REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Powiat może być zwolniony z podatku akcyzowego od zużycia wyprodukowanej energii w instalacjach fotowoltaicznych?

oze odnawialne źródła energii wiatraki fotowoltaika turbiny wiatrowe klastry klaster
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził możliwość zastosowania zwolnienia z obowiązku uiszczania podatku akcyzowego od zużycia na własne potrzeby energii wytwarzanej w instalacjach fotowoltaicznych.

Energia na własne potrzeby powiatu

Powiat jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT). Zakupił i zainstalował dwie instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 21 kW w ramach programu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014-2020. Powiat zawarł umowę z dostawcą energii elektrycznej, na podstawie której jest prosumentem, wytwarzającym energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby. Nadwyżka energii jest odprowadzana do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, gdzie jest magazynowana i rozliczana w systemie upustów. Powiat nie posiada koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną.

REKLAMA

REKLAMA

Ponadto, w budynkach, w których zainstalowano instalacje fotowoltaiczne, Powiat wynajmuje pomieszczenia podmiotom leczniczym. Powiat obciąża najemców kosztami zużytej przez nich energii elektrycznej na podstawie faktur otrzymanych od dostawcy energii. Powiat nie wystawia na rzecz najemców faktur za energię wytworzoną w instalacjach fotowoltaicznych.

W tym stanie sprawy zostało zadane pytanie: Czy stosownie do § 5 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 czerwca 2021 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (t.j. Dz. U. 2022 r. 143 ze zm.) Powiatowi przysługuje zwolnienie z obowiązku uiszczania podatku akcyzowego od zużycia na własne potrzeby energii, którą wytwarza w instalacji o mocy nieprzekraczającej 1 MW? 

Zwolnienie z obowiązku uiszczania podatku akcyzowego 

REKLAMA

W odpowiedzi na zapytanie, organ administracji skarbowej stwierdził, że moc wytworzonej energii z instalacji fotowoltaicznych nie przekracza 1 MW, produkcja energii pochodzi z odnawialnych źródeł energii, a energia jest wykorzystywana na własne potrzeby. Na tej podstawie, Powiatowi przysługuje zwolnienie z obowiązku uiszczania podatku akcyzowego na podstawie § 5 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 czerwca 2021 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

Ponadto, organ uznał, że energia wytworzona przez instalacje fotowoltaiczne i zużywana przez najemców stanowi świadczenie będące integralną częścią usługi najmu. Powiat nie sprzedaje wyprodukowanej energii najemcom, a koszty energii elektrycznej wytworzonej w instalacjach fotowoltaicznych są uwzględnione w cenie najmu. Powiat nie jest zobowiązany do wystawiania faktur potwierdzających wydanie energii elektrycznej pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Jednocześnie, należy zauważyć, że zużycie energii elektrycznej przez Wnioskodawcę nieposiadającego koncesji w rozumieniu Prawa energetycznego (stanowiące czynność opodatkowaną na mocy art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy), wyprodukowanej przez niego w opisanej instalacji fotowoltaicznej o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, zużytej w ramach opisanej działalności polegającej na najmie lokali - może korzystać ze zwolnienia od akcyzy na mocy cytowanego wyżej § 5 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego. W przypadku zatem skorzystania z tej możliwości, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku akcyzowego. Tym samym, można zgodzić się z Wnioskodawcą, że Powiatowi będzie przysługiwać zwolnienie z akcyzy na podstawie § 5 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 czerwca 2021 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego." - wskazał Dyrektor KIS. 

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją organu administracji skarbowej, Powiatowi przysługuje zwolnienie z obowiązku uiszczania podatku akcyzowego od zużycia na własne potrzeby energii, którą wytwarza w instalacji fotowoltaicznej o mocy nieprzekraczającej 1 MW. Ponadto, energia wytworzona przez instalacje fotowoltaiczne i wykorzystywana przez najemców stanowi świadczenie będące integralną częścią usługi najmu, a Powiat nie jest zobowiązany do wystawiania faktur potwierdzających wydanie energii elektrycznej.

Dla Powiatu wynika z tego, że nie musi uiszczać podatku akcyzowego od zużycia wyprodukowanej energii elektrycznej na własne potrzeby. Natomiast organy administracji skarbowej powinny uwzględnić przedstawione stanowisko interpretacyjne przy rozpatrywaniu podobnych spraw związanych z podatkiem akcyzowym od zużycia energii wyprodukowanej w instalacjach fotowoltaicznych o mocy nieprzekraczającej 1 MW.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.30.2023.2.MW

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA