REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy powstaje przychód podatkowy w CIT z tytułu wpłaty za usługę przyłączenia obiektu do sieci?

CIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że spółka powinna uznać przychód podatkowy z tytułu usługi przyłączenia obiektu w dacie wykonania usługi, czyli w dacie podpisania protokołu.

Usługa przyłączenia obiektu kontrahenta do spółki, a CIT

Wnioskodawca - pewna spółka prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi przyłączania obiektów do sieci. W celu realizacji tych usług zawiera umowy o przyłączenie z kontrahentami. Umowa określa zasady i wymagania techniczne dotyczące przyłączenia obiektu do sieci. Usługa przyłączenia uznawana jest za wykonaną po podpisaniu protokołu z wykonania przyłączenia, który jest sporządzany w terminie 30 dni od otrzymania od kontrahenta wymaganych wyników symulacji i testów potwierdzających spełnienie umownych wymagań technicznych. Spółka ustala wynagrodzenie za usługę przyłączenia zgodnie z przepisami ustawy oraz taryfą. Umowa przewiduje przewidywaną wysokość opłaty za przyłączenie, która może ulec zmianie w miarę realizacji inwestycji. Kontrahent dokonuje przedpłaty na poczet opłaty za przyłączenie, a Spółka informuje go o ostatecznej wysokości opłaty po podpisaniu protokołu. Po podpisaniu protokołu, Spółka rozlicza opłatę za przyłączenie i wystawia fakturę, którą kontrahent musi opłacić w terminie 14 dni.

REKLAMA

Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, kiedy powstaje przychód podatkowy w CIT, wynikający z otrzymanych przez spółkę wpłat zaliczanych na poczet usługi przyłączenia obiektu kontrahenta do spółki.

Przychód podatkowy powstaje w momencie podpisania protokołu z wykonania przyłączenia

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że przychód podatkowy powstaje w momencie wykonania usługi przyłączenia, czyli w chwili podpisania protokołu z wykonania przyłączenia. Wpłaty otrzymane przed wykonaniem usługi są zaliczane na poczet ostatecznego wynagrodzenia i nie stanowią przychodu w dacie ich otrzymania. 

"Jednocześnie, mając na uwadze analizowane zdarzenie, w ocenie Wnioskodawcy, Protokół stanowi ostatnią czynność dokonaną w ramach świadczonej Usługi przyłączenia. Dodatkowo, Protokół potwierdza fakt zrealizowania obowiązków, do których Kontrahent i Spółka zobowiązały się w Umowie.

W związku z tym, w ocenie Wnioskodawcy, w analizowanym przypadku przychód z tytułu realizacji Umowy powstanie po stronie Spółki zgodnie z art. 12 ust. 3a w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT w dacie wykonania Usługi przyłączenia, tj. w momencie podpisania Protokołu." - wskazał wnioskodawca, do czego przychylił się Dyrektor KIS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Wynikają z interpretacji, że przychód podatkowy z tytułu otrzymanych wpłat na poczet usługi przyłączenia obiektu do sieci powstaje w chwili wykonania usługi, czyli w momencie podpisania protokołu. Wpłaty otrzymane przed wykonaniem usługi są zaliczane na poczet ostatecznego wynagrodzenia i nie stanowią przychodu w momencie ich otrzymania. 

Informacja ta jest istotna dla wnioskodawcy, który będzie mógł wykorzystać to stanowisko w celu prawidłowego rozliczenia przychodu podatkowego w CIT z tytułu otrzymanych wpłat na poczet usługi przyłączenia obiektu do sieci.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 2 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.404.2023.4.KW

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego świadczone przez podatniczkę nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie spełnia ona wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT dotyczących wykonywania zawodów medycznych.

    Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

    Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

    Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

    REKLAMA