REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestycja w strefę edukacyjną poświęconą pszczołom. Czy gmina może odliczyć VAT?

Czy gmina może odliczyć VAT od inwestycji w strefę edukacyjną poświęconą pszczołom?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Gmina planuje utworzyć strefę edukacyjną poświęconą pszczołom, ale pojawia się pytanie, czy będzie miała możliwość odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z tym projektem. Według interpretacji KIS, gmina nie będzie mogła skorzystać z tej możliwości.

Czy gmina może odliczyć VAT od inwestycji w strefę edukacyjną poświęconą pszczołom?

Gmina jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT i planuje zrealizować inwestycję dotyczącą utworzenia strefy edukacyjnej poświęconej pszczołom. Inwestycja będzie finansowana częściowo ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gmina zapytała KIS lub MF, czy będzie miała możliwość odliczenia podatku od towarów i usług od wydatków związanych z realizacją tego zadania.

REKLAMA

Brak prawa do odliczenia VAT od wydatków związanych z realizacją zadania

Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, Gmina nie będzie miała możliwości odliczenia podatku od towarów i usług od wydatków związanych z realizacją tego zadania. Powołują się oni na art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług, który mówi, że odliczenie podatku naliczonego jest możliwe tylko w przypadku, gdy nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. W przypadku tej inwestycji, towary i usługi będą wykorzystywane do czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT.

Podsumowanie

Z interpretacji KIS wynika, że Gmina nie będzie mogła odliczyć podatku od towarów i usług od wydatków związanych z realizacją inwestycji dotyczącej utworzenia strefy edukacyjnej poświęconej pszczołom. To oznacza, że Gmina nie będzie mogła obniżyć kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki poniesione w związku z realizacją tego projektu. Jest to ważna informacja dla Gminy, ponieważ może mieć wpływ na planowanie finansowe i rozliczanie wydatków związanych z inwestycją. Organom administracji skarbowej ta interpretacja pozwoli na jednoznaczne określenie możliwości odliczenia podatku VAT w przypadkach podobnych do tego zapytania.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.378.2023.1.JSZ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na studia podyplomowe poniesione przed założeniem firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na studia podyplomowe poniesione przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Decyzja ta wynika z bezpośredniego związku tych wydatków z planowaną działalnością oraz ich wpływu na osiągnięcie i zabezpieczenie przyszłych przychodów.

Czy zakup okularów korekcyjnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatku poniesionego na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatek ten jest traktowany jako osobisty, niezależny od prowadzenia działalności gospodarczej.

Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

REKLAMA

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA