REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy refakturowanie energii z instalacji fotowoltaicznej podlega opodatkowaniu akcyzą?

VAT, faktura
VAT, faktura
VAT, faktura
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż energii elektrycznej przez właściciela instalacji fotowoltaicznej najemcom, z fakturami wystawionymi na podstawie odczytów z podliczników, stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu akcyzą, niezależnie od statusu właściciela instalacji i posiadania koncesji w rozumieniu ustawy Prawo energetyczne.

Koszty energii elektrycznej refakturowane na najemców obiektu

Wnioskodawca, będący aktywnym podatnikiem VAT, posiadał obiekt handlowo-usługowy z wynajmowanymi lokalami. Zainstalował panele fotowoltaiczne, przyłączone do sieci operatora energetycznego ENEA, utrzymując status prosumenta. Koszty energii elektrycznej były refakturowane na najemców na podstawie faktur, które opierały się na odczytach z podliczników.

REKLAMA

REKLAMA

Mężczyzna chciał dowiedzieć się, czy refakturowanie energii z instalacji fotowoltaicznej poniżej 1 MW jest opodatkowane akcyzą oraz czy istnieje zwolnienie od akcyzy dla refakturowanej energii w myśl Rozporządzenia Ministra Finansów z 28 czerwca 2021 r.

Podatnik uważał, że refakturowanie kosztów energii nie podlega opodatkowaniu akcyzowym. Podkreślił, że energia wytworzona w jego instalacji jest zużywana dla potrzeb świadczenia usługi najmu i jest integralną częścią umowy najmu. Oparł swoje stanowisko na braku definicji kompleksowej usługi najmu w prawie akcyzowym i pewnej interpretacji podatkowej.

Podlega opodatkowaniu akcyzą

REKLAMA

Dyrektor KIS stwierdził, że sprzedaż energii elektrycznej przez właściciela instalacji fotowoltaicznej najemcom podlega opodatkowaniu akcyzą. Wskazał, że dla opodatkowania nie ma znaczenia status sprzedającego ani forma dokumentacji transakcji. Dostarczanie energii i wystawianie faktur na podstawie odczytów z podliczników jest uznawane za sprzedaż energii elektrycznej nabywcom końcowym. 

"W tej sytuacji nie mamy zatem do czynienia ze zużyciem energii elektrycznej przez Pana (czynności, o której mowa w art. 9 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 11 ust. 1 pkt 3 ustawy), lecz mamy do czynienia z czynnością podlegającą opodatkowaniu akcyzą, o której mowa w art. 9 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 11 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy. W tej bowiem sytuacji są spełnione przesłanki do uznania, że mamy do czynienia ze sprzedażą energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju, przez podmiot nieposiadający koncesji, który wyprodukował tę energię.

Dochodzi bowiem do wydania wytworzonej energii elektrycznej nabywcom końcowym (najemcom), którzy są rzeczywistymi konsumentami energii elektrycznej, a Pan obciąża najemców lokali kosztami zużytej przez nich energii elektrycznej wystawiając refaktury.

Tym samym w tych okolicznościach staje się Pan podatnikiem, na którym będzie ciążył obowiązek obliczenia i zapłaty akcyzy, wynikający z art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy, w zakresie sprzedaży energii elektrycznej, którą Pan wytwarza w instalacji fotowoltaicznej i sprzedaje najemcom, dokumentując tą sprzedaż refakturą." - wskazał organ.

Podsumowanie

Organ podatkowy oparł swoje stanowisko na interpretacji ustawy o podatku akcyzowym, kładąc nacisk na jednofazowość i opodatkowanie konsumpcji energii elektrycznej. Zgodnie z tą interpretacją, każda sprzedaż energii elektrycznej nabywcom końcowym podlega akcyzie, niezależnie od innych czynników. Decyzja organu może być przedmiotem sporu podatkowego lub konsultacji z prawnikiem specjalizującym się w prawie podatkowym.

Źródło: Opodatkowanie energii elektrycznej wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej i zużywanej przez najemców. - Interpretacja - 0111-KDIB3-3.4013.250.2023.2.MS

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy zajęcia ruchowo-taneczne dla dzieci mogą być zwolnione z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata za udział w zajęciach ruchowo-tanecznych dla dzieci, organizowanych przez instytucję kultury, może być zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33.a ustawy o podatku od towarów i usług.

  Czy osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z CIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy nieodpłatne przekazanie punktów w serwisie internetowym podlega opodatkowaniu VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nieodpłatne przekazanie pakietu punktów dla nowo zarejestrowanych użytkowników serwisu internetowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

  Czy senior może skorzystać z ulgi podatkowej przed otrzymaniem emerytury?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że senior prowadzący działalność gospodarczą i nie pobierający emerytury ma prawo do skorzystania z ulgi dla seniora do momentu faktycznego otrzymania świadczenia emerytalnego.

  REKLAMA

  Czy udostępnianie powierzchni reklamowej przez nierezydentów podlega podatkowi u źródła w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie wypłacane nierezydentom za udostępnianie powierzchni reklamowej nie podlega podatkowi u źródła w Polsce, pod warunkiem, że świadczone usługi nie mieszczą się w kategorii usług wymienionych w art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy przekazywanie środków pieniężnych przez żonę na konto męża w ramach nakładów na wspólny dom należy zgłosić do urzędu skarbowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przekazywanie środków pieniężnych, które żona przelewa na konto bankowe męża jako swój własny wkład na opłacenie kosztów związanych z budową wspólnego domu, nie rodzi po stronie mężczyzny obowiązku zgłaszania tego faktu do właściwego urzędu skarbowego, ponieważ nie generuje żadnych skutków na gruncie podatku od spadków i darowizn.

  Czy lekarze specjaliści mają prawo do opodatkowania ryczałtem po zakończeniu rezydentury?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarz specjalista, po zakończeniu rezydentury i rozpoczęciu działalności gospodarczej, może opodatkować swoje przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem, że działalność ta różni się od obowiązków wykonywanych w ramach rezydentury.

  Czy środki ze sprzedaży nieruchomości przeznaczone na spłatę kredytu refinansującego wydatki mieszkaniowe korzystają ze zwolnienia podatkowego?

  REKLAMA

  Czy praca dla organizacji ONZ w Polsce zwalnia od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dochody osiągnięte przez osobę współpracującą z organizacją działającą w ramach ONZ w Polsce nie są zwolnione z opodatkowania, mimo finansowania z bezzwrotnej pomocy międzynarodowej.

  Czy cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca może korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn pod warunkiem spełnienia określonych wymagań przewidzianych w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn.

  REKLAMA