REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż kamieni szlachetnych w sklepach internetowych. Czy jest zwolniona z VAT?

Sprzedaż kamieni szlachetnych w sklepach internetowych a VAT
Grupa Armatura

REKLAMA

REKLAMA

W artykule omawiamy kwestię zwolnienia podmiotowego z podatku VAT dla sprzedawców kamieni szlachetnych w sklepach internetowych. Na podstawie interpretacji organu podatkowego, dowiemy się, czy taki podatnik spełnia wymogi, które pozwalają mu uniknąć płacenia VAT od swoich sprzedaży. Zwolnienie podmiotowe może mieć istotne znaczenie dla prowadzących działalność e-commerce, a jego zastosowanie może wpływać na sposób opodatkowania i kontrole podatkowe.

Czy sklep internetowy z kamieniami szlachetnymi może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego VAT?

W tej interpretacji podatnik prowadzi sklep internetowy, w którym sprzedaje kamienie szlachetne, głównie diamenty. Kamienie są sprzedawane luzem, bez oprawy w biżuterię. Podatnik nie oferuje również usług jubilerskich ani sprzedaży metali szlachetnych. Podatnik nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, a w roku 2022 nie przekroczył kwoty przychodu 200 000 zł. Na pytanie, czy przysługuje mu zwolnienie podmiotowe z podatku VAT, podatnik odpowiedział, że działalność była prowadzona wcześniej.

REKLAMA

Prawo do skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT

Według organu podatkowego, na podstawie art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług, wraz z załącznikiem nr 12 do ustawy, podatnik spełnia przesłanki zwolnienia podmiotowego VAT. Organ nie podał dokładnych przepisów, na które się powołał, ale skonkludował, że podatnik ma prawo skorzystać ze zwolnienia podmiotowego VAT.

Podsumowanie

Wynika z tej interpretacji, że podatnik prowadzący sklep online z kamieniami szlachetnymi może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z podatku VAT. Działalność podatnika nie obejmuje dostawy towarów ani usług jubilerskich, dlatego spełnia warunki zwolnienia. Dla podatnika oznacza to, że nie będzie musiał płacić VAT od swoich sprzedaży. Z punktu widzenia organów administracji skarbowej, interpretacja ta ma wpływ na sposób opodatkowania działalności podatnika i będzie musiała być uwzględniona przy ewentualnych kontroli podatkowych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.227.2023.2.MN

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

REKLAMA

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

REKLAMA