REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina może odliczyć VAT od wydatków związanych z rozbudową drogi gminnej?

VAT od wydatków związanych z rozbudową drogi gminnej
VAT od wydatków związanych z rozbudową drogi gminnej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie rozbudowy odcinka drogi gminnej, jednak napotkała na pewne trudności związane z odliczeniem podatku VAT. W celu uzyskania klarownej odpowiedzi, gmina zwróciła się do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Niestety, odpowiedź ta nie była korzystna dla gminy, która dowiedziała się, że nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z tym projektem. W artykule omówimy szczegółowo stanowisko KIS oraz konsekwencje dla gminy, które mogą być istotne w kontekście ewentualnej kontroli podatkowej.

VAT od wydatków związanych z rozbudową drogi gminnej

Gmina (...) złożyła wniosek o przyznanie pomocy na realizację zadania polegającego na rozbudowie odcinka drogi gminnej w (...). Aby otrzymać dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, konieczne było uzyskanie interpretacji indywidualnej w zakresie odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z realizacją tego zadania. Gmina zaznaczyła, że nabyte towary i usługi będą wykorzystywane do celów komunikacyjnych i nie będą służyć do prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto, budowa mienia, które powstanie w ramach tego zadania, jest zadaniem własnym Gminy zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym.

REKLAMA

Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z tym projektem

Krajowa Informacja Skarbowa odpowiedziała na pytanie Gminy, stwierdzając, że Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT od wydatków związanych z projektem. Zgodnie z art. 86 ust. 1, ust. 2 pkt 1 lit. a oraz art. 15 ust. 1, ust. 2 i ust. 6 ustawy o VAT, organ władzy publicznej, w tym Gmina, będzie uznany za podatnika podatku VAT, jeśli wykonuje czynności inne niż te, które mieszczą się w ramach jego zadań lub wykonuje czynności mieszczące się w jego zadaniach na podstawie umów cywilnoprawnych. Ponieważ rozbudowa drogi gminnej jest realizowana jako zadanie własne Gminy, a nie na podstawie umów cywilnoprawnych, Gmina nie będzie mogła odliczyć podatku naliczonego od zakupionych towarów i usług.

Podsumowanie

Wynikiem interpretacji indywidualnej jest stwierdzenie, że Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT od wydatków związanych z rozbudową drogi gminnej. Z uwagi na to, że Gmina działa jako administracja publiczna i realizuje zadanie własne, a nie wykonuje czynności na podstawie umów cywilnoprawnych, nie przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Wnioski wynikające z tej interpretacji są istotne zarówno dla Gminy, która nie będzie mogła skorzystać z odliczenia podatku VAT, jak i dla organów administracji skarbowej, które będą musiały uwzględnić ten fakt przy ewentualnej kontroli podatkowej.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 8 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.707.2022.2.MKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy likwidacja spółki z o.o. generuje przychód podatkowy dla udziałowców?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że likwidacja spółki z o.o. bez spłaty zobowiązań nie generuje przychodu podatkowego dla jej udziałowców.

  Czy zakup zegarka z funkcją chronografu może być odliczony od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zakup zegarka z funkcją chronografu przez mężczyznę nie kwalifikuje się jako wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą generującą podatek VAT, ponieważ służy on głównie poprawie wizerunku i prestiżu.

  Czy przychody z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego można opodatkować ryczałtem?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość opodatkowania przychodu uzyskanego z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w systemie ERP?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w informatycznym systemie ERP (sklasyfikowanych według PKWiU 82.19.13.0.) mogą być opodatkowane 8,5% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  REKLAMA

  Czy kwota otrzymana za naprawę wad mieszkania jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwota otrzymana przez wnioskodawczynię od dewelopera za naprawę wad w budynku mieszkalnym stanowi przychód podlegający opodatkowaniu i powinna zostać uwzględniona w informacji PIT-11.

  Czy amortyzacja budynków mieszkalnych kwalifikuje się do kosztów uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odpisy amortyzacyjne od budynków mieszkalnych nie kwalifikują się do kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2023 r., na mocy zmienionego art. 16c ustawy o CIT.

  Czy usługi stomatologiczne kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka stomatologiczna ma prawo do zwolnienia z zapłaty podatku od towarów i usług, uznając jej działalność za leczniczą zgodnie z ustawą o VAT i ustawą o działalności leczniczej, dzięki świadczeniu usług dentystycznych mających na celu diagnozowanie, leczenie i zapobieganie chorobom jamy ustnej.

  Czy bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy podlega opodatkowaniu PIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy nie generuje przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu PIT.

  REKLAMA

  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  REKLAMA