REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dofinansowanie rozliczeń salda ujemnego w ramach ustawy OZE podlega opodatkowaniu VAT?

Dofinansowanie w postaci rozliczeń salda ujemnego na zasadach wynikających z ustawy OZE. Co z VAT?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zajmująca się produkcją energii ze źródeł odnawialnych (OZE) otrzymała potwierdzenie od Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), że otrzymane przez nią dofinansowanie w postaci rozliczeń salda ujemnego nie podlega opodatkowaniu VAT.

Dofinansowanie w postaci rozliczeń salda ujemnego na zasadach wynikających z ustawy OZE. Co z VAT?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością („Spółka”) jest wytwórcą energii ze źródeł odnawialnych („OZE”) i jest częścią grupy kapitałowej (...), która skupia spółki posiadające kilkadziesiąt instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Spółka wygrała aukcję na sprzedaż energii elektrycznej z OZE, która jest organizowana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. W ramach systemu wsparcia opartego na ustawie o odnawialnych źródłach energii, Spółka może wystąpić o wyrównanie do ceny przyjętej w aukcji (w przypadku gdy cena rynkowa jest niższa) poprzez pokrycie tzw. „ujemnego salda”. Saldo dodatnie było dotychczas rozliczane raz na 6 miesięcy, ale zostało skrócone na mocy nowelizacji ustawy o OZE.

REKLAMA

Brak opodatkowania otrzymanego przez spółkę dofinansowanie w postaci rozliczeń salda ujemnego na zasadach wynikających z przepisów ustawy OZE

Zdaniem Spółki, otrzymane przez nią dofinansowanie w postaci rozliczeń Salda Ujemnego na zasadach wynikających z Ustawy OZE nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Organ administracji skarbowej w swojej interpretacji potwierdził to stanowisko. Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, podstawę opodatkowania stanowi zapłata otrzymana przez dostawcę towarów lub usługodawcę. W przypadku otrzymanych dotacji, subwencji i innych dopłat mających wpływ na cenę towarów lub usług, nie ma obowiązku włączenia ich do podstawy opodatkowania podatkiem VAT. Z uwagi na to, że rozliczenia Salda Ujemnego są formą zrekompensowania kosztów wytworzenia energii, a nie mają bezpośredniego wpływu na cenę oferowaną odbiorcom, KIS uznała, że otrzymane przez Spółkę dofinansowanie nie jest opodatkowane.

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją KIS, otrzymane przez Spółkę dofinansowanie w postaci rozliczeń Salda Ujemnego na zasadach wynikających z Ustawy OZE nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jest to istotna informacja dla Spółki i całej branży fotowoltaicznej w Polsce, ponieważ potwierdza, że tego typu dofinansowanie jest zwolnione z VAT. Wniosek ten ma również znaczenie dla innych podmiotów korzystających z systemu wsparcia opartego na Ustawie OZE, ponieważ mogą się opierać na tej interpretacji podczas rozliczeń. Dla organów administracji skarbowej natomiast, interpretacja ta stanowi wytyczną w zakresie opodatkowania tego rodzaju dofinansowania.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.685.2022.4.APR

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA