Czy moment zatwierdzenia zestawienia badań klinicznych jest kluczowy dla rozpoznania obowiązku podatkowego VAT?
REKLAMA
REKLAMA
- Moment zatwierdzenia zestawienia badań klinicznych a VAT
- Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług badań klinicznych
Moment zatwierdzenia zestawienia badań klinicznych a VAT
W zapytaniu do KIS (Krajowej Informacji Skarbowej) skierowanym przez podmiot B., opisano stan faktyczny, związany z prowadzeniem badań klinicznych. B. jest podmiotem leczniczym posiadającym osobowość prawną, opodatkowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz zarejestrowanym jako czynny podatnik VAT. B. realizuje usługi badań klinicznych na rzecz różnych podmiotów, zarówno z Polski, jak i z innych krajów, w ramach umów zawieranych na określony okres. Przedstawiono także procedurę rozliczania usług, w której bierze udział Monitor, Sponsor oraz Główny Badacz. B. uznaje dzień zatwierdzenia zestawienia jako moment częściowego wykonania usługi, a w przypadku zakończenia usługi - jako moment ostatecznego przyjęcia usług.
REKLAMA
Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług badań klinicznych
W odpowiedzi na zapytanie, KIS przedstawiła swoje stanowisko. Stwierdził, że nie można uznawać usługi za zrealizowaną z chwilą zatwierdzenia zestawienia przez usługobiorcę oraz przyznania Państwu określonej kwoty wynagrodzenia. Należy zauważyć, że zatwierdzenie zestawienia przez usługobiorcę oraz przyznanie Państwu określonej kwoty wynagrodzenia są czynnościami, w zakresie wzajemnych rozliczeń pomiędzy Państwem a usługobiorcą, natomiast obiektywnie rzecz ujmując nie wpływają one na kształt usługi (treść) ani na fakt jej rzeczywistego zrealizowania.
Należy zatem stwierdzić, że o wykonaniu usługi decydują czynności, które wykonał usługodawca, a nie okoliczność jej rozliczenia z usługobiorcą.
REKLAMA
Tym samym należy przyjąć, że w niniejszej sprawie mamy do czynienia z częściowym wykonaniem usług, gdyż charakter i sposób pobierania wynagrodzenia powoduje, że usługa wykonywana jest częściowo - płatność jest otrzymywana po spełnieniu określonych warunków, a więc za wykonanie usługi.
Z powołanego wyżej art. 19a ust. 2 ustawy o VAT wynika, że jeżeli strony postanowiły, że wynagrodzenie przysługuje za wykonanie jakiejś części usługi to usługę należy uznać za wykonaną w odniesieniu do przyjmowanych częściowo usług.
Wobec powyższego w analizowanej sprawie, stosownie do powołanego wyżej przepisu, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia przez Państwa usług badań klinicznych powstanie w dniu, w którym dana część usługi dla której określono zapłatę, zostanie wykonana, zgodnie z art. 19a ust. 2 ustawy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.