REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Infrastruktura

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy gmina ma prawo do zwrotu VAT związanego z realizacją projektu?

Gmina zwróciła się do organów administracji skarbowej z pytaniem, czy przysługuje jej zwrot podatku naliczonego związanego z realizacją projektu. W artykule przedstawiamy stanowisko organów, które opierając się na przepisach prawa podatkowego, wskazują, że gmina nie ma prawa do zwrotu podatku VAT. Materiały i usługi zakupione w ramach projektu służą celom statutowym gminy, które nie generują przychodów. Czytelnik dowie się również, dlaczego nie zostaną spełnione warunki obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w tym konkretnym przypadku.

Czy gminy powinny opodatkować usługi odbioru ścieków od zewnętrznych podmiotów i jak odliczyć VAT?

Gmina jako podatnik VAT składa wniosek o interpretację przepisów dotyczących odpłatnych usług odbioru ścieków. Krajowa Informacja Skarbowa, odpowiadając na pytania Gminy, stwierdziła, że takie usługi podlegają opodatkowaniu VAT. Dodatkowo, Gmina może odliczyć VAT od wydatków inwestycyjnych związanych z infrastrukturą kanalizacyjną. Ta interpretacja ma istotne konsekwencje dla gminy oraz innych podmiotów, świadczących podobne usługi.

Czy gmina może odliczyć VAT od wydatków związanych z rozbudową drogi gminnej?

Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie rozbudowy odcinka drogi gminnej, jednak napotkała na pewne trudności związane z odliczeniem podatku VAT. W celu uzyskania klarownej odpowiedzi, gmina zwróciła się do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Niestety, odpowiedź ta nie była korzystna dla gminy, która dowiedziała się, że nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z tym projektem. W artykule omówimy szczegółowo stanowisko KIS oraz konsekwencje dla gminy, które mogą być istotne w kontekście ewentualnej kontroli podatkowej.

Czy odsetki od kredytu na zabezpieczenie roszczenia Skarbu Państwa są kosztami finansowania dłużnego?

W artykule przedstawiono spór pomiędzy Spółką Akcyjną a organem podatkowym dotyczący uznania odsetek od kredytu na zabezpieczenie roszczenia Skarbu Państwa za koszty finansowania dłużnego. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wcześniejszą interpretację organu podatkowego, stwierdzając, że odsetki te powinny być uwzględniane jako koszty związane z prowadzoną działalnością. Wnioskodawca, będący spółką budującą i eksploatującą odcinek autostrady, zostaje zatem uprawniony do uwzględnienia tych kosztów przy wyliczaniu nadwyżki kosztów finansowania dłużnego.

REKLAMA

Czy wydatki na budowę infrastruktury drogowej są kosztami uzyskania przychodów?

Firma X Sp. z o.o. otrzymała pozytywną interpretację Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczącą klasyfikacji wydatków związanych z budową infrastruktury drogowej jako kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z KIS, firma ma prawo zaliczyć te wydatki, które są niezbędne do powstania i użytkowania planowanego osiedla mieszkaniowego z częścią usługową do kosztów podatkowych. 

Czy gmina może odzyskać VAT związany z realizacją projektu finansowanego przez UE?

W artykule omawiamy kwestię odzyskiwania podatku VAT związana z realizacją projektów finansowanych przez Unię Europejską. Na przykładzie gminy i jej udziału w projekcie zrealizowanym przez Stowarzyszenie A. wraz z 4 innymi gminami, analizujemy stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej oraz Ministerstwa Finansów. Czy gmina ma prawo do odzyskania naliczonego podatku VAT? Zapraszamy do lektury, aby poznać szczegóły dotyczące tej ważnej kwestii podatkowej.

REKLAMA

REKLAMA