REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Modernizacja elektroenergetyczna i termoenergetyczna. Czy gmina może odliczyć VAT?

Czy gmina może odliczyć VAT naliczony z faktur związanych z modernizacją elektroenergetyczną i termoenergetyczną?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Prezentujemy interpretację Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącą odliczenia VAT naliczonego przez gminę związane z realizacją usług modernizacji elektroenergetycznej i termoenergetycznej. KIS stwierdziła, że gmina nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur, gdyż usługi nie są bezpośrednio związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Ta interpretacja ma istotne konsekwencje dla gminy, która nie będzie mogła odliczyć VAT od kosztów inwestycji. Artykuł analizuje stanowisko KIS oraz jego implikacje dla organów administracji skarbowej.

Czy gmina może odliczyć VAT naliczony z faktur związanych z modernizacją elektroenergetyczną i termoenergetyczną?

Wnioskodawca, będący Gminą, zwrócił się do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w celu uzyskania interpretacji dotyczącej możliwości odliczenia VAT naliczonego z faktur zakupowych związanych z realizacją usług modernizacji elektroenergetycznej i termoenergetycznej, które miały być świadczone na rzecz Mieszkańców Gminy. Wnioskodawca argumentował, że w przypadku wykorzystywania towarów i usług do wykonywania czynności opodatkowanych, takie jak usługi modernizacji, przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

REKLAMA

Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia VAT naliczonego

KIS udzieliło odpowiedzi na pytanie Wnioskodawcy, stwierdzając, że Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia VAT naliczonego wykazanego na fakturach związanych z realizacją usług modernizacji elektroenergetycznej i termoenergetycznej. Organ powołał się na art. 88 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, który wyłącza możliwość odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług, które nie są bezpośrednio związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych. W przypadku Gminy, faktury związane z zakupem towarów i usług są związane z realizacją usług modernizacji na rzecz Mieszkańców, a nie z bezpośrednią działalnością opodatkowaną Gminy. Ponadto, KIS wskazało, że niezależnie od tego, czy Gmina pobiera opłatę od Mieszkańców, nie ma to wpływu na prawo do odliczenia VAT.

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją KIS, Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia VAT naliczonego z faktur zakupowych związanych z realizacją usług modernizacji elektroenergetycznej i termoenergetycznej. Organ powołał się na wyłączenie od odliczenia podatku naliczonego, gdy towary i usługi nie są bezpośrednio związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Ta interpretacja ma konsekwencje dla Gminy, która nie będzie mogła odliczyć VAT od kosztów inwestycji. Natomiast dla organów administracji skarbowej wynika z tego, że zgodnie z przepisami nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w takim przypadku.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 23 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.130.2023.1.APR

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA