REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Modernizacja żeglarskiej bazy szkoleniowej. Czy gmina może odliczyć VAT?

Modernizacja żeglarskiej bazy szkoleniowej a VAT
Modernizacja żeglarskiej bazy szkoleniowej a VAT

REKLAMA

REKLAMA

Gmina z zapytaniem do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w sprawie odliczenia podatku VAT w ramach realizacji projektu. KIS negatywnie odpowiedziała, argumentując, że odliczenie jest możliwe tylko w przypadku, gdy wydatki służą czynnościom opodatkowanym. Gmina, realizując zadania publiczne, nie spełnia tego warunku. Artykuł analizuje konsekwencje tej decyzji dla gminy oraz interpretację przepisów dotyczących odliczenia podatku VAT.

Modernizacja żeglarskiej bazy szkoleniowej a VAT

Gmina (...) złożyła zapytanie do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w sprawie możliwości obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakup towarów i usług w celu realizacji projektu pn. „(...)”. Gmina chciała dowiedzieć się, czy może skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego, mimo że ponoszone przez nią wydatki nie służą wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

REKLAMA

Gmina jest wnioskodawcą i beneficjentem projektu pn. „(...)”, który jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa (...) na lata 2014-2020. Celem projektu jest modernizacja żeglarskiej bazy szkoleniowej, a koszty kwalifikowalne to (...) zł. Gmina zamierza prowadzić w tym obiekcie działania związane z kulturą fizyczną i turystyką, w tym organizować zajęcia edukacyjno-szkoleniowe dla dzieci i młodzieży z zakresu żeglarstwa, kursy, imprezy sportowo-rekreacyjne oraz zawody żeglarskie. Operatorem obiektu będzie organizacja pożytku publicznego (...), która będzie realizować zadania publiczne związane z upowszechnianiem żeglarstwa, ekologii i bezpieczeństwa na wodzie.

Gmina nie będzie miała możliwości odliczenia podatku VAT

W odpowiedzi na zapytanie Gminy (...), Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) powołała się na art. 86 ust. 1 ustawy z dn. 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem, podmiotowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeśli ponoszone przez niego wydatki nie służą wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT. W przypadku Gminy, która realizuje zadania publiczne i nie wykonuje czynności opodatkowanych, nie będzie możliwości odliczenia podatku naliczonego.

Podsumowanie

REKLAMA

Wynika z interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej, że Gmina (...) nie będzie mogła obniżyć podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakup towarów i usług w ramach realizacji projektu pn. „(...)”. Zgodnie z przepisami, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje jedynie w przypadku, gdy towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponieważ Gmina realizuje zadania publiczne, a nie wykonuje czynności opodatkowanych, nie spełnia warunków umożliwiających skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Dla Gminy oznacza to, że nie będzie mogła zredukować podatku należnego o podatek naliczony poniesiony przy zakupach towarów i usług związanych z projektem. Natomiast dla organów administracji skarbowej wynika z tego, że odpowiednio interpretują przepisy dotyczące odliczenia podatku VAT tylko w przypadkach, gdy towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.226.2023.1.JJ

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy zajęcia ruchowo-taneczne dla dzieci mogą być zwolnione z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata za udział w zajęciach ruchowo-tanecznych dla dzieci, organizowanych przez instytucję kultury, może być zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33.a ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z CIT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

    Czy nieodpłatne przekazanie punktów w serwisie internetowym podlega opodatkowaniu VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nieodpłatne przekazanie pakietu punktów dla nowo zarejestrowanych użytkowników serwisu internetowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

    Czy senior może skorzystać z ulgi podatkowej przed otrzymaniem emerytury?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że senior prowadzący działalność gospodarczą i nie pobierający emerytury ma prawo do skorzystania z ulgi dla seniora do momentu faktycznego otrzymania świadczenia emerytalnego.

    REKLAMA

    Czy udostępnianie powierzchni reklamowej przez nierezydentów podlega podatkowi u źródła w Polsce?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie wypłacane nierezydentom za udostępnianie powierzchni reklamowej nie podlega podatkowi u źródła w Polsce, pod warunkiem, że świadczone usługi nie mieszczą się w kategorii usług wymienionych w art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy przekazywanie środków pieniężnych przez żonę na konto męża w ramach nakładów na wspólny dom należy zgłosić do urzędu skarbowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przekazywanie środków pieniężnych, które żona przelewa na konto bankowe męża jako swój własny wkład na opłacenie kosztów związanych z budową wspólnego domu, nie rodzi po stronie mężczyzny obowiązku zgłaszania tego faktu do właściwego urzędu skarbowego, ponieważ nie generuje żadnych skutków na gruncie podatku od spadków i darowizn.

    Czy lekarze specjaliści mają prawo do opodatkowania ryczałtem po zakończeniu rezydentury?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarz specjalista, po zakończeniu rezydentury i rozpoczęciu działalności gospodarczej, może opodatkować swoje przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem, że działalność ta różni się od obowiązków wykonywanych w ramach rezydentury.

    Czy środki ze sprzedaży nieruchomości przeznaczone na spłatę kredytu refinansującego wydatki mieszkaniowe korzystają ze zwolnienia podatkowego?

    REKLAMA

    Czy praca dla organizacji ONZ w Polsce zwalnia od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dochody osiągnięte przez osobę współpracującą z organizacją działającą w ramach ONZ w Polsce nie są zwolnione z opodatkowania, mimo finansowania z bezzwrotnej pomocy międzynarodowej.

    Czy cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca może korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn pod warunkiem spełnienia określonych wymagań przewidzianych w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn.

    REKLAMA