REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć podatki po połączeniu spółek?

firma pieniądze raport
firma pieniądze raport
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Interpretacja indywidualna z dnia 5 stycznia 2023 r. dotyczyła skutków podatkowych wynikających z połączenia spółek. Wnioskodawca, Spółka Przejmująca, dokonała połączenia z innymi spółkami kapitałowymi, B S.A. oraz z P Spółka z o.o. (Spółki Przejmowane), w trybie wskazanym w art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (KSH), to jest przez przeniesienie całego majątku Spółek Przejmowanych na Spółkę Przejmującą (połączenie przez przejęcie).

Stan faktyczny:

Wnioskodawca zadał trzy pytania:

REKLAMA

 1. Czy Spółka Przejmująca będzie obowiązana, jako następca prawny Spółek Przejmowanych, do złożenia w imieniu tych ostatnich zeznań o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za okres od początku roku podatkowego Spółek Przejmowanych do dnia połączenia?
 2. Czy Spółka Przejmująca jest obowiązana do uwzględnienia w swoim zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za pierwszy rok podatkowy obejmujący okres od 21 sierpnia 2020 r. do 31 grudnia 2021 r. przychodów i kosztów wygenerowanych przez Spółki Przejmowane od początku ich roku podatkowego do dnia połączenia?
 3. Czy Spółka Przejmująca jest zobowiązana do uwzględnienia w swoim zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za pierwszy rok podatkowy obejmujący okres od 21 sierpnia 2020 r. do 31 grudnia 2021 r. zaliczek wpłacanych w formie uproszczonej przez B S.A.?

Stanowisko KIS:

W odpowiedzi na te pytania, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

 1. Spółka Przejmująca nie będzie obowiązana, jako następca prawny, do złożenia w imieniu Spółek Przejmowanych zeznań o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za okres od początku roku do dnia połączenia, gdyż wskutek połączenia rok podatkowy w zakresie obu Spółek Przejmowanych nie zakończy się.
 2. Spółka Przejmująca jest obowiązana do uwzględnienia w swoim zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za pierwszy rok podatkowy obejmujący okres od 21 sierpnia 2020 r. do 31 grudnia 2021 r., przychodów i kosztów wygenerowanych przez Spółki Przejmowane, od początku ich roku podatkowego do dnia połączenia.
 3. Spółka Przejmująca jest obowiązana do uwzględnienia w swoim zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za pierwszy rok podatkowy obejmujący okres od 21 sierpnia 2020 r. do 31 grudnia 2021 r. zaliczek wpłacanych w formie uproszczonej przez B S.A.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podkreślił, że w wyniku połączenia nie powstał nowy podmiot, a zatem zastosowanie znalazł art. 12 ust. 3 pkt 2 Ustawy o rachunkowości, zgodnie z którym nie istnieje obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych.

Podsumowanie:

Na podstawie udzielonej interpretacji, Wnioskodawca otrzymuje odpowiedzi na swoje pytania dotyczące rozliczeń podatkowych po połączeniu spółek. Wnioskodawca dowiaduje się, że Spółka Przejmująca nie będzie musiała składać deklaracji o dochodach (stratach) za okres przed połączeniem, ale będzie zobowiązana uwzględnić przychody i koszty Spółek Przejmowanych od początku ich roku podatkowego do dnia połączenia w swoim zeznaniu za pierwszy rok podatkowy po połączeniu. Ponadto, Spółka Przejmująca będzie musiała uwzględnić w swoim zeznaniu zaliczki wpłacone w formie uproszczonej przez jedną z przejętych spółek. To stanowisko KIS ma zastosowanie do konkretnego Wnioskodawcy, ale może również być stosowane przez organy administracji skarbowej w podobnych przypadkach połączeń spółek.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.710.2022.2.AN

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy dostawy ługu sodowego dla statków mogą korzystać ze stawki 0% VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dostawa ługu sodowego na potrzeby statków może korzystać ze stawki 0% VAT tylko w przypadku dostaw bezpośrednio na rzecz armatorów, a nie pośredników.

  Czy zakup klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze może być odliczony w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup i montaż klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze nie kwalifikują się do odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

  Czy wykorzystanie samochodów przedseryjnych w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że wykorzystanie samochodów przedseryjnych będących samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą.

  Czy gmina może odliczyć vat od projektu budowy pływalni?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie budynku pływalni aportem do spółki komunalnej po zakończeniu projektu budowlanego nie jest zwolnione od podatku VAT.

  REKLAMA

  Czy rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej wpływa na podatek dochodowy przy sprzedaży nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej przez włączenie nieruchomości, która wcześniej była częścią majątku osobistego jednego z małżonków, nie jest równoznaczne z nabyciem nieruchomości przez drugiego małżonka w kontekście obowiązków podatkowych.

  Czy środki pieniężne otrzymane od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane przez beneficjenta od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy są uznawane za nabycie tytułem polecenia i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

  Czy budowanie komputerów z zakupionych podzespołów można uznać za produkcję własnych produktów i tym samym skorzystać z ulgi na ekspansję?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że budowanie komputerów z zakupionych podzespołów nie spełnia kryteriów produkcji własnych produktów, niezbędnych do skorzystania z ulgi na ekspansję.

  Czy kolejność transakcji wpływa na zwolnienie podatkowe przy sprzedaży i zakupie nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwolnienie podatkowe przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, wydatkowanego na cele mieszkaniowe, nie zależy od chronologicznej kolejności transakcji nabycia i zbycia nieruchomości.

  REKLAMA

  Czy posiadanie nieruchomości na terenie Ukrainy wyklucza zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania w Polsce?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że transakcja zakupu lokalu mieszkalnego nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku PCC na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na to, że w momencie zakupu lokalu mieszkalnego w Polsce, podatnik posiadał już prawo do lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie Ukrainy. 

  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  REKLAMA