REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budowa odnawialnych źródeł energii. Czy szpital może odliczyć VAT?

Budowa odnawialnych źródeł energii a VAT

REKLAMA

REKLAMA

W artykule omawiane jest stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w kwestii odliczenia podatku naliczonego przez podmioty lecznicze, które ubiegają się o dofinansowanie budowy odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Zapytanie dotyczy szpitala planującego instalację paneli fotowoltaicznych, które dostarczałyby energię do systemów medycznych. KIS stwierdził, że szpitalowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Artykuł analizuje przepisy oraz argumenty KIS i podkreśla konsekwencje tej interpretacji dla szpitala.

Budowa odnawialnych źródeł energii a VAT

W zapytaniu, które zostało złożone przez Szpital, podatnik informuje, że jest podmiotem leczniczym i posiada osobowość prawną. Szpital planuje ubiegać się o dofinansowanie budowy odnawialnych źródeł energii elektrycznej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach tego zadania planuje zainstalować panele fotowoltaiczne o określonej mocy, które będą dostarczać energię elektryczną do różnych systemów i urządzeń medycznych w szpitalu. Szpital zapytuje, czy będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przez dostawców towarów i usług, którzy dostarczą te towary i usługi w ramach budowy odnawialnych źródeł energii elektrycznej.

REKLAMA

Brak prawa do odliczenia VAT w ramach realizacji zadania dotyczącego wykonania instalacji fotowoltaicznych produkujących energię elektryczną na potrzeby szpitala

W odpowiedzi na zapytanie, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że Szpitalowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przez dostawców towarów i usług, którzy dostarczą towary i usługi w ramach budowy odnawialnych źródeł energii elektrycznej. KIS powołał się na przepisy ustawy o działalności leczniczej, które określają, że Szpital jest podmiotem leczniczym posiadającym zdolność do czynności prawnych, deliktowych, sądowych i procesowych. Z kolei, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18-20 ustawy o VAT, usługi medyczne są zwolnione z podatku VAT. Ponadto, KIS przywołał zasadę, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku Szpitala, który nie obciąża sprzedaży podatkiem VAT, nie ma podstaw do przyznania mu prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Podsumowanie

Wynikający z interpretacji KIS wniosek dla Szpitala jest taki, że nie będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przez dostawców towarów i usług związanych z budową odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Dla organów administracji skarbowej wynika z tego, że w przypadku podmiotów leczniczych, które nie obciążają sprzedaży podatkiem VAT, nie ma podstaw do przyznania prawa do odliczenia podatku naliczonego w takiej sytuacji.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 28 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.89.2023.1.SM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA