REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Energia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy premia gwarantowana dla producentów energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji podlega zwolnieniu z CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że premia gwarantowana otrzymywana przez producentów energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji nie kwalifikuje się do zwolnienia przedmiotowego od podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

Czy sprzedaż energii z biogazu rolniczego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że przychody uzyskiwane ze sprzedaży energii elektrycznej pochodzącej z biogazu rolniczego wytworzonego w mikroinstalacji są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z innych źródeł.

Czy przejściowa nadwyżka energii wytworzona przez instalację fotowoltaiczną stanowi przychód podlegający opodatkowaniu CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że wartość całej wprowadzonej do sieci energii elektrycznej w danym okresie miesięcznym stanowi przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT).

Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

REKLAMA

Czy refakturowanie energii z instalacji fotowoltaicznej podlega opodatkowaniu akcyzą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż energii elektrycznej przez właściciela instalacji fotowoltaicznej najemcom, z fakturami wystawionymi na podstawie odczytów z podliczników, stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu akcyzą, niezależnie od statusu właściciela instalacji i posiadania koncesji w rozumieniu ustawy Prawo energetyczne.

Kiedy powstaje przychód z opłaty za nielegalny pobór energii cieplnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że opłata za nielegalny pobór energii cieplnej powinna być rozpoznawana jako przychód kasowy, czyli w momencie otrzymania zapłaty.

Czy przychody z wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, prowadzonej przez spółkę jawną, mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 5,5%.

Kiedy powstaje przychód podatkowy w CIT z tytułu wpłaty za usługę przyłączenia obiektu do sieci?

Dyrektor KIS potwierdził, że spółka powinna uznać przychód podatkowy z tytułu usługi przyłączenia obiektu w dacie wykonania usługi, czyli w dacie podpisania protokołu.

REKLAMA

Czy koszt wytworzenia energii może być uznany jako koszt podatkowy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że koszt wytworzenia energii, zużytej bezpośrednio w procesie produkcji, stanowi koszt uzyskania przychodów w okresie, w którym spółka osiąga przychody ze sprzedaży wyrobów gotowych.

Czy sprzedaż energii do ładowania samochodów elektrycznych wymaga posiadania kasy fiskalnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że można dokonywać sprzedaży energii do ładowania samochodów elektrycznych dla osób fizycznych bez kasy fiskalnej, ponieważ płatności będą dokonywane on-line z wykorzystaniem elektronicznych kart płatniczych, a następnie będzie wystawiona faktura, która zostanie przesłana do odbiorcy.

Czy pomoc z programu rządowego zwalnia spółkę z opodatkowania VAT?

Dyrektor  Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że pomoc otrzymana z rządowego programu Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r., nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż nie ma bezpośredniego wpływu na cenę dostarczanych towarów i usług. 

Czy Gmina nadal może korzystać ze zwolnienia podatkowego przy sprzedaży wyprodukowanej energii?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że Gmina będzie nadal mogła skorzystać ze zwolnienia z rejestracji zgodnie z art. 16 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym. Dla obowiązku rejestracji w CRPA, jak i dla wyłączenia z tego obowiązku, nie ma znaczenia fakt, że część niewykorzystanej energii (wyprodukowanej przez podmiot nieposiadający koncesji) jest sprzedawana podmiotowi posiadającemu koncesję, ponieważ nie jest to czynność opodatkowana.

Czy zakup instalacji fotowoltaicznej dla przedszkola jest zwolniony z podatku?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdza, że wydatki poniesione na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych nie mogą korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nie spełniają warunku niezbędności (do prowadzenia szkoły), o którym mowa w art. 21 ust. 7 pkt 1 ustawy.

Czy Powiat może być zwolniony z podatku akcyzowego od zużycia wyprodukowanej energii w instalacjach fotowoltaicznych?

Dyrektor KIS potwierdził możliwość zastosowania zwolnienia z obowiązku uiszczania podatku akcyzowego od zużycia na własne potrzeby energii wytwarzanej w instalacjach fotowoltaicznych.

Czy koszty energii elektrycznej mogą być zaliczone do ulgi na działalność badawczo-rozwojową?

Krajowej Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że koszty energii elektrycznej, poniesione na potrzeby prac badawczo-rozwojowych zaliczyć można jako koszty kwalifikowane w uldze na działalność badawczo-rozwojową. 

Budowa odnawialnych źródeł energii. Czy szpital może odliczyć VAT?

W artykule omawiane jest stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w kwestii odliczenia podatku naliczonego przez podmioty lecznicze, które ubiegają się o dofinansowanie budowy odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Zapytanie dotyczy szpitala planującego instalację paneli fotowoltaicznych, które dostarczałyby energię do systemów medycznych. KIS stwierdził, że szpitalowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Artykuł analizuje przepisy oraz argumenty KIS i podkreśla konsekwencje tej interpretacji dla szpitala.

Czy dofinansowanie rozliczeń salda ujemnego w ramach ustawy OZE podlega opodatkowaniu VAT?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zajmująca się produkcją energii ze źródeł odnawialnych (OZE) otrzymała potwierdzenie od Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), że otrzymane przez nią dofinansowanie w postaci rozliczeń salda ujemnego nie podlega opodatkowaniu VAT.

Czy można zwolnić usługę stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej?

Czy właściciel stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych może uniknąć obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej? W artykule omówimy możliwość zwolnienia z tego obowiązku oraz konsekwencje dla podatnika świadczącego usługę ładowania pojazdów elektrycznych.

Pomoc dla sektorów energochłonnych a podatek dochodowy

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotycząca pomocy dla sektorów energochłonnych związanej z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 roku, wywołała wiele dyskusji wśród księgowych, urzędników i prawników. Interpretacja ta dotyczyła kwestii, czy taka pomoc nie zalicza się do przychodów podatkowych na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop).

Czy uczelnia ma prawo odliczyć VAT od realizacji projektu dotyczącego łagodzenia skutków zmian klimatycznych?

W artykule omawiamy kwestię odliczania podatku naliczonego przez uczelnie publiczne realizujące projekty związane z ochroną środowiska. Uczelnia, będąca wnioskodawcą, zapytała o możliwość obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur związanych z projektem dotyczącym łagodzenia skutków zmian klimatycznych. Stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyklucza taką możliwość, argumentując brakiem związku między nabytymi towarami i usługami a opodatkowanymi czynnościami.

Modernizacja elektroenergetyczna i termoenergetyczna. Czy gmina może odliczyć VAT?

Prezentujemy interpretację Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącą odliczenia VAT naliczonego przez gminę związane z realizacją usług modernizacji elektroenergetycznej i termoenergetycznej. KIS stwierdziła, że gmina nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur, gdyż usługi nie są bezpośrednio związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Ta interpretacja ma istotne konsekwencje dla gminy, która nie będzie mogła odliczyć VAT od kosztów inwestycji. Artykuł analizuje stanowisko KIS oraz jego implikacje dla organów administracji skarbowej.

Czy firma wytwarzająca energię elektryczną na własne potrzeby musi się rejestrować w celu podatku akcyzowego?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, która dotyczy podatku akcyzowego i obowiązku złożenia zgłoszenia rejestracyjnego w związku ze zużyciem energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii. 

Czy firma odsprzedająca energię elektryczną z farmy fotowoltaicznej potrzebuje rejestracji i deklaracji podatku akcyzowego?

W artykule omawiana jest kwestia obowiązków podatkowych związanych z odsprzedażą energii elektrycznej przez przedsiębiorstwo posiadające farmę fotowoltaiczną. Sprawa ta dotyczy podatnika, który zwrócił się do organów administracji skarbowej w celu ustalenia swoich praw i obowiązków. W artykule przedstawiono stanowisko organów oraz interpretację przepisów dotyczących podatku akcyzowego. Wynika z niej, że firma nie ma obowiązku rejestracji podatku akcyzowego i sporządzania deklaracji, co jest istotnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstwa.

REKLAMA