Czy przejściowa nadwyżka energii wytworzona przez instalację fotowoltaiczną stanowi przychód podlegający opodatkowaniu CIT?
REKLAMA
REKLAMA
Przejściowa nadwyżka energii a CIT
Przedsiębiorstwo uzyskuje energię elektryczną z paneli fotowoltaicznych, w związku z czym zawarło umowę o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej. Podmiot gospodarczy spełnia warunki prosumenta energii odnawialnej, o których mowa w art. 2 pkt 27a ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Zdarzają się sytuacje, gdy w danym miesiącu rozliczeniowym firma zużywa na własne potrzeby mniej energii, niż uzyskała w związku z wytwarzaniem energii przy użyciu paneli fotowoltaicznych (w takich okresach rozlicza się jako podatnik VAT z tego podatku). W konsekwencji powstaje nadwyżka w postaci depozytu, którą przedsiębiorstwo, jako prosument wykorzystuje w kolejnych rozliczeniach, co powoduje obniżenie kwoty do zapłaty.
REKLAMA
Z uwagi na powyższe do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy przejściowa nadwyżka energii elektrycznej wytworzona przy użyciu instalacji fotowoltaicznej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu CIT.
Podmiot twierdził, że wobec braku obowiązku wystawienia faktury za nadwyżkę energii z instalacji fotowoltaicznej nie będzie miał obowiązku rozpoznania przychodu podatkowego dla celów CIT. Argumentował, że dochód podatkowy ustali w prawidłowy sposób zaliczając do kosztów uzyskania przychodu kwotę odpowiednio mniejszą zgodną z fakturami od dostawcy. Jednakże w przypadku obowiązku wystawienia faktury dla celów VAT zmuszony będzie jednocześnie jej wartość netto uznać za przychód w CIT.
Opodatkowanie CIT
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że wartość całej wprowadzonej do sieci energii elektrycznej w danym okresie miesięcznym stanowi przychód podatkowy na gruncie ustawy CIT.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoje stanowisko, odwołując się do przepisów ustawy o CIT. Zaznaczył, że do przychodów podatkowych, podatnik powinien zaliczyć tylko takie przychody, które są mu należne. Z uwagi na to, nie będą to jakiekolwiek przychody, lecz przychody, w stosunku do których podatnikowi przysługiwać będzie prawo do ich otrzymania i które stanowić będą jego trwałe przysporzenie majątkowe. Ponadto, zwrócił uwagę, że przychód podatkowy u prosumenta będzie stanowić wartość ustaloną jako iloczyn ilości energii elektrycznej wynikającej z salda ujemnego, tj. ilości energii elektrycznej wprowadzonej w poszczególnych godzinach do sieci przez prosumenta po zbilansowaniu międzyfazowym i rynkowej ceny energii elektrycznej.
W związku z powyższym KIS stwierdziła, że przejściowa (miesięczna) nadwyżka energii elektrycznej wytworzona przez przedsiębiorstwo przy użyciu instalacji fotowoltaicznej − jako taka – samodzielnie nie stanowi przychodu do opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych. Podstawą rozpoznania przychodów podatkowych jest wartość należna prosumentowi określona jako iloczyn energii wprowadzonej i ceny rynkowej, która wypełnia dyspozycję art. 12 ust. 3 ustawy o CIT.
"Tak wskazana wartość całej wprowadzonej do sieci energii elektrycznej w danym okresie miesięcznym stanowi przychód podatkowy Wnioskodawcy na gruncie ustawy CIT, który w istocie zawiera również w sobie opisaną we wniosku nadwyżkę (depozyt) do rozliczenia w kolejnych okresach. Zatem opodatkowaniu podlega nie sama przejściowa nadwyżka, lecz prawidłowo określona podstawa opodatkowania, którą u prosumenta jest wartość ustalona jako iloczyn ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci przez prosumenta – po zbilansowaniu międzyfazowym i rynkowej ceny energii elektrycznej" - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.