność B. J. Zainteresowani zapytali, czy takie nieodpłatne zniesienie współwłasności działki nr 1 i nr 2 bez spłat i dopłat nie będzie skutkowało powstaniem dla nich przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Ich zdaniem takie zniesienie współwłasności nie będzie skutkowało powstaniem dla nich przysporzenia majątkowego, a tym samym nie powstanie przychód na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
REKLAMA
Stanowisko KIS:
Interpretacja potwierdziła stanowisko Zainteresowanych, stwierdzając, że opisane we wniosku planowane nieodpłatne zniesienie współwłasności działki nr 1 i 2 bez spłat i dopłat nie będzie skutkowało powstaniem dla Zainteresowanych przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podsumowanie:
Interpretacja indywidualna dotycząca bezpłatnego zniesienia współwłasności działek nr 1 i nr 2, skutkującego przekształceniem działki nr 2 w wyłączną własność stron i lokalizację ich domu jednorodzinnego, nie generuje dla nich dochodu podatkowego w celu opodatkowania dochodem osobistym. Ważne jest zauważyć, że interpretacja ta odnosi się wyłącznie do kwestii związanych z podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.