Jak rozliczyć podatki po połączeniu spółek?
REKLAMA
REKLAMA
Stan faktyczny:
Wnioskodawca zadał trzy pytania:
REKLAMA
- Czy Spółka Przejmująca będzie obowiązana, jako następca prawny Spółek Przejmowanych, do złożenia w imieniu tych ostatnich zeznań o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za okres od początku roku podatkowego Spółek Przejmowanych do dnia połączenia?
- Czy Spółka Przejmująca jest obowiązana do uwzględnienia w swoim zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za pierwszy rok podatkowy obejmujący okres od 21 sierpnia 2020 r. do 31 grudnia 2021 r. przychodów i kosztów wygenerowanych przez Spółki Przejmowane od początku ich roku podatkowego do dnia połączenia?
- Czy Spółka Przejmująca jest zobowiązana do uwzględnienia w swoim zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za pierwszy rok podatkowy obejmujący okres od 21 sierpnia 2020 r. do 31 grudnia 2021 r. zaliczek wpłacanych w formie uproszczonej przez B S.A.?
Stanowisko KIS:
W odpowiedzi na te pytania, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.
- Spółka Przejmująca nie będzie obowiązana, jako następca prawny, do złożenia w imieniu Spółek Przejmowanych zeznań o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za okres od początku roku do dnia połączenia, gdyż wskutek połączenia rok podatkowy w zakresie obu Spółek Przejmowanych nie zakończy się.
- Spółka Przejmująca jest obowiązana do uwzględnienia w swoim zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za pierwszy rok podatkowy obejmujący okres od 21 sierpnia 2020 r. do 31 grudnia 2021 r., przychodów i kosztów wygenerowanych przez Spółki Przejmowane, od początku ich roku podatkowego do dnia połączenia.
- Spółka Przejmująca jest obowiązana do uwzględnienia w swoim zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za pierwszy rok podatkowy obejmujący okres od 21 sierpnia 2020 r. do 31 grudnia 2021 r. zaliczek wpłacanych w formie uproszczonej przez B S.A.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podkreślił, że w wyniku połączenia nie powstał nowy podmiot, a zatem zastosowanie znalazł art. 12 ust. 3 pkt 2 Ustawy o rachunkowości, zgodnie z którym nie istnieje obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych.
Podsumowanie:
Na podstawie udzielonej interpretacji, Wnioskodawca otrzymuje odpowiedzi na swoje pytania dotyczące rozliczeń podatkowych po połączeniu spółek. Wnioskodawca dowiaduje się, że Spółka Przejmująca nie będzie musiała składać deklaracji o dochodach (stratach) za okres przed połączeniem, ale będzie zobowiązana uwzględnić przychody i koszty Spółek Przejmowanych od początku ich roku podatkowego do dnia połączenia w swoim zeznaniu za pierwszy rok podatkowy po połączeniu. Ponadto, Spółka Przejmująca będzie musiała uwzględnić w swoim zeznaniu zaliczki wpłacone w formie uproszczonej przez jedną z przejętych spółek. To stanowisko KIS ma zastosowanie do konkretnego Wnioskodawcy, ale może również być stosowane przez organy administracji skarbowej w podobnych przypadkach połączeń spółek.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.