REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy płatności otrzymane z tytułu gwarancji są opodatkowane VAT?

Płatności otrzymane z tytułu gwarancji a VAT

REKLAMA

REKLAMA

W najnowszym artykule omawiamy interpretację Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącą opodatkowania płatności otrzymanych z tytułu gwarancji. W kontekście transakcji między dwiema spółkami, analizujemy, czy takie płatności podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Czytając nasz artykuł, dowiesz się, jakie stanowisko zajmuje KIS w tej sprawie oraz jakie są możliwe konsekwencje dla przedsiębiorstw. Zapraszamy do lektury, aby uzyskać wyczerpujące informacje na ten temat.

Płatności otrzymane z tytułu gwarancji a VAT

Spółka A. Sp. z o.o. nabyła od spółki B. S.A. elementy infrastruktury oraz kontenery, które były wcześniej wykorzystywane lub wynajmowane przez B. S.A. do prowadzenia własnej działalności gospodarczej lub wynajmu operatorom. W celu zabezpieczenia zakładanego poziomu przychodów z wynajmu infrastruktury na rzecz B., Spółka i B. zawarły umowy najmu, w ramach których Spółka występuje jako wynajmujący, a B. jako najemca. B. udzieliła Spółce gwarancji, że w okresie 15 lat Spółka otrzyma określoną minimalną roczną kwotę czynszów netto z tytułu wynajmu infrastruktury, obliczoną na podstawie określonego algorytmu. Jeśli przychody Spółki z czynszów od B. będą niższe od kwoty gwarancji, B. będzie musiała zapłacić różnicę Spółce. Gwarancja uwzględnia również możliwość zmniejszenia się zapotrzebowania B. na wynajem infrastruktury, co skutkuje odpowiednim obniżeniem kwoty należnej Spółce. Kwota gwarancji będzie obliczana jako suma rocznych czynszów należnych od B. za rok poprzedni, pomnożona przez współczynnik 0,9 począwszy od 2026 roku. Redukcja kwoty gwarancji o 10% w każdym kolejnym roku nie zależy od tego, czy Spółka wynajmie infrastrukturę, z której zrezygnował B.

REKLAMA

Brak opodatkowania kwoty gwarancji

W odpowiedzi na pytanie Wnioskodawcy, KIS stwierdziła, że płatności otrzymane przez Spółkę z tytułu gwarancji nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Organ odwołał się do przepisów prawa podatkowego oraz wydanych interpretacji organów podatkowych, które potwierdzają, że gwarancja nie jest traktowana jako wynagrodzenie za usługę świadczoną przez Spółkę. KIS/MF argumentował, że płatności wynikające z gwarancji są dokonywane w ramach spełnienia zobowiązania gwarancyjnego przez B., a nie w zamian za świadczenie konkretnych usług przez Spółkę.

Podsumowanie:

Wynikające z interpretacji stanowisko KIS jest korzystne dla Wnioskodawcy, ponieważ potwierdza, że płatności otrzymane z tytułu gwarancji nie są objęte opodatkowaniem VAT. Oznacza to, że Spółka nie będzie musiała naliczać i odprowadzać podatku VAT od tych płatności. Z drugiej strony, interpretacja ta może mieć znaczenie dla organów administracji skarbowej, ponieważ wpływa na kwestię, czy gwarancje powinny być opodatkowane VAT-em. Interpretacja ta może stanowić podstawę do podjęcia działań w celu uszczelnienia systemu podatkowego i uregulowania opodatkowania płatności z tytułu gwarancji w przyszłości.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 17 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.250.2023.2.DP

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA