REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Modernizacja żeglarskiej bazy szkoleniowej. Czy gmina może odliczyć VAT?

Modernizacja żeglarskiej bazy szkoleniowej a VAT

REKLAMA

REKLAMA

Gmina z zapytaniem do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w sprawie odliczenia podatku VAT w ramach realizacji projektu. KIS negatywnie odpowiedziała, argumentując, że odliczenie jest możliwe tylko w przypadku, gdy wydatki służą czynnościom opodatkowanym. Gmina, realizując zadania publiczne, nie spełnia tego warunku. Artykuł analizuje konsekwencje tej decyzji dla gminy oraz interpretację przepisów dotyczących odliczenia podatku VAT.

Modernizacja żeglarskiej bazy szkoleniowej a VAT

Gmina (...) złożyła zapytanie do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w sprawie możliwości obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakup towarów i usług w celu realizacji projektu pn. „(...)”. Gmina chciała dowiedzieć się, czy może skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego, mimo że ponoszone przez nią wydatki nie służą wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

REKLAMA

Gmina jest wnioskodawcą i beneficjentem projektu pn. „(...)”, który jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa (...) na lata 2014-2020. Celem projektu jest modernizacja żeglarskiej bazy szkoleniowej, a koszty kwalifikowalne to (...) zł. Gmina zamierza prowadzić w tym obiekcie działania związane z kulturą fizyczną i turystyką, w tym organizować zajęcia edukacyjno-szkoleniowe dla dzieci i młodzieży z zakresu żeglarstwa, kursy, imprezy sportowo-rekreacyjne oraz zawody żeglarskie. Operatorem obiektu będzie organizacja pożytku publicznego (...), która będzie realizować zadania publiczne związane z upowszechnianiem żeglarstwa, ekologii i bezpieczeństwa na wodzie.

Gmina nie będzie miała możliwości odliczenia podatku VAT

W odpowiedzi na zapytanie Gminy (...), Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) powołała się na art. 86 ust. 1 ustawy z dn. 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem, podmiotowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeśli ponoszone przez niego wydatki nie służą wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT. W przypadku Gminy, która realizuje zadania publiczne i nie wykonuje czynności opodatkowanych, nie będzie możliwości odliczenia podatku naliczonego.

Podsumowanie

REKLAMA

Wynika z interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej, że Gmina (...) nie będzie mogła obniżyć podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakup towarów i usług w ramach realizacji projektu pn. „(...)”. Zgodnie z przepisami, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje jedynie w przypadku, gdy towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponieważ Gmina realizuje zadania publiczne, a nie wykonuje czynności opodatkowanych, nie spełnia warunków umożliwiających skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Dla Gminy oznacza to, że nie będzie mogła zredukować podatku należnego o podatek naliczony poniesiony przy zakupach towarów i usług związanych z projektem. Natomiast dla organów administracji skarbowej wynika z tego, że odpowiednio interpretują przepisy dotyczące odliczenia podatku VAT tylko w przypadkach, gdy towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.226.2023.1.JJ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

REKLAMA