REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można skorzystać z ulgi podatkowej w VAT przypadku projektu dofinansowanego ze środków publicznych?

Czy można skorzystać z ulgi podatkowej w VAT przypadku projektu dofinansowanego ze środków publicznych?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W artykule omawiamy kwestię ulgi podatkowej w podatku VAT dla projektów dofinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego. Wnioskodawca, będący zarejestrowanym podatnikiem VAT, zapytał Krajową Informację Skarbową (KIS) o prawo do obniżenia podatku należnego lub zwrotu VAT. Odpowiedź organów administracji skarbowej wyjaśnia, że przepisy podatkowe nie przewidują takiej ulgi, co oznacza, że wnioskodawca nie może skorzystać z tego uprawnienia. Dalsza część artykułu przedstawi szczegóły stanowiska KIS oraz konsekwencje dla wnioskodawcy.

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego. Co z VAT?

Wnioskodawca, który jest zarejestrowanym podatnikiem VAT i składa deklaracje VAT 7, zwrócił się z zapytaniem do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w sprawie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego lub zwrotu podatku VAT. Wnioskodawca realizuje projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego i chciał dowiedzieć się, czy może skorzystać z ulgi podatkowej z tego tytułu.

REKLAMA

Brak prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz do zwrotu VAT w związku z realizacją projektu

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odpowiedział na zapytanie wnioskodawcy, stwierdzając, że nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego ani do zwrotu podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione w związku z realizacją projektu. Organy administracji skarbowej powołały się na przepisy dotyczące podatku VAT, które nie przewidują możliwości obniżenia podatku należnego lub zwrotu podatku VAT w przypadku realizacji projektów dofinansowanych ze środków publicznych.

Podsumowanie

Wnioskodawca nie może skorzystać z ulgi podatkowej w postaci obniżenia kwoty podatku należnego lub zwrotu podatku VAT w związku z realizacją projektu dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego. Organ administracji skarbowej stwierdził, że przepisy dotyczące podatku VAT nie przewidują takiej możliwości. Wnioskodawca powinien uwzględnić to stanowisko i dostosować swoje działania do obowiązujących przepisów podatkowych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.424.2023.1.RG

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA