Czy środki na opłacenie kosztów przesyłki zwiększają podstawę opodatkowania VAT?
REKLAMA
REKLAMA
- Czy środki na opłacenie kosztów przesyłki zwiększają podstawę opodatkowania VAT? Czy sprzedawca musi uwzględnić koszty wysyłki na dowodzie zakupu?
- Środki pieniężne przekazywane na rachunek bankowy, w wysokości stanowiącej równowartość kosztów wysyłki będących zobowiązaniem kupującego względem podmiotów realizujących odpłatną dostawę towaru, nie stanowią podstawy opodatkowania i nie podlegają opodatkowaniu VAT
- Podsumowanie
Czy środki na opłacenie kosztów przesyłki zwiększają podstawę opodatkowania VAT? Czy sprzedawca musi uwzględnić koszty wysyłki na dowodzie zakupu?
Klient prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą jako sprzedawca suplementów diety. Klient sprzedaje swoje produkty przez platformy sprzedażowe i sklep internetowy. Klient posiada umowę z biurem księgowym, które prowadzi ewidencję przychodów i rejestry VAT. W regulaminie sklepu zawarty jest zapis, że kupujący udziela sprzedającemu upoważnienia na jednorazowe zawarcie umowy z firmą kurierską w celu dostarczenia zamówionego towaru. Klient pyta, czy środki pieniężne, które wpływają na jego rachunek bankowy na opłacenie kosztów przesyłki, zwiększają podstawę opodatkowania podatkiem VAT sprzedawanego towaru oraz czy jest zgodne z przepisami nie ujmowanie kosztów wysyłki na dowodzie zakupu.
REKLAMA
Środki pieniężne przekazywane na rachunek bankowy, w wysokości stanowiącej równowartość kosztów wysyłki będących zobowiązaniem kupującego względem podmiotów realizujących odpłatną dostawę towaru, nie stanowią podstawy opodatkowania i nie podlegają opodatkowaniu VAT
KIS odpowiada, że środki pieniężne, które wpływają na rachunek bankowy sprzedawcy na opłacenie kosztów przesyłki, nie zwiększają podstawy opodatkowania podatkiem VAT sprzedawanego towaru. Ponadto, zgodne z przepisami, sprzedawca nie musi ujmować kosztów wysyłki na dowodzie zakupu. W przypadku, gdy za przesyłkę zostanie pobrana większa kwota niż rzeczywiście zapłacona dostawcy, nadwyżka ta będzie stanowiła przychód sprzedawcy, który będzie rozliczany w ewidencji przychodów.
Podsumowanie
Wynika z interpretacji, że środki pieniężne przeznaczone na opłacenie kosztów przesyłki nabytego towaru nie zwiększają podstawy opodatkowania podatkiem VAT sprzedawanego towaru. Sprzedawca ma prawo nie ujmować kosztów wysyłki na dowodzie zakupu. W przypadku nadpłaty za przesyłkę, nadwyżka ta będzie stanowiła przychód sprzedawcy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.