REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina może odliczyć VAT od zakupów związanych z realizacją projektu ochrona ptaków?

VAT od zakupów związanych z realizacją projektu ochrona ptaków
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W artykule omawiamy kwestię odliczania podatku VAT przez gminy w kontekście realizacji projektów publicznych. Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą możliwości odliczenia podatku VAT przez gminy, w których działalność oparta jest na realizowaniu zadań publicznych. Interpretacja ta ma duże znaczenie dla gmin, które ubiegają się o wsparcie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Czy gminy mają prawo do odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z tymi projektami? Dowiedz się więcej w dalszej części artykułu.

VAT od zakupów związanych z realizacją projektu ochrona ptaków

Gmina (…) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT i składa comiesięczne JPK_V7M. Gmina (…) prowadzi sprzedaż opodatkowaną, zwolnioną i niepodlegającą opodatkowaniu VAT. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Gmina złożyła wniosek o przyznanie pomocy w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, w ramach którego będzie realizować projekt pn. „(…)”. W ramach projektu zorganizowane zostaną warsztaty interaktywne mające na celu zaangażowanie młodego człowieka do zauważenia problemu związanego z ochrona ptaków, zaangażowania go do wykonania pracy na rzecz ochrony przyrody i naturalne obcowanie z przyrodą. Założeniem projektu jest promowanie lokalnych walorów przyrodniczych, integracja, aktywizacja i uwrażliwienie mieszkańców powiatu (…) na problemy związane z poszanowaniem przyrody, z ochroną gatunków zagrożonych ptaków, rozpoznawaniem ptaków, reagowaniem na ich potrzeby, nabyciem opiekuńczej postawy wobec istot żywych.

REKLAMA

Gmina skierowała pytanie do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczące możliwości odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z realizacją tego zadania.

Gmina nie ma możliwości odliczenia w całości lub w części podatku VAT

Zdaniem KIS, gmina nie ma możliwości odliczenia w całości lub w części podatku VAT od zakupów związanych z realizacją zadania „(…)”. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje jedynie zarejestrowanym, czynnym podatnikom podatku VAT, którzy wykorzystują nabyte towary i usługi do wykonywania czynności opodatkowanych. Gmina jako organ władzy publicznej, działający w ramach realizacji zadań własnych, nie kwalifikuje się jako podatnik podatku VAT w przypadku realizacji przedmiotowego projektu. Tym samym, gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z tym projektem.

Podsumowanie

REKLAMA

Wynika z interpretacji KIS, że gmina nie może odliczyć podatku VAT od zakupów związanych z realizacją projektu pn. „(…)”. Gmina, będąc organem władzy publicznej, nie spełnia warunków uprawniających do odliczenia podatku VAT, ponieważ projekt nie jest związany z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Oznacza to, że gmina nie będzie mogła odzyskać podatku VAT poniesionego na zakupy w ramach tego projektu.

Interpretacja ta ma znaczenie zarówno dla pytającej gminy, która nie będzie mogła skorzystać z odliczenia podatku VAT, jak również dla organów administracji skarbowej, które powinny stosować się do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług przy ocenie prawidłowości odliczeń podatkowych dokonywanych przez organy władzy publicznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 17 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.369.2023.1.ESZ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

  Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

  Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

  Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

  REKLAMA

  Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

  Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

  Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  REKLAMA

  Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

  REKLAMA