REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina ma prawo do odliczenia VAT z realizacji inwestycji finansowanej ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego?

VAT z realizacji inwestycji finansowanej ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W artykule omawiamy kwestię odliczenia podatku VAT przez gminę w związku z realizacją inwestycji finansowanej ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zapytanie dotyczy interpretacji prawa do odliczenia podatku VAT, gdy gmina nie planuje sprzedaży opodatkowanej w ramach projektu. Analizujemy stanowisko organów podatkowych oraz konsekwencje dla gminy i administracji skarbowej. Przepisy ustawy o VAT stanowią klucz do rozstrzygnięcia tej kwestii.

VAT z realizacji inwestycji finansowanej ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego

Zapytanie dotyczyło interpretacji przysługującego Gminie prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu realizacji zadania inwestycyjnego finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

REKLAMA

Gmina realizuje zadanie inwestycyjne, które obejmuje m.in. demontaż i montaż nowych ławek parkowych oraz koszy na śmieci, remont mostków nad rzeką oraz wykonanie ścieżek żwirowych i ścieżki z kostki brukowej. Celem inwestycji jest rozwój ogólnodostępnej infrastruktury publicznej w celach rekreacyjno-wypoczynkowych.

Gmina zapytała o możliwość odliczenia podatku VAT z tytułu realizowanego zadania, argumentując, że nie będzie prowadził sprzedaży opodatkowanej w ramach projektu.

Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia VAT

REKLAMA

Zdaniem Gminy, realizacja projektu nie będzie służyła sprzedaży opodatkowanej, więc nie będzie występować żaden podatek należny. W związku z tym, Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT. Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, odliczenie podatku naliczonego może nastąpić jedynie w przypadku, gdy istnieje niewątpliwy związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Gmina wykazała, że nie planuje uzyskać dochodów podlegających VAT w związku z realizacją projektu. Dlatego stoi na stanowisku, że nie ma możliwości odzyskania naliczonego podatku i wykazała go jako wydatek kwalifikowalny w projekcie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją organów podatkowych, Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT związanej z realizacją zadania inwestycyjnego finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Organ odwołał się do przepisów ustawy o VAT, które określają warunki odliczenia podatku naliczonego.

Dla pytającego oznacza to, że nie może odliczyć podatku VAT związanej z realizacją projektu, co może wpływać na koszty wykonania inwestycji. Dla organów administracji skarbowej oznacza to, że nie będą musiały uwzględnić odliczenia podatku VAT od faktur wystawionych na rzecz Gminy w ramach projektu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.442.2023.1.JSZ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA