REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy koła gospodyń wiejskich mają prawo do odzyskania VAT w ramach realizacji projektów?

Czy koła gospodyń wiejskich mają prawo do odzyskania VAT w ramach realizacji projektów?
Czy koła gospodyń wiejskich mają prawo do odzyskania VAT w ramach realizacji projektów?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Koło gospodyń wiejskich planuje realizację inwestycji sfinansowanej z unijnych środków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jednak interpretacja podatkowa stawia pod znakiem zapytania możliwość odzyskania kosztu podatku VAT, co może obciążyć budżet koła. Artykuł omawia kontrowersje związane z tym zagadnieniem i ich potencjalne skutki dla koła gospodyń wiejskich oraz organów administracji skarbowej.

Doposażenie klubu w sprzęty elektroniczne oraz maszynki do tworzenia kartek. Co z VAT?

Koło Gospodyń Wiejskich w X. planuje realizację inwestycji pn. „….”, która ma być sfinansowana z udziałem środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, poddziałanie (...) „(...)”. Projekt zakłada doposażenie klubu w sprzęty elektroniczne oraz maszynki do tworzenia kartek. Koło Gospodyń Wiejskich nie jest czynnym podatnikiem VAT i nie prowadzi działalności gospodarczej. Zamierza zakupić różne urządzenia oraz przeprowadzić darmowe warsztaty dla dzieci, młodzieży i seniorów.

REKLAMA

Koło gospodyń wiejskich nie ma prawa do odzyskania VAT

Według interpretacji podatkowej z 23 czerwca 2023 r., Koło Gospodyń Wiejskich w X. nie ma prawa do odzyskania kosztu podatku od towarów i usług ani w całości, ani w części. Organ odwołał się do braku statusu czynnego podatnika VAT i nieprowadzenia działalności gospodarczej przez Koło Gospodyń Wiejskich.

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją podatkową, Koło Gospodyń Wiejskich w X. nie będzie mogło odzyskać kosztu podatku od towarów i usług w ramach realizacji projektu. Oznacza to, że wszystkie wydatki związane z zakupem sprzętu i organizacją warsztatów będą obciążone podatkiem VAT. Dla Koła Gospodyń Wiejskich oznacza to większe koszty, które nie zostaną zrekompensowane.

Dla organów administracji skarbowej oznacza to, że nie będą musiały zwracać podatku od towarów i usług Kołu Gospodyń Wiejskich w X., co wpłynie na budżet państwa.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 29 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.288.2023.1.AR

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

  Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

  Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

  Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

  REKLAMA

  Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

  Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

  Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  REKLAMA

  Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

  W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

  Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  REKLAMA