REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

złoty pieniądze sto złotych
złoty pieniądze sto złotych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Kary umowne a koszt uzyskania przychodu

Spółka Akcyjna prowadzi działalność handlu energią elektryczną i jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Przedsiębiorstwo zawarło umowy sprzedaży energii elektrycznej z kontrahentem, które określały czas obowiązywania, wolumen i cenę sprzedaży energii. Kontrahent zerwał część tych umów, argumentując to zmianami makroekonomicznymi, takimi jak różnice cen energii elektrycznej na rynku i spadek zapotrzebowania na nią. Firma naliczyła mu kary umowne. Po analizie finansowej okazało się, że pomimo kar umownych umowy przyniosły straty. Spółka zdecydowała się zerwać pozostałe umowy i zapłacić kary umowne, a zakontraktowaną energię elektryczną odsprzedać z zyskiem w celu zmniejszenia strat.

REKLAMA

W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych stanowią koszt uzyskania przychodu.

Firma była zdania, że zapłacone przez nią kary umowne naliczone przez kontrahenta w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych.

Zapłacone kary nie stanowią kosztu uzyskania przychodu

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że zapłacone przez spółkę kary umowne nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

REKLAMA

Organ podatkowy w swojej interpretacji argumentował, że koszty uzyskania przychodów muszą spełniać kilka warunków, w tym być poniesione celowo w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania źródła przychodów. Wydatki muszą być m.in. definitywne, pozostawać w związku z działalnością gospodarczą, być właściwie udokumentowane i nie być objęte wyłączeniem z kosztów podatkowych.

W kontekście przedmiotowego przypadku, organ zauważył, że decyzja spółki o zerwaniu umów i zapłacie kar umownych nie miała na celu uzyskania przychodów, lecz raczej minimalizację strat ekonomicznych. Firma ponosiła ryzyko ekonomiczne, ale to ryzyko nie można było zrekompensować za pomocą przepisów podatkowych. Ponadto, KIS stwierdziła, że zapłata kar umownych w celu uniknięcia większej straty nie stanowi działania w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

REKLAMA

"Zatem, wydatki z tytułu zerwania Porozumień Transakcyjnych z kontrahentami na sprzedaż energii elektrycznej, jakie będzie ponosić Spółka w związku z odstąpieniem od umowy, nie będą spełniały przesłanek wymienionych w art. 15 ust. 1 updop, tj. nie będą ponoszone w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i w konsekwencji nie będą mogły być uznane za koszty uzyskania przychodów. Konieczność zapłaty ww. kary umownej z przyczyn leżących po stronie Spółki powoduje, że związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wydatkiem a przychodami nie wystąpi" - wskazał organ.

Ponadto, organ zaznaczył, że art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT wyłącza kary umowne z kosztów uzyskania przychodów, ale w przypadku innych kary umownych i odszkodowań, które nie są objęte tym przepisem, możliwe jest uznawanie ich za koszty uzyskania przychodów pod warunkiem istnienia związku przyczynowego między karą lub odszkodowaniem a możliwością uzyskania przychodu. Podsumowując, KIS uznała, że związek przyczynowo-skutkowy między zapłaconymi karami umownymi a możliwością uzyskania przychodu nie wystąpił.

Źródło: Ustalenie czy zapłacone przez Spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem Porozumień Transakcyjnych stanowią koszt uzyskania przychodu na podstawie ... - Interpretacja - 0111-KDWB.4010.90.2023.2.APA - (interpretacje.pl)

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA