REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dofinansowanie rozliczeń salda ujemnego w ramach ustawy OZE podlega opodatkowaniu VAT?

Dofinansowanie w postaci rozliczeń salda ujemnego na zasadach wynikających z ustawy OZE. Co z VAT?
Dofinansowanie w postaci rozliczeń salda ujemnego na zasadach wynikających z ustawy OZE. Co z VAT?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zajmująca się produkcją energii ze źródeł odnawialnych (OZE) otrzymała potwierdzenie od Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), że otrzymane przez nią dofinansowanie w postaci rozliczeń salda ujemnego nie podlega opodatkowaniu VAT.

Dofinansowanie w postaci rozliczeń salda ujemnego na zasadach wynikających z ustawy OZE. Co z VAT?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością („Spółka”) jest wytwórcą energii ze źródeł odnawialnych („OZE”) i jest częścią grupy kapitałowej (...), która skupia spółki posiadające kilkadziesiąt instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Spółka wygrała aukcję na sprzedaż energii elektrycznej z OZE, która jest organizowana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. W ramach systemu wsparcia opartego na ustawie o odnawialnych źródłach energii, Spółka może wystąpić o wyrównanie do ceny przyjętej w aukcji (w przypadku gdy cena rynkowa jest niższa) poprzez pokrycie tzw. „ujemnego salda”. Saldo dodatnie było dotychczas rozliczane raz na 6 miesięcy, ale zostało skrócone na mocy nowelizacji ustawy o OZE.

REKLAMA

Brak opodatkowania otrzymanego przez spółkę dofinansowanie w postaci rozliczeń salda ujemnego na zasadach wynikających z przepisów ustawy OZE

Zdaniem Spółki, otrzymane przez nią dofinansowanie w postaci rozliczeń Salda Ujemnego na zasadach wynikających z Ustawy OZE nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Organ administracji skarbowej w swojej interpretacji potwierdził to stanowisko. Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, podstawę opodatkowania stanowi zapłata otrzymana przez dostawcę towarów lub usługodawcę. W przypadku otrzymanych dotacji, subwencji i innych dopłat mających wpływ na cenę towarów lub usług, nie ma obowiązku włączenia ich do podstawy opodatkowania podatkiem VAT. Z uwagi na to, że rozliczenia Salda Ujemnego są formą zrekompensowania kosztów wytworzenia energii, a nie mają bezpośredniego wpływu na cenę oferowaną odbiorcom, KIS uznała, że otrzymane przez Spółkę dofinansowanie nie jest opodatkowane.

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją KIS, otrzymane przez Spółkę dofinansowanie w postaci rozliczeń Salda Ujemnego na zasadach wynikających z Ustawy OZE nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jest to istotna informacja dla Spółki i całej branży fotowoltaicznej w Polsce, ponieważ potwierdza, że tego typu dofinansowanie jest zwolnione z VAT. Wniosek ten ma również znaczenie dla innych podmiotów korzystających z systemu wsparcia opartego na Ustawie OZE, ponieważ mogą się opierać na tej interpretacji podczas rozliczeń. Dla organów administracji skarbowej natomiast, interpretacja ta stanowi wytyczną w zakresie opodatkowania tego rodzaju dofinansowania.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.685.2022.4.APR

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy dostawy ługu sodowego dla statków mogą korzystać ze stawki 0% VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dostawa ługu sodowego na potrzeby statków może korzystać ze stawki 0% VAT tylko w przypadku dostaw bezpośrednio na rzecz armatorów, a nie pośredników.

  Czy zakup klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze może być odliczony w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup i montaż klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze nie kwalifikują się do odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

  Czy wykorzystanie samochodów przedseryjnych w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że wykorzystanie samochodów przedseryjnych będących samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą.

  Czy gmina może odliczyć vat od projektu budowy pływalni?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie budynku pływalni aportem do spółki komunalnej po zakończeniu projektu budowlanego nie jest zwolnione od podatku VAT.

  REKLAMA

  Czy rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej wpływa na podatek dochodowy przy sprzedaży nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej przez włączenie nieruchomości, która wcześniej była częścią majątku osobistego jednego z małżonków, nie jest równoznaczne z nabyciem nieruchomości przez drugiego małżonka w kontekście obowiązków podatkowych.

  Czy środki pieniężne otrzymane od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane przez beneficjenta od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy są uznawane za nabycie tytułem polecenia i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

  Czy budowanie komputerów z zakupionych podzespołów można uznać za produkcję własnych produktów i tym samym skorzystać z ulgi na ekspansję?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że budowanie komputerów z zakupionych podzespołów nie spełnia kryteriów produkcji własnych produktów, niezbędnych do skorzystania z ulgi na ekspansję.

  Czy kolejność transakcji wpływa na zwolnienie podatkowe przy sprzedaży i zakupie nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwolnienie podatkowe przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, wydatkowanego na cele mieszkaniowe, nie zależy od chronologicznej kolejności transakcji nabycia i zbycia nieruchomości.

  REKLAMA

  Czy posiadanie nieruchomości na terenie Ukrainy wyklucza zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania w Polsce?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że transakcja zakupu lokalu mieszkalnego nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku PCC na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na to, że w momencie zakupu lokalu mieszkalnego w Polsce, podatnik posiadał już prawo do lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie Ukrainy. 

  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  REKLAMA