REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gminy powinny opodatkować usługi odbioru ścieków od zewnętrznych podmiotów i jak odliczyć VAT?

Usługi odbioru ścieków a VAT
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Gmina jako podatnik VAT składa wniosek o interpretację przepisów dotyczących odpłatnych usług odbioru ścieków. Krajowa Informacja Skarbowa, odpowiadając na pytania Gminy, stwierdziła, że takie usługi podlegają opodatkowaniu VAT. Dodatkowo, Gmina może odliczyć VAT od wydatków inwestycyjnych związanych z infrastrukturą kanalizacyjną. Ta interpretacja ma istotne konsekwencje dla gminy oraz innych podmiotów, świadczących podobne usługi.

Usługi odbioru ścieków a VAT

Gmina, zarejestrowana jako podatnik VAT, składa wniosek o indywidualną interpretację przepisów podatkowych. Wnioskodawca jest odpowiedzialny za prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę, kanalizację i oczyszczanie ścieków komunalnych. Gmina świadczy odpłatne usługi odbioru ścieków zarówno dla podmiotów zewnętrznych, jak i dla własnych jednostek organizacyjnych. W związku z tym, Gmina zainwestowała w infrastrukturę kanalizacyjną, która ma służyć tylko odprowadzaniu ścieków od Odbiorców zewnętrznych.

REKLAMA

Opodatkowanie usług odbioru ścieków na rzecz odbiorców zewnętrznych i prawo do odliczenia całości podatku VAT naliczonego

KIS w odpowiedzi na pytania Gminy stwierdziła, że odpłatne usługi odbioru ścieków od Odbiorców zewnętrznych stanowią działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu VAT. Przywołując przepisy prawa podatkowego, organy administracji skarbowej uważają, że Gmina nie może korzystać z wyłączeń od podatku VAT w odniesieniu do tych usług. Co więcej, KIS potwierdziła, że Gmina ma prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego od wydatków inwestycyjnych związanych z infrastrukturą kanalizacyjną, która służy lub będzie służyć do świadczenia odpłatnych usług odbioru ścieków od Odbiorców zewnętrznych.

Podsumowanie

Wynikające z interpretacji organów administracji skarbowej wnioski mają istotne konsekwencje dla Gminy. Po pierwsze, Gmina musi opodatkować odpłatne usługi odbioru ścieków od Odbiorców zewnętrznych i uiścić należny VAT. Po drugie, Gmina może skorzystać z pełnego odliczenia VAT naliczonego od wydatków inwestycyjnych związanych z infrastrukturą kanalizacyjną, która służy lub będzie służyć do świadczenia tych usług. Interpretacja ta wpływa również na inne gminy, które wykonują podobne zadania, i daje im wytyczne dotyczące opodatkowania usług odbioru ścieków i odliczenia VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 26 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.357.2022.1.RMA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA