REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestycja w strefę edukacyjną poświęconą pszczołom. Czy gmina może odliczyć VAT?

Czy gmina może odliczyć VAT od inwestycji w strefę edukacyjną poświęconą pszczołom?
Czy gmina może odliczyć VAT od inwestycji w strefę edukacyjną poświęconą pszczołom?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Gmina planuje utworzyć strefę edukacyjną poświęconą pszczołom, ale pojawia się pytanie, czy będzie miała możliwość odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z tym projektem. Według interpretacji KIS, gmina nie będzie mogła skorzystać z tej możliwości.

Czy gmina może odliczyć VAT od inwestycji w strefę edukacyjną poświęconą pszczołom?

Gmina jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT i planuje zrealizować inwestycję dotyczącą utworzenia strefy edukacyjnej poświęconej pszczołom. Inwestycja będzie finansowana częściowo ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gmina zapytała KIS lub MF, czy będzie miała możliwość odliczenia podatku od towarów i usług od wydatków związanych z realizacją tego zadania.

REKLAMA

Brak prawa do odliczenia VAT od wydatków związanych z realizacją zadania

Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, Gmina nie będzie miała możliwości odliczenia podatku od towarów i usług od wydatków związanych z realizacją tego zadania. Powołują się oni na art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług, który mówi, że odliczenie podatku naliczonego jest możliwe tylko w przypadku, gdy nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. W przypadku tej inwestycji, towary i usługi będą wykorzystywane do czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT.

Podsumowanie

Z interpretacji KIS wynika, że Gmina nie będzie mogła odliczyć podatku od towarów i usług od wydatków związanych z realizacją inwestycji dotyczącej utworzenia strefy edukacyjnej poświęconej pszczołom. To oznacza, że Gmina nie będzie mogła obniżyć kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki poniesione w związku z realizacją tego projektu. Jest to ważna informacja dla Gminy, ponieważ może mieć wpływ na planowanie finansowe i rozliczanie wydatków związanych z inwestycją. Organom administracji skarbowej ta interpretacja pozwoli na jednoznaczne określenie możliwości odliczenia podatku VAT w przypadkach podobnych do tego zapytania.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.378.2023.1.JSZ

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy zajęcia ruchowo-taneczne dla dzieci mogą być zwolnione z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata za udział w zajęciach ruchowo-tanecznych dla dzieci, organizowanych przez instytucję kultury, może być zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33.a ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z CIT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

    Czy nieodpłatne przekazanie punktów w serwisie internetowym podlega opodatkowaniu VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nieodpłatne przekazanie pakietu punktów dla nowo zarejestrowanych użytkowników serwisu internetowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

    Czy senior może skorzystać z ulgi podatkowej przed otrzymaniem emerytury?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że senior prowadzący działalność gospodarczą i nie pobierający emerytury ma prawo do skorzystania z ulgi dla seniora do momentu faktycznego otrzymania świadczenia emerytalnego.

    REKLAMA

    Czy udostępnianie powierzchni reklamowej przez nierezydentów podlega podatkowi u źródła w Polsce?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie wypłacane nierezydentom za udostępnianie powierzchni reklamowej nie podlega podatkowi u źródła w Polsce, pod warunkiem, że świadczone usługi nie mieszczą się w kategorii usług wymienionych w art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy przekazywanie środków pieniężnych przez żonę na konto męża w ramach nakładów na wspólny dom należy zgłosić do urzędu skarbowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przekazywanie środków pieniężnych, które żona przelewa na konto bankowe męża jako swój własny wkład na opłacenie kosztów związanych z budową wspólnego domu, nie rodzi po stronie mężczyzny obowiązku zgłaszania tego faktu do właściwego urzędu skarbowego, ponieważ nie generuje żadnych skutków na gruncie podatku od spadków i darowizn.

    Czy lekarze specjaliści mają prawo do opodatkowania ryczałtem po zakończeniu rezydentury?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarz specjalista, po zakończeniu rezydentury i rozpoczęciu działalności gospodarczej, może opodatkować swoje przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem, że działalność ta różni się od obowiązków wykonywanych w ramach rezydentury.

    Czy środki ze sprzedaży nieruchomości przeznaczone na spłatę kredytu refinansującego wydatki mieszkaniowe korzystają ze zwolnienia podatkowego?

    REKLAMA

    Czy praca dla organizacji ONZ w Polsce zwalnia od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dochody osiągnięte przez osobę współpracującą z organizacją działającą w ramach ONZ w Polsce nie są zwolnione z opodatkowania, mimo finansowania z bezzwrotnej pomocy międzynarodowej.

    Czy cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca może korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn pod warunkiem spełnienia określonych wymagań przewidzianych w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn.

    REKLAMA