REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina może odliczyć VAT od wydatków związanych z rozbudową drogi gminnej?

VAT od wydatków związanych z rozbudową drogi gminnej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie rozbudowy odcinka drogi gminnej, jednak napotkała na pewne trudności związane z odliczeniem podatku VAT. W celu uzyskania klarownej odpowiedzi, gmina zwróciła się do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Niestety, odpowiedź ta nie była korzystna dla gminy, która dowiedziała się, że nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z tym projektem. W artykule omówimy szczegółowo stanowisko KIS oraz konsekwencje dla gminy, które mogą być istotne w kontekście ewentualnej kontroli podatkowej.

VAT od wydatków związanych z rozbudową drogi gminnej

Gmina (...) złożyła wniosek o przyznanie pomocy na realizację zadania polegającego na rozbudowie odcinka drogi gminnej w (...). Aby otrzymać dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, konieczne było uzyskanie interpretacji indywidualnej w zakresie odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z realizacją tego zadania. Gmina zaznaczyła, że nabyte towary i usługi będą wykorzystywane do celów komunikacyjnych i nie będą służyć do prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto, budowa mienia, które powstanie w ramach tego zadania, jest zadaniem własnym Gminy zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym.

REKLAMA

Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z tym projektem

Krajowa Informacja Skarbowa odpowiedziała na pytanie Gminy, stwierdzając, że Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT od wydatków związanych z projektem. Zgodnie z art. 86 ust. 1, ust. 2 pkt 1 lit. a oraz art. 15 ust. 1, ust. 2 i ust. 6 ustawy o VAT, organ władzy publicznej, w tym Gmina, będzie uznany za podatnika podatku VAT, jeśli wykonuje czynności inne niż te, które mieszczą się w ramach jego zadań lub wykonuje czynności mieszczące się w jego zadaniach na podstawie umów cywilnoprawnych. Ponieważ rozbudowa drogi gminnej jest realizowana jako zadanie własne Gminy, a nie na podstawie umów cywilnoprawnych, Gmina nie będzie mogła odliczyć podatku naliczonego od zakupionych towarów i usług.

Podsumowanie

Wynikiem interpretacji indywidualnej jest stwierdzenie, że Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT od wydatków związanych z rozbudową drogi gminnej. Z uwagi na to, że Gmina działa jako administracja publiczna i realizuje zadanie własne, a nie wykonuje czynności na podstawie umów cywilnoprawnych, nie przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Wnioski wynikające z tej interpretacji są istotne zarówno dla Gminy, która nie będzie mogła skorzystać z odliczenia podatku VAT, jak i dla organów administracji skarbowej, które będą musiały uwzględnić ten fakt przy ewentualnej kontroli podatkowej.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 8 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.707.2022.2.MKA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż akcji nabytych nieodpłatnie przez pracownika jest zwolniona z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że udostępnienie akcji pracownikom przy prywatyzacji przedsiębiorstwa nie spełnia warunku nabycia ich na podstawie oferty publicznej, w konsekwencji dochód uzyskany ze sprzedaży takich akcji nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 52 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Czy zakup złomu poza granicami Polski podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup złomu, gdzie umowa nabycia towaru została zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a towar, który był przedmiotem umowy nabycia, w momencie zawarcia tej umowy również znajdował się poza terytorium Polski, nie podlega opodatkowaniu PCC. Decyzja organu opiera się na art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

REKLAMA

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA