Czy sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji sądowej jest zwolniona od podatku VAT?
REKLAMA
REKLAMA
- Sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji sądowej a VAT
- Sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji sądowej nie będzie zwolniona z VAT
- Podsumowanie
Sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji sądowej a VAT
Komornik sądowy w (...) otrzymał wniosek o przeprowadzenie egzekucji przeciwko dłużnikowi (...), który jest właścicielem nieruchomości gruntowej niezabudowanej (grunt oddany w użytkowanie wieczyste) oznaczonej jako dz. nr (...) o powierzchni (...) m2, położonej w (...) przy ul. (...). Wnioskodawcy chcieli uzyskać informację, czy sprzedaż tej nieruchomości w drodze licytacji sądowej będzie zwolniona od podatku VAT.
REKLAMA
Sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji sądowej nie będzie zwolniona z VAT
W odpowiedzi na pytanie zadane przez wnioskodawców, Komornik sądowy w (...) stwierdził, że sprzedaż nieruchomości dłużnika w drodze licytacji sądowej nie będzie zwolniona od podatku VAT.
Organ powołał się na przepis art. 43 ust. 21 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym, jeżeli organy egzekucyjne lub komornicy sądowi nie mogą uzyskać niezbędnych informacji od dłużnika w celu potwierdzenia spełnienia warunków zwolnienia od podatku VAT, to uważa się, że te warunki nie są spełnione.
Podsumowanie
Wynikająca z interpretacji informacja ma konsekwencje zarówno dla wnioskodawców, jak i dla organów administracji skarbowej.
Wnioskodawcy, którzy planowali sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji sądowej, powinni wziąć pod uwagę obowiązek naliczenia i odprowadzenia podatku VAT od tej transakcji.
Organ administracji skarbowej, w tym przypadku Komornik sądowy, ma obowiązek dokładnego analizowania sytuacji podatników i stosowania odpowiednich przepisów podatkowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.