REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż energii z biogazu rolniczego podlega opodatkowaniu PIT?

rolnik
rolnik
rolnik

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że przychody uzyskiwane ze sprzedaży energii elektrycznej pochodzącej z biogazu rolniczego wytworzonego w mikroinstalacji są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z innych źródeł.

Sprzedaż energii z biogazu a opodatkowanie 

Wnioskodawcą jest mężczyzna, który prowadzi działalność rolniczą w zakresie chowu bydła mlecznego oraz świadczy usługi rolnicze. W 2020 roku zakupił kompaktową kontenerową mikrobiogazownię. Podatnik wykorzystuje płynne i stałe odchody zwierzęce, głównie gnojowicę, jako substrat do produkcji biogazu rolniczego. Wytworzona w ten sposób energia elektryczna jest sprzedawana w ramach systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii. Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Podatnik nie jest uznawany za prosumenta energii odnawialnej ani prosumenta zbiorowego czy wirtualnego. Przychody, które mężczyzna osiąga ze sprzedaży wytworzonej energii, nie są zatem traktowane jako przychody wynikające z rozliczeń wytworzonej energii, zdefiniowane w art. 4 ust. 11 pkt 2 ustawy o odnawialnych źródłach energii.

REKLAMA

Wnioskodawca skierował pytanie do KIS, czy przychody z tytułu sprzedaży energii elektrycznej pochodzącej z biogazu rolniczego wytworzonego w mikroinstalacji powinny być opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz do jakiego źródła przychodu należy je zaliczyć. Podatnik zastanawiał się również, czy można obniżyć przychody o wartość amortyzacji mikrobiogazowni. Wnioskodawca uważa, że sprzedaż energii elektrycznej z biogazu rolniczego powinna być traktowana jako działalność rolnicza i tym samym zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych. 

KIS: sprzedaż z biogazu rolniczego jest opodatkowana PIT

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez mężczyznę było nieprawidłowe. Organ uznał, że przychody uzyskane ze sprzedaży energii elektrycznej pochodzącej z biogazu rolniczego wytworzonego w mikroinstalacji nie kwalifikują się jako przychody z działalności rolniczej, a tym samym podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych. KIS wskazała, że zgodnie z art. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, działalność rolnicza obejmuje wytwarzanie produktów roślinnych i zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym. Organ podatkowy uznał, że produkty  działalności rolniczej powstały wyłącznie na skutek normalnych biologicznych procesów wzrostu. KIS stwierdziła, że proces wytwarzania energii elektrycznej z biogazu nie stanowił działalności rolniczej, ponieważ nie polegał na bezpośrednim wykorzystaniu produktów rolnych w ich naturalnym stanie.

Organ podkreślił, że na podstawie art. 10 ust. 1 i art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, sprzedaż energii elektrycznej pochodzącej z biogazu rolniczego jest traktowana jako przychód z innych źródeł i podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.620.2023.5.KP

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA