REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina ma prawo do zwrotu VAT związanego z realizacją projektu?

VAT z tytułu realizacji projektu
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Gmina zwróciła się do organów administracji skarbowej z pytaniem, czy przysługuje jej zwrot podatku naliczonego związanego z realizacją projektu. W artykule przedstawiamy stanowisko organów, które opierając się na przepisach prawa podatkowego, wskazują, że gmina nie ma prawa do zwrotu podatku VAT. Materiały i usługi zakupione w ramach projektu służą celom statutowym gminy, które nie generują przychodów. Czytelnik dowie się również, dlaczego nie zostaną spełnione warunki obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w tym konkretnym przypadku.

VAT z tytułu realizacji projektu

Gmina (…) jest jednostką samorządu terytorialnego, która wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Gmina jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz figuruje w ewidencji podatników VAT. Gmina planuje realizację projektu pod nazwą "(...)" w ramach poddziałania 19.2 "Wsparcie na wdrożenie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowane przez społeczność" objętego PROW na lata 2014-2020. W wyniku realizacji zadania zostanie osiągnięty następujący cel: wyposażenie świetlicy wiejskiej poprzez zakup wyposażenia, montaż instalacji fotowoltaicznych oraz budowę altany i grilla.

REKLAMA

Gmina zwróciła się do organów administracji skarbowej z pytaniem, czy przysługuje jej zwrot podatku naliczonego związanego z wydatkami poniesionymi na realizację tego projektu.

Gmina nie ma prawa do zwrotu podatku VAT

Według stanowiska Gminy, nie przysługuje jej zwrot podatku naliczonego związany z wydatkami na realizację projektu. Organ administracji skarbowej, powołując się na art. 90 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, potwierdził, że podatek VAT można odliczać jedynie w przypadku, gdy nabycie jest związane z wykonywaniem czynności opodatkowanej. W przypadku Gminy, materiały i usługi zakupione w ramach projektu będą służyły wyłącznie realizacji celów statutowych gminy, które nie generują przychodów. Ponadto, nie zostaną spełnione warunki prawa obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją organów administracji skarbowej, Gmina nie ma prawa do zwrotu podatku naliczonego związanego z wydatkami na realizację projektu. Materiały i usługi zakupione w ramach projektu będą służyły celom statutowym Gminy, które nie generują przychodów. Ponadto, nie zostaną spełnione warunki obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wnioskiem dla Gminy jest to, że nie otrzyma zwrotu podatku naliczonego, a dla organów administracji skarbowej jest to potwierdzenie, że Gmina nie spełnia warunków do odliczenia podatku VAT w tym przypadku.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.258.2023.1.KŁ

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA