Czy odsetki od kredytu na zabezpieczenie roszczenia Skarbu Państwa są kosztami finansowania dłużnego?

REKLAMA
REKLAMA
W artykule przedstawiono spór pomiędzy Spółką Akcyjną a organem podatkowym dotyczący uznania odsetek od kredytu na zabezpieczenie roszczenia Skarbu Państwa za koszty finansowania dłużnego. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wcześniejszą interpretację organu podatkowego, stwierdzając, że odsetki te powinny być uwzględniane jako koszty związane z prowadzoną działalnością. Wnioskodawca, będący spółką budującą i eksploatującą odcinek autostrady, zostaje zatem uprawniony do uwzględnienia tych kosztów przy wyliczaniu nadwyżki kosztów finansowania dłużnego.
Stan faktyczny
Wnioskodawca, Spółka Akcyjna z siedzibą i zarządem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest zarejestrowanym podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Spółka realizuje projekt polegający na budowie i eksploatacji odcinka płatnej autostrady, finansowany m.in. przez kredyty inwestycyjne, pożyczki, obligacje i kredyt kupiecki. W trakcie realizacji projektu, Spółka zabezpieczyła roszczenie Skarbu Państwa z tytułu rzekomej nadpłaty pomocy publicznej poprzez kredyty.
REKLAMA
Wnioskodawca pyta, czy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym odsetki od kredytów na zabezpieczenie roszczenia Skarbu Państwa z tytułu rzekomej nadpłaty pomocy publicznej można uznać za koszty finansowania dłużnego wynikające z kredytów (pożyczek) wykorzystywanych do sfinansowania długoterminowego projektu z zakresu infrastruktury publicznej, a tym samym koszty te nie powinny być brane pod uwagę przy wyliczaniu nadwyżki kosztów finansowania dłużnego zgodnie z art. 15c ust. 8 updop.
Stanowisko KIS
Krajowa Informacja Skarbowa zgadza się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Zgodnie z art. 15c ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty finansowania dłużnego wynikające z kredytów (pożyczek) wykorzystywanych do sfinansowania długoterminowego projektu z zakresu infrastruktury publicznej nie powinny być brane pod uwagę przy wyliczaniu nadwyżki kosztów finansowania dłużnego.
Podsumowanie
Odsetki od kredytów na zabezpieczenie roszczenia Skarbu Państwa z tytułu uzyskanej przez Spółkę rzekomej nadpłaty pomocy publicznej można uznać za koszty finansowania dłużnego wynikające z kredytów (pożyczek) wykorzystywanych do sfinansowania długoterminowego projektu z zakresu infrastruktury publicznej (tj. Projektu), a tym samym koszty te nie powinny być brane pod uwagę przy wyliczaniu nadwyżki kosztów finansowania dłużnego zgodnie z art. 15c ust. 8 ustawy o CIT.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA