Czy sprzedaż energii do ładowania samochodów elektrycznych wymaga posiadania kasy fiskalnej?
REKLAMA
REKLAMA
- Energia do ładowania samochodów elektrycznych
- Brak konieczności posiadania kasy fiskalnej
- Podsumowanie
Energia do ładowania samochodów elektrycznych
Spółka zdecydowała się uruchomić sprzedaż ładowania samochodów elektrycznych. Będzie polegać to na udostępnieniu samoobsługowej ładowarki, wyposażonej w system pobierania opłat za pomocą kart elektronicznych. Klient, korzystając z tego, będzie zobowiązany do podania danych niezbędnych do wystawienia faktury VAT. System automatycznie wygeneruje faktury na podstawie wprowadzonych danych, które zostaną wysłane do klientów po dokonaniu płatności. Ładowarka nie będzie miała zamontowanej kasy fiskalnej.
REKLAMA
W tym stanie sprawy zadano pytanie: Czy na podstawie art. 111 ustawy o podatku od towarów i usług spółka może dokonywać sprzedaży - ładowanie samochodów elektrycznych dla osób fizycznych bez zamontowanej kasy fiskalnej?
Brak konieczności posiadania kasy fiskalnej
REKLAMA
Dyrektor KIS wydał interpretację dotyczącą konieczności posiadania kasy fiskalnej przy sprzedaży energii do ładowania samochodów elektrycznych dla osób fizycznych. Organ administracji skarbowej przyjął stanowisko, że spółka może dokonywać sprzedaży bez kasy fiskalnej. W przypadku sprzedaży ładowania samochodów elektrycznych, płatności będą dokonywane on-line za pomocą kart elektronicznych, a następnie zostanie wystawiona faktura i przesłana do odbiorcy.
"Ładowanie samochodów elektrycznych spełnia więc kryteria zawarte w pozycji 2 załącznika do rozporządzenia. Spółka - w związku z czynnością sprzedaży energii elektrycznej sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 35.14.10.0 - nie będzie miała obowiązku ewidencjonowania tej sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej, ponieważ na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia w związku z poz. 2 załącznika do rozporządzenia będzie miała prawo do zastosowania zwolnienia do ww. dostawy. W konsekwencji, odpowiadając na Państwa pytanie stwierdzić należy, że Spółka może dokonywać sprzedaży - ładowanie samochodów elektrycznych dla osób fizycznych bez zamontowanej kasy fiskalnej na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia w związku z poz. 2 załącznika do rozporządzenia. Ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotów za pomocą kasy rejestrującej w odniesieniu do sprzedaży energii Spółka będzie mogła korzystać do 31 grudnia 2023 r." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wynika z interpretacji, że spółka może dokonywać sprzedaży energii do ładowania samochodów elektrycznych dla osób fizycznych bez konieczności posiadania kasy fiskalnej. Konieczne jest jednak, aby płatności były dokonywane on-line z wykorzystaniem elektronicznych kart płatniczych. W takim przypadku wystawiana jest faktura, która jest przesyłana do klienta. Dla spółki oznacza to, że nie będzie konieczności zakupu i instalacji kasy fiskalnej, co może być korzystne z finansowego i organizacyjnego punktu widzenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.